Image

«Діти і війна»: Карітас України продовжує та масштабує педагогічну та психосоціальну підтримку дітей та молоді

Повномасштабна війна в Україні триває майже рік і перший шок – минув. Проте бойові дії на сході та півдні тривають, як і ракетні удари по всій країні. Це призводить до зростання рівню вразливості всіх людей, але чи не найбільше страждають діти. 

За оцінками ЮНІСЕФ, війна в Україні має руйнівний вплив на життя та майбутнє 5,7 мільйонів українців шкільного віку, зокрема на їхню освіту. Дітей позбавили стабільності, безпеки, домівки, родини, друзів, школи та класів, а інколи й надії на майбутнє. Як діти ВПО, так і місцеві, перебувають у стані постійного стресу, оскільки вплив війни помітний у всіх регіонах України.

Дитячі проєкти Карітасу України мають унікальний досвід роботи з підвищення стійкості дітей, які постраждали внаслідок війни. Ще у 2016 – 2021 роках, за фінансової підтримки Карітас Австрії та приватного фонду як основного донора, був реалізований проєкт «Психосоціальний супровід для дітей та батьків/опікунів у буферній зоні», який передбачав надання психологічної допомоги дітям, які проживають на підконтрольних уряду територіях буферної зони на сході України та постраждали від військових дій, спричинених першим вторгненням росіян в Україну у 2014 році. 

Психосоціальний супровід здійснювали три місцеві центри Карітасу України – Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь, а також ГО «Милосердя-Луганськ», які надавали прямі психосоціальні послуги дітям, їхнім батькам та вчителям на основі методики «Безпечний простір», розробленої Центром психічного здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА). Ця методика спрямована на підвищення стійкості дітей, які постраждали внаслідок війни, та була затверджена Міністерством освіти і науки України для використання в школах. 

З 24 лютого, початку повномасштабної війни в Україні, методику «Безпечного простору» впроваджували в більшості дитячих проєктів фонду. 52 087 осіб – дітей і батьків – отримали послуги через 53 «Простори дружні до дітей» у 30 локальних Карітасах по всій Україні. 

У перші місяці війни соціальними працівниками та психологами Карітасів особлива увага приділялась роботі з симптомами посттравматичного стресового розладу та наданню планової психологічної допомоги як переселенцям, так і дітям з місцевих громад, особливо тим, які належать до вразливих категорій населення. Тепер же, після майже року війни, стає зрозуміло, що роботу з дітьми потрібно проводити в різних напрямках, і Карітас вважає це пріоритетом своєї діяльності.

Саме тому у 2023 році, за підтримки Карітасу Німеччини, у місцевих представництвах Карітасу у Львові, Тернополі та Хмельницькому продовжить роботу проєкт «Діти і війна: педагогічна та психосоціальна підтримка дітей та молоді, які постраждали від війни в Україні». 

Також до його реалізації долучаться осередки у Полтаві та Нововолинську, які з 2015 року працюють з дітьми в рамках проєкту «Національна мережа центрів для дітей та сімей» та орієнтовані на підлітків і випускників шкіл. Включення цих двох центрів допоможе командам розвинути свої навички роботи з дітьми старшого віку, покращити якість громадської патронажної роботи з сім’ями, які перебувають у кризових ситуаціях, та вдосконалити Процес моніторингу, оцінювання, підзвітності та навчання (MEAL). 

«Даний проєкт розрахований на три роки, до 2025 року включно. Це проєкт з фокусом на підлітків, але також будуть долучені діти молодшої категорії від 6 років. Не всі три роки ми будемо працювати з одними і тими самими дітьми, але завдяки системній роботі найбільш уразливі категорії населення матимуть рівний доступ до навчальних послуг, що відповідатимуть віку дітей, – розповідає Зоряна Лукавецька, очільниця дитячих програм Карітасу України, національний офіс якого координуватиме проєкт.

Проєкт працюватиме як з дітьми з місцевих громад, які належать до вразливих категорій населення, так і дітьми-ВПО. Планується, що це буде у пропорції 60% до 40% відповідно. 

«Відбір бенефіціарів буде здійснюватися на основі загальних критеріїв уразливості, які використовує Карітас України. Серед них низькі доходи, безробіття, інвалідність, неповні сім’ї, багатодітні сімї, наявність розладів поведінки тощо. Рішення щодо надання послуг буде прийматися на основі оцінки первинних потреб», – уточнює психолог, соціальний працівник, керівник проєктів для дітей та молоді із кризових сімей Карітас України Ірина Пухняк.

Діти зможуть відвідувати структуровані заняття за методикою «Безпечний простір», спрямовані на формування стресостійкості. Також передбачена серія неформальних тренінгів та навчальних заходів з професійної орієнтації, вибору професії та інструментів пошуку роботи, мотивації до подальшого навчання, напрацювання соціальних навичок і компетенцій.

Працюватимуть спеціалісти осередків також з батьками, які постраждали від війни: втратили рідних, мають психологічний стрес, неповні чи багатодітні сім’ї, зазнали фінансових труднощів внаслідок безробіття чи низького доходу, страждають від залежності тощо.

Залучатимуться до проєкту «Діти і війна» також фахівці, що працюють з дітьми та молоддю, переважно працівники та волонтери проєктів Карітасу для дітей та молоді, які отримають додаткові знання щодо роботи з дітьми та молоддю в умовах війни та в період реабілітації, а також відповідний нагляд для попередження розвитку синдрому вигорання. 

Виходячи з попереднього досвіду Карітасу України 2014-2021 років щодо надання послуг дітям та молоді, які постраждали від війни на сході України, потреба в психологічних та соціальних послугах для дітей, молоді та їхніх батьків залишатиметься надзвичайно важливою протягом наступних років, і таку роботу необхідно буде продовжити після завершення проєкту «Діти і війна». Тож з 2024 року послуги будуть запропоновані на платній основі тим, хто може собі це дозволити, та шляхом соціального замовлення тим, хто належить до вразливих категорій населення. 

Окрім цього, після закінчення війни та початку процесу загальнонаціонального відновлення, Карітас України шукатиме та використовуватиме можливості для диверсифікації доходів молодіжних центрів, впроваджуватиме норми та рекомендації, які будуть актуальними для програм ЄС для дітей та молоді.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проект – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини

Залишити відповідь