Image

Паліативна допомога

Щороку у світі понад 56,8 мільйона людей потребують паліативної допомоги, в Україні їх понад 600 тисяч – онкохворі, люди, діти, хворі на СНІД, цукровий діабет, туберкульоз та інші хронічні інфекційні та неінфекційні хвороби. Паліативна допомога – це комплекс заходів, який дозволяє підвищити якість життя пацієнта і його родини шляхом медикаментозної корекції соціальної та духовної підтримки.  Завдяки злагодженій роботі мобільних паліативних команд ми коректуємо і полегшуємо якість життя пацієнта шляхом полегшення не тільки фізичних, але і психологічних і духовних страждань як його самого, і його родини. На жаль, в останні роки в нашій країні значно зросла потреба у наданні паліативної допомоги й вона буде тільки зростати. Мобільні паліативні команди Карітасу допоможуть у вирішенні цієї проблеми!

Що таке паліативна допомога

Паліативна допомога — це вид медичної допомоги для людей із серйозними хворобами. Завданням цього типу допомоги є полегшити симптоми і зменшити страждання від серйозної хвороби. Мета — покращити якість життя як пацієнта, так і сім’ї, рідних та близьких.

“Паліатив – це по якість життя, щоб пацієнт міг відчувати себе людиною. Така допомога має бути доступна”. Пацієнти з тяжкими хворобами мають свою щоденну битву з недугою, а зараз вони переживають ще й війну у державі. Багатьох літніх людей і лежачих пацієнтів покинули родичі”.

У стандарті ПД Наказ 58 люди, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги;

Отримувач соціальної послуги з паліативного догляду — особа з обмеженим прогнозом життя, яка має невиліковні прогресуючі захворювання, що супроводжуються вираженим больовим синдромом, тяжкими розладами життєдіяльності, потребує догляду, психологічної, соціальної, духовної підтримки, користується заходами, які становлять зміст соціальної послуги з паліативного догляду;

Ми надаємо послуги паліативної допомоги з січня 2024 року саме у форматі медичної складової. За підтримки двох міжнародних донорів Німеччини та Нідерландів Реновабіс – це благодійна організація Римо-Католицької Церкви в Німеччині та Cordaid є міжнародною організацією з надання допомоги в надзвичайних ситуаціях. Наша допомога спрямована на надання медичних та соціальних послуг для найбільш уразливих верств населення, полегшення їхніх страждань та підтримки їхніх сімей у цей складний час. Комплекс послуг надаються особам 18+

В Україні суттєво зросли онкологічні та інші важкі захворювання під час війни (хронічні обструктивні захворювання легень, хронічні серцево-судинні захворювання, Неврологічні захворювання – а саме інсульт, розсіяний склероз, Хвороба Паркінсона, Хвороба Альцгеймера, Хронічні захворювання печінки – прогресуючий цироз та інші). Ще до російського вторгнення понад 500 000 людей щороку потребували паліативної допомоги та знеболення від станів, що обмежують життя, головним чином через рак. Спеціалізована паліативна допомога має вирішальне значення для гідного та комфортного переживання цих пацієнтів наприкінці життя.

Надання паліативної допомоги регулюється наказом Міністерства охорони здоров’я № 13-08 від 2020 року. Щоб її отримати, треба звернутися до сімейного лікаря. Він видає направлення до найближчої мобільної служби. Відповідно до законодавства, паліативна допомога може  надається у двох формах: мобільна допомога, яка обслуговує хворих вдома, і стаціонарна допомога, яка надається в стаціонарі.

Паліативна допомога в Карітасі України

Карітас України, через обставини в Україні має на меті розвивати малорозвинений сегмент мобільної паліативної допомоги.

В Україні медична паліативна допомога включає різноманітні послуги, такі як респіраторна підтримка, забезпечення кисневими концентратами, контроль харчування, знеболювання сильнодіючими опіоїдними анальгетиками, контроль психологічного стану.

Кожна місцева мультидисциплінарна мобільна команда паліативної допомоги матиме спеціалізований персонал, що включає адміністративний та виконавчий персонал, відповідальний за надання послуг паліативної допомоги бенефіціарам. Команда також складатиметься з лікарів паліативної допомоги, кваліфікованих медсестер, психологів, соціальних працівників і, що важливо, капеланів з відповідною освітою для надання основних соціальних послуг. Такий комплексний командний підхід підвищує якість послуг паліативної допомоги.

Проект «Паліативна допомога для вразливих категорій населення в Україні»

  • Розташування: Івано-Франківська область (Івано-Франківськ та Надвірна), Хмельницька область (Хмельницький), Україна
  • Орієнтовна кількість прямих бенефіціарів: 590 бенефіціарів
  • Період виконання: 01.01.2024 – 30.06.2025
  • Виконавчі партнери: Карітас Івано-Франківськ, Карітас Надвірна, Карітас Хмельницький
  • Фінансова підтримка: Cordaid, Renovabis

Цільова група проєкту:

  • Невиліковно хворі пацієнти, з особливою увагою до ізольованих, знедолених людей та інших пацієнтів з уразливих груп населення (включно з ВПО) з прогресуючими захворюваннями та станами, які неможливо вилікувати доступними методами та засобами, та важкими життєвими розладами, які потребують паліативної допомоги догляду, які потребують постійної сторонньої допомоги.

Паліативний статус визначається лікарем на підставі діагнозу невиліковної прогресуючої хвороби та обмеженого прогнозу життя, на підставі висновку медичного огляду.

Метою проекту є покращення якості життя пацієнтів із серйозними захворюваннями чи станами (в тому числі постраждалих від війни), які потребують паліативної допомоги шляхом надання якісних послуг.

Проект передбачає подачу заявки та укладення договору з НСЗУ, яка забезпечить дофінансування з державних коштів. Це партнерство дозволить центрам паліативної допомоги продовжувати свою діяльність навіть після завершення проекту, забезпечуючи їх сталість і постійну підтримку пацієнтів, які цього потребують.

Що ми робимо?

В рамках діяльності надається комплексна безоплатна мобільна паліативна допомога, спрямована на підтримку та догляд за людьми з важкими захворюваннями, які потребують постійного догляду.  Допомогу надають мультидисциплінарні мобільні команди паліативної допомоги до складу яких входить спеціально навчений персонал — лікарі, медсестри, психологи, соціальні працівники. За потреби можливе включення до команди капеланів з відповідною богословською освітою для надання душпастирської підтримки.

Контакти центрів:

Івано-Франківськ: (063) 199 9100; iyurkiv@caritas.if.ua

Надвірна: (068) 188 7645; oksanastefunak@gmail.com

Хмельницький: (096) 460 3350; ostriletska_khmelnytskyi@db.caritas.ua

Детальніше про проєкт: