Image

«Організовуючи їх ми самі вчимося»: Карітас Тернопіль про потрібність та важливість літніх дитячих таборів

Літо – найкраща пора для відпочинку та відновлення. Тож в червні у місцевих організаціях Карітасу по всій Україні проводяться літні табори для дітей та підлітків. Одними із перших дітям та їхнім батькам таке запропонували в Карітасі Тернопіль. На початку червня тут завершилася робота першого десятиденного табору «Дай 5» для дітей 7-12 років. 

Протягом літа в цьому осередку планують провести щонайменше три таких табори, а також кілька інших у співпраці зі школами в рамках проєкту психосоціальної підтримки дітей та молоді. 

Про те, як проводяться табори, чому такий вид дозвілля потрібен дітям та як він на них впливає, розповідають Аліна Муц, керівник соціальних проектів, та Вікторія Ханас, психолог проєкту «Діти та війна: соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю» Карітасу Тернопіль. 

Дитячі літні табори – це щорічна велика частина роботи дитячих проєктів Карітасів по всій Україні. «Організовуючи табори ми самі вчимося і набуваємо досвіду. Завдяки такій роботі у нас є багато перевірених занять для дітей різного віку та стану, – розповідає Аліна. – Навіть у минулому році, незважаючи на нестабільну ситуацію та певну виснаженість кожного фахівця, ми змогли зібратися з духом, зосередитися і проводити такі табори не тільки тут на місці, але і виїжджати в громади». 

Кожен табір має свою індивідуальну програму, яка складається відповідно до вікової категорії дітей. В процесі роботи соціальні працівники та педагоги мають можливість коригувати та підлаштовувати активності також під склад та стан групи – більше дівчат чи хлопців, більше активних чи пасивних дітей тощо.

«Ми набирали в цей табір дітей віком від 8-ми до 12-ти років. Як виявилось, зареєструвалося переважна кількість саме восьмирічних дітей і менше дітей, яким понад десять. Тож деякі заняття та завдання доводилось коригувати, щоб вони не були заскладними і водночас були цікавими саме для такої вікової групи», – розповідає про табір «Дай п’ять» психологиня Вікторія Ханас. 

Кожен з десяти днів табору був присвячений певній темі, яка об’єднувала всі активності та заняття. На початку дня діти презентували проєкт на обрану тему та обговорювали його. «Наприклад, однією з тем було виживання у надзвичайних ситуаціях. На жаль, часи складні й все може статися. Дітям було запропоновано завдання – із запропонованих десяти речей вигадати максимальну кількість способів їх ефективного використання в реальному житті. Зубна щітка, туалетний папір, пластикова пляшка… Діти вигадували неймовірно оригінальні та практичні способи їх застосування, і якщо була можливість, одразу ці ідеї втілювали», – пригадує психолог проєкту. 

Щодня також відбувалися так звані «skill clubs», на які було запрошено фахівців різних соціальних сфер. А саме тренерів із самооборони, фінансової грамотності, здорового харчування, а також патрульних поліцейських та кінологів із собаками. 

Багато уваги в таборі приділили фізичним активностям – іграм, руханкам, квестам. «З часів пандемії коронавірусу кількість спорту, та й фізичних активностей в цілому, в житті дітей зменшилася в рази, і з повномасштабною війною їх, на жаль, не побільшало, – зазначає психологиня Вікторія Ханас. Обмеження руху дає свої наслідки та має вплив, як на фізичне, так і на психологічне здоров’я. Не вивільняється фізична енергія, не відбувається в достатній мірі психоемоційне розвантаження (відповідно може накопичуватись агресія). Внаслідок великої кількості стресових ситуацій м’язи тіла затиснуті та в постійному тонусі, та не відпочивають навіть під час сну через нічні тривоги. Тому фізичні активності та рухова терапія в роботі з дітьми зараз є чудовим інструментом». 

При цьому дітей в таборах Карітасу Тернопіль прагнуть не тільки розважати, але й наставляти на хороші життєві цінності та орієнтири. Останній день табору – це завжди День добра. Цього разу діти з табору «Дай 5» відвідали геріатричний будинок у селі Петриків, де знаходяться 180 осіб літнього віку. Із бабусями та дідусями вони долучилися до спільної молитви, співали гімн України, «Червону руту» та інші пісні. Кожна дитина мала можливість проявити свій талант – прочитати вірша, заспівати чи станцювати танок. 

«День добра – це подія, яка дуже надихає всіх учасників. Наприклад, спільне виконання тієї ж «Червоної рути» має дуже гарний емоційний вплив на літніх людей, оскільки повертає їх у молодість та яскраві спогади», – уточнює Аліна Муц. 

Щороку волонтерами в таких таборах стають старші діти із різних дитячих проєктів. «Коли підлітки дізналися про можливість спробувати себе в ролі волонтерів протягом роботи табору «Дай п‘ять», то з великим ентузіазмом самостійно зголошувалися на таку участь», – розповідає Вікторія Ханас. 

Підлітки самі реєструвались на ті активності, де готові були допомогти – хтось із перекусами та обідами, а хтось із творчими заняттями, квестами, руханками, екскурсіями тощо.

Деякі підлітки відвідують проект «Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю» уже по 4-5 років, тож мають колосальний досвід, і щоразу ініціюють щось нове і цікаве для корисного та цінного проведення часу з Карітасом, – уточнює Вікторія. – Так вони мають можливість реалізувати свої таланти, задатки, спробувати себе в нових креативних, творчих, спортивних та інших діяльностях. А для нас, працівників, дуже приємно і круто розуміти, що діти готові до такої роботи та розділяють і примножують цінності Карітасу. Ми бачимо результат нашої роботи в їхніх практичних активностях». 

Перший цьогорічний табір «Дай п’ять» відвідали 18 дітей. П’ятеро із них – з родин військових, які зараз боронять Україну в повномасштабній війні з Росією. «Анонсуючи табір ми одразу наголошували, що благодійні пожертви у розмірі 6 тисяч гривень, які здійснювали батьки дітей зі звичайних родин, потрібні не лише на покриття витрат на обіди, перекуси, гонорари тренерів і матеріали для роботи та дозвілля, але і є внеском за участь дітей військових», – підкреслює Аліна Муц.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини

Залишити відповідь