Image

«Підтримка наче ковток свіжого повітря»: психологи Карітасу про свою роботу під час війни

0 Comments

Повномасштабна війна в Україні триває понад пів року і ми всі потерпаємо від впливу травматичних подій, навіть знаходячись в умовній безпеці. Саме тому, українцям нині особливо важливо отримувати підтримку, зокрема, психологічну. Спеціалісти проєктів Карітасу щодня у телефонному та очному режимі консультують бенефіціарів зі всієї України, які звертаються за такою допомогою.

Про специфіку запитів, складність роботи та пошук власної рівноваги розповідають психологині проекту Карітасу Донецька у м. Дніпро Софія Невойт та Карітасу Краматорська Наталія Кравченко. Велика частина людей, які відгукуються на можливість психологічних консультацій – люди в гострому горі, які цього не усвідомлюють.

Не обов’язково втратити колись із близьких, щоб горювати, зазначає Софія Невойт. Втрата майна, над яким працювали роками, стабільності, рідного дому та краю, відчуття безпеки, майбутнього, яке було до 24.02 – це теж значна втрата, яка запускає процес горювання.

Наталя Кравченко перераховує основні напрямки запитів, які зараз надходять: психоемоційна підтримка, стабілізація емоційного стану, переживання та зниження рівню тривожності, страх майбутнього (невизначеність).

«Більшість бенефіціарів проекту – жінки 60+, багато хто з них самотні та перебувають у поганому стані, – розповідає психологиня. – Коли працюю з ними, то розумію, що для них ця підтримка наче ковток свіжого повітря. Вони цінують, що їм приділяють увагу, вислуховують, підтримують тощо. Дуже приємно, коли говорять, що їм краще, вже можуть розмовляти без сліз, чекають наступної зустрічі чи дзвінка. Відчуваю, що роблю велику справу, тому це надихає і дає сили кожен день брати телефон та робити дзвінки».

Софія Невойт уточнює, що у кожної людини своя історія, специфіка реагування та відреагування, а також відновлення, тож робота психолога передбачає гнучкість. «Потрібно бути дуже уважною, емпатійною, але водночас стабільною та стійкою, щоб людині було на кого опертись в цей час», – зазначає психологиня.

Спершу психолог і бенефіціар працюють над стабілізацією стану, а потім разом шукають ресурси, щоб людина могла справлятись в подальшому сама. «Щоб впоратися зі стресом власноруч, важливо використовувати прийоми базової психологічної допомоги, – пояснює Наталія Кравченко. – Знизити інтенсивність стресового стану, заспокоїтися і зняти напругу допомагають навички самодопомоги та техніки саморегуляції, тому важливо знаходити час та можливість відновлювати особисті ресурси».

І Софія, і Наталія відзначають, що дуже важливим елементом їхньої роботи є також турбота про себе, щоб запобігти професійному вигоранню, адже психологи щодня працюють із травматичним досвідом. Дуже помічними в цьому є супервізійні та інтервізійні зустрічі.

«Консультуючи людей, стикаєшся з горем втрати ними близьких, хтось в пошуку рідних з якими втратили зв’язок, тому пропускаючи через себе всі негативні емоції, також переживаєш, – зізнається Наталія Кравченко. Мене надихає те, що консультації допомагають, а також, що моя родина зі мною – разом ми сила. Якщо мені треба якось розслабитися, то займаюсь арт терапією, кожного вечора переглядаю комічні серіали, спілкуюсь із близькими і подругами. Бажаю нам всім мирного неба над головою, спокою та безпеки!»


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати наші благодійні проекти – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини

Залишити відповідь