
Триває завершення шкільного року, і для багатьох старшокласників постає питання: що далі? Карітас України провів опитування серед підлітків, щоб з’ясувати, чи планують вони залишати країну, які фактори впливають на це рішення та наскільки обізнані щодо безпечного переїзду.
Результати вказують на зростання інтересу до еміграції здебільшого з міркувань безпекової ситуації в країні, через бажання здобути освіту за кордоном, кращі умови життя або з метою возз’єднання з родиною.
Дослідження провели в мережі благодійних організацій Карітасу України у 14 областях країни із 6-26 квітня 2025 року. Були опитані 622 респондентів – діти 14-17 років з числа бенефіціарів організацій Карітас, які раніше отримали різні види допомоги і батьки, які виховують підлітків. 468 опитаних проживають у містах та 125 у сільській місцевості. 394 респонденти – місцеве населення і 228 – респонденти з числа ВПО.

«Батьки переживають за своїх дітей, адже ситуація в Україні продовжує лишатися нестабільною і ніхто не має точної відповіді скільки часу ще може продовжуватися війна. Тому, спостерігаємо таку тенденцію, що здебільшого для хлопців 15-16 років починають підшукувати школу, коледж чи університет за кордоном. В основному обирають Словаччину, Чехію, Польщу, для тих хто знає німецьку мову – Німеччину, Австрію, Угорщину», – зазначає Ірина Маєвська, керівниця програми «Безпечна міграція та протидія торгівлі людьми» Карітасу України.
«Ми провели це дослідження, щоб краще зрозуміти потреби й тривоги підлітків та їхніх батьків, які замислюються про виїзд за кордон, – додає Зоряна Лукавецька, керівниця програми “Освіта, формація та захист дітей” Карітасу України.
Наше завдання – не переконувати залишатися чи виїжджати, а зробити так, щоб жодна дитина не їхала в невідоме: без захисту, без знань, без розуміння наслідків. Кожна людина має право на вибір, і важливо, щоб цей вибір був усвідомленим, зваженим і безпечним».
Думки підлітків
За результатами опитування, майже половина підлітків (45%) розглядає можливість виїзду за кордон: 10% планують це найближчим часом, ще 35% – у більш віддаленій перспективі. Водночас 29% наразі не замислюються про переїзд, а 26% не мають такого наміру взагалі.
Хлопці виявляють більшу готовність до міграції, ніж дівчата, – як у коротко-, так і в довгостроковій перспективі. Водночас дівчата частіше заявляють про небажання залишати країну. Внутрішньо переміщені підлітки демонструють вищу за середню схильність до планування виїзду.
Найбільше тих, хто хоче виїхати найближчим часом, проживає у Сумській (28%), Івано-Франківській (26%), Чернівецькій (16%) та Харківській (15%) областях. Серед респондентів, які розглядають переїзд у майбутньому, лідирують підлітки з Харківської (65%), Одеської (56%), Хмельницької (50%) та Житомирської (40%) областей. Найвищий рівень відмови від виїзду зафіксовано у Чернігівській, Волинській (по 44%) та Чернівецькій (40%) областях.
Головними мотивами для виїзду діти називають безпекову ситуацію (48%), бажання здобути освіту за кордоном (34%), кращі умови життя (16%), возз’єднання з родиною (5%) та інші причини (війна, мобілізація, подорожі, туризм, працевлаштування та психологічне розвантаження, становлять 7%).
На рішення дітей щодо виїзду найбільше впливають особисті бажання та плани самих підлітків (66%) і думка родини (47%). Інформація з соціальних мереж або новин впливає на 8%, ще 6% орієнтуються на друзів. Серед інших чинників діти називали загальний стан у країні, фінансову ситуацію, а також особливості обраного фаху.

Опитані зазначають, що для безпечного виїзду їм бракує інформації щодо доступу до навчання (58%), безпечного житла (47%), юридичного статусу в іншій країні (40%), забезпечення базових потреб (40%), медичної допомоги (27%), захисту прав (22%) та безпечного працевлаштування (21%). Окрім того, діти вказують на нестачу знань про перетин кордону, оформлення документів, вибір країни, культурні особливості та комунікацію з місцевим населенням.
Загалом більшість підлітків не знає, де шукати необхідну інформацію для безпечного виїзду: 36% прямо заявили про це, ще 32% – «скоріше не знають». Лише 22% респондентів «скоріше знають», де отримати таку інформацію, а 10% – точно знають, куди звертатися.
Думка батьків
На відміну від дітей, які активно розглядають можливість виїзду за кордон, батьки мають більш стримані плани щодо переїзду своїх дітей.
За результатами опитування, більшість батьків (61%) поки не думають про переїзд своїх дітей за кордон або зовсім не розглядають таку можливість (29%). Менша частина планує виїзд дітей найближчим часом (6%) або розглядає його у майбутньому (32%). Причому мешканці міст частіше повідомляють про ймовірність переїзду дітей за кордон, ніж мешканці сільської місцевості.
Найбільше батьків, які планують переїзд своїх дітей найближчим часом, проживають у Житомирській, Хмельницькій (по 17%) і Дніпропетровській (12%) областях. Можливість переїзду у майбутньому частіше розглядають батьки з Одеської (64%), Чернівецької (44%), Житомирської й Івано-Франківської (по 43%) областей. Найвищий рівень відмови від ідеї переїзду зафіксовано в Сумській і Волинській (по 64%) та Тернопільській (42%) областях. Серед основних причин переїзду дітьми за кордон батьки найчастіше називали безпекову ситуацію (68%) та можливість здобути освіту за кордоном (48%). Об’єднання з родиною згадали 6% респондентів, лише 1% – кращі умови життя, ще 9% навели інші причини, такі як мобілізація чи бажання захистити дитину.

Головними перешкодами для виїзду батьки вважають фінансові труднощі (40%), інші обставини (31%), юридичні питання, зокрема оформлення документів і віз (19%), а також незнання мови (11%). До інших бар’єрів також належать: вік дитини, неможливість супроводження, небажання самої дитини, складнощі з документами, страх за дитину та заперечення з боку другого з батьків.
Щодо інформованості, 31% батьків «скоріше знають», де знайти потрібну інформацію, ще 20% «точно знають». Проте 31% «скоріше не знають», а 17% – взагалі не знають, куди звертатися. Крім того, 47% респондентів не змогли оцінити свій рівень довіри до організацій, які займаються виїздом дітей за кордон з освітньою метою. Лише 9% повністю довіряють таким організаціям, 32% – частково, а 11% зовсім або скоріше не довіряють.
Рекомендації Карітасу України
Недостатня обізнаність щодо процедур виїзду, правових аспектів та потенційних ризиків створює серйозні загрози для безпеки неповнолітніх, яких батьки відправляють за кордон без належної підготовки. Відсутність достовірної інформації може призвести до ситуацій, коли діти стають вразливими до експлуатації, потрапляють у небезпечні умови або втрачають зв’язок із родиною.
«Колеги з Карітасів Румунії, Чехії та Словаччини розповідають, що організації, які приймають українських біженців, шукачів притулку, спостерігають, що почастішали випадки, коли приїжджають групками хлопці 16-17 років без супроводу дорослих, оформляють тимчасовий захист, а далі зникають, – розповідає Ірина Маєвська. – Куди, наразі невідомо. Можливо, їм пообіцяли роботу, оскільки в Чехії з 16 років вже необов’язково вчитися. Відповідно, юнаки залишаються з тими обіцянками, які їм дали, але не знаючи мови та законодавства цієї країни, вони перебувають під загрозою експлуатації і покладаються на милість чужих людей.
Колеги зі Словаччини зазначають, що у них часто зустрічаються на вулицях діти без супроводу дорослих з України. Переважно йдеться про молодих людей віком від 15 до 18 років, часто це хлопці. Офіційно вони приїжджають через агентства – як українські, так і словацькі – і є випадки, коли перебувають в Словаччині місяцями чи навіть роками, офіційно не реєструючись. Приїхавши в Словаччину, частина агенцій «забуває про них», тож офіційно ці діти не мають куратора, який міг би їх представляти, супроводжувати, вирішувати проблеми з житлом, медичним забезпеченням та іншими потребами. Мені відомо, що вже минулого місяця Карітас Словаччини почав залучати різні міністерства та іноземну поліцію, щоб хоча б зрозуміти скільки таких дітей в країні і як боротися з цією проблемою.
Як зазначають європейські колеги, в інших країнах Європи такої проблеми не спостерігалося. Там навчання є обов’язковим, соціальні служби працюють добре, перевіряють інформацію про дітей, ставлячи їх право на захист на перше місце. Це Австрія, Німеччина, Данія, Норвегія, Нідерланди, Бельгія. За таких умов можна бути більш впевненими, що діти отримають належну освіту та не потраплять до нелегального трудового ринку».
Згідно з рекомендаціями Карітасу України та інших міжнародних організацій, для забезпечення безпеки дітей під час виїзду за кордон батькам слід:
- Завчасно ознайомитися з правовими вимогами та процедурами перетину кордону, тонкощами законодавства щодо неповнолітніх в країні призначення, дізнатись актуальні правила, обмеження та вимоги щодо проживання в гуртожитках, і багато іншого.
- Навчити підлітків основним правилам безпеки, особливо під час пошуку підробітку.
- Зберігати копії всіх важливих документів у безпечному місці та в електронному форматі
- Використовувати лише офіційні джерела інформації та звертатися до перевірених організацій та уповноважених органів влади для отримання допомоги.

Забезпечення безпеки дітей під час еміграції вимагає не лише бажання, але й ретельної підготовки та обізнаності. Тому важливо, щоб батьки активно шукали достовірну інформацію та консультувалися з фахівцями перед прийняттям рішення про виїзд за кордон.
Фахівці Карітасу розробили онлайн-курс «Торгівля людьми: як захистити себе та близьких» на платформі Prometheus, який дозволить поглибити знання з теми протидії торгівлі людьми, щоб захистити власне життя та здоровʼя, а також убезпечити рідних і друзів.Також в рамках проєкту «Обізнаний та готовий до Німеччини» Карітасу України ви можете отримати безкоштовні інформаційно-консультаційні послуги на теми воз’єднання сім’ї, професійно-технічного навчання, працевлаштування та волонтерства у Німеччині.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/