
Міжнародний благодійний фонд Карітас України охоче ділиться своїми напрацюваннями з колегами з мережі Карітасу Європи та Карітасу Інтернаціоналіс.
Унікальний досвід у сфері підтримки дітей та розвитку стійких методик психосоціальної допомоги, зокрема має програма “Освіта, формація та захист дітей” Карітасу України. Саме її спеціалісти розробили новітній освітній інструмент психосоціальної підтримки – методологію “Шлях супергероїв“.
7-10 липня менеджерки програми Марина Мартиненко та Анна Кілас у Варшаві провели захід для педагогів, психологів і соціальних працівників центрів для мігрантів Карітас Польща щодо використання цієї методології у роботі з дітьми.


Методологія “Шлях супергероїв” – це шість дидактичних стендів, які наочно і доступно навчають дітей, батьків та педагогів піклуватися своє психічне здоров’я у повсякденному житті та кризових ситуаціях, а також бути толерантними і допомагати тим, хто потребує підтримки.
Кожен стенд має свою тему, чек лист дій ведучого з покроковим алгоритмом, дидактичне обладнання, роздатковий матеріал, аудіо- та відеозаписи, які необхідні для виконання завдань.
Теми, які розкриватимуть стенди: “Стрес друг чи ворог”, “Керування емоціями”, “Ненасильницька комунікація”, “Здорові стосунки”, “Вирішення конфліктів” та “Мої ресурси”. Аби діти чи дорослі могли краще опанувати кожну тему, на стендах є QR-коди, які перенаправляють на портал де містяться додаткові матеріали (ігри, комікси, мультики).
“Ми довго шукали інструмент, який би поєднував навчання, гру та розвиток емоційного інтелекту, і дидактичні стенди стали саме таким рішенням, – розповідає авторка ідеї “Шлях супергероя” Марина Мартиненко. – Стенди відповідають усім критеріям сучасного освітнього середовища – багатофункціональні, інформативні, доступні для дітей різного віку, а ще вони надають можливість кожному бути активним учасником процесу. Через гру, дослідження, емоційну залученість та реальні життєві кейси діти вчаться мислити, співпрацювати, приймати рішення та шукати відповіді на важливі для них питання“.
У 2024 році методологія “Шлях супергероїв” стала однією з лауреатів Caritas Europa. lnnovation Festival. Її було обрано серед понад 400 найкращих проєктів із 55 країн світу.
Колеги з Польщі, які працюють у центрах підтримки мігрантів Карітасу, отримали від українських експерток рекомендації про те, як працювати з інтерактивним освітнім інструментом “Шлях супергероя”, як ефективно поєднувати ігровий підхід, кейс-методи, вправи та теоретичні психологічні знання. Учасники заходу також брали участь в практичних вправах, розглядали кейси, адаптували завдання до потреб дітей різного віку.
“Завдяки цьому досвіду польські спеціалісти зможуть ефективніше підтримувати дітей, які пережили вимушену міграцію, втрати або емоційне виснаження, – уточнює менеджерка проєкту Анна Кілас. – Ми переконані, що українська методика, що зродилась у відповідь на війну, є зрозумілою, доступною та корисною для міжнародних колег.
Дидактичні стенди – це не лише про роботу з травмою, це і про самовираження. Працюючи з ними діти та дорослі вчаться розуміти себе, знаходити внутрішні ресурси, тренують навички стресостійкості, користуються коупінговими стратегіями. Це інструмент, який працює на глибшому рівні – допомагає не тільки пізнавати світ, а й краще справлятись із його викликами“.



Після заходу представниця Карітасу Польщі Йоанна Блоняж сердечно подякувала Марині Мартиненко та Анні Кілас. «Я бачу, що ми можемо багато чому навчитися у вас в роботі з дітьми. У мене також вже є кілька ідей для нашої співпраці», – додала вона.
Учасники від Карітасу Польщі отримають набори дидактичних стендів “Шлях супергероя”. Очікується, що кожен організує у своєму осередку Карітасу тематичні заходи. Також для обраних учасників у серпні 2025 року буде проведена поглиблена онлайн сесія для тренерів, які потім проводитимуть заходи для інших спеціалістів у Польщі.
Це вже третя країна, в якій запрацює методика “Шлях супергероїв”. Після успішного апробування та використання в Україні набори дидактичних стендів вже використовуються у 7 осередках підтримки біженців, які функціонують під проводом Карітасу Румунії. Радіємо, що наші успішні практики масштабуються за межі України та приносять користь дітям, які були вимушені покинути свій дім та знайшли підтримку в соціальних центрах Карітасу Румунії та Карітасу Польщі.
У мережі Карітасу України вже підготовлено 80 фасилітаторів методики “Шлях Супергероя“, які отримали не лише знання, а й комплекти дидактичних стендів разом з інтерактивними роздатковими матеріалами. Ці фасилітатори працюють із 20 дитячими центрами Карітасу і 24 школами, а загалом охоплено 45 територіальних громад по всій Україні. Вони провели інструктаж для понад 1000 вчителів, а послуги психосоціальної підтримки отримали майже 6000 дітей та підлітків.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/