Через повномасштабну війну Росії в Україні були змушені покинути свої домівки 4,3 мільйона дітей із 7,5. Від бомбардувань і обстрілів постраждали сотні навчальних закладів. 3 мільйони школярів у різних областях України можуть продовжувати навчання лише в онлайн-форматі. Тисячі дітей залишити свої домівки та пішли у навчальні заклади за місцем тимчасового проживання.
Карітас України прагне підтримати громади в наданні основних послуг для дітей, зокрема освіти та виховання. Саме для того, ми розпочали новий проєкт «Освіта не може чекати. Психосоціальна підтримка учнів, батьків/опікунів та вчителів під час кризи в Україні» за фінансової підтримки UNICEF Ukraine.
Проєкт має на меті покращити психосоціальну підтримку та навчання дітей, їхніх батьків/піклувальників та вчителів, створити більш сприятливе навчальне середовище, надати інформацію про те, як підтримувати себе та інших у стресових обставинах.
«Проект «Освіта не може чекати» є вже не першим успішним досвідом спільнодії благодійних організацій Карітас та освітніх закладів в Україні, – розповідає очільниця програм для дітей та молоді Карітасу України Зоряна Лукавецька. – Перші проєкти у системі освіти були започатковані та реалізовані в Луганській та Донецькій областях ще на самому початку війни в 2014 році».
Цільовими групами проекту є як місцеві діти та підлітки, так і вимушено переселені, їхні батьки/піклувальники та вчителі в Київській, Житомирській, Вінницькій, Чернігівській, Львівській, Полтавській, Івано-Франківській та Дніпропетровській областях.
«Це вже другий такий проєкт Карітас України. Перший працює у Одеській, Хмельницькій та Тернопільській області від 1 вересня 2022 року. Тож будемо використовувати здобутий досвід та знання», – уточнює Зоряна Лукавецька.
В рамках проєкту буде проведено ряд активностей, в тому числі облаштовано навчальні кімнати у Дитячих центрах Карітас, впроваджено програму психосоціальної підтримки школярів та неформального навчання життєвим навичкам у навчальних закладах, впроваджено програму дошкільного навчання через ігрові методики для дітей, які не покриті дошкільною освітою.
«Школа гуртує батьків, вчителів та громаду в єдиній цілі: виховання та захист дітей. Тож Карітас прагне підтримати школу в складний час війни, як ключове середовище розвитку та формування особистості дитини», – підкреслює очільниця програм для дітей та молоді.
Карітас України планує працювати в 24 загальноосвітніх школах та 40 дошкільних групах раннього розвитку дітей від 3 до 8 років на базі парафіяльних громад, бібліотек та інших осередків.
«В кожній школі два соціальні педагоги будуть проводити з дітьми структуровані заняття по стресостійкості за методикою «Безпечний простір», розробленою Центром психічного здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) та затвердженою грифом Міністерства освіти та науки України.
Друга частина їхньої роботи – це дозвілля і створення сприятливого середовища для дітей та проведення різних інтеграційних активностей, для того щоб дітям було приємно навчатися в школі, – перераховує Зоряна Лукавецька.
Програма роботи з дошкільнятами передбачає навчання через гру. Залучатимуться також діти до 8 років, оскільки є такі, які через певні обставини не пішли у школу, в перший клас, але потребують інтеграції».
В рамках проекту також буде проведено ряд навчально-інформаційних заходів для соціальних педагогів, психологів та інших працівників в сфері освіти, спрямовані на підвищення їхньої компетенції щодо праці із дітьми в умовах нестабільності та кризи.
Залучені спеціалісти навчатимуть співробітників проекту та вчителів у цільових школах вмінню розпізнавати психологічні стани дітей та їх причини, створювати середовище, сприятливе для стресостійкості дітей, проводити з дітьми серію занять із психосоціальної підтримки та навчання простих методів самодопомоги для стабілізації та відновлення у стресових ситуаціях.
«Ми вже маємо дуже великий багаж знань, оскільки у всіх Карітасах багато років працюють Центри для дітей, Дитячі Дружні Простори для дітей вимушено переселених. В рамках даного проєкту ми плануємо навчати та підтримувати не лише наших спеціалістів, але також і педагогів у загальноосвітніх школах, аби спільними зусиллями ще більше допомагати дітям, батькам та колегам вчитись та працювати у цих непростих обставинах, які склалися в Україні», – підсумувала очільниця програм для дітей та молоді Карітасу України Зоряна Лукавецька.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проект – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/