Image

Зоряна Лукавецька: Допомога Карітасу України батькам – зміцнює сім’ї та забезпечує майбутнє дітей

«Ми маємо фокусуватись на тому, що залишиться після завершення наших проєктів. Діти не завжди в нашому безпечному просторі, пару годин на день чи на тиждень, як пощастить, а значно довше вони перебувають в своїх сім’ях, з батьками. Тож одне з ключових наших завдань: допомогти батькам стати стійкими та підтримуючими дорослими для своєї дитини».

Таке звернення до колег озвучила керівник програми «Освіта, формація та захист дітей» міжнародного благодійного фонду «Карітас України» Зоряна Лукавецька під час Форуму «Розбудова Просторів, дружніх до дитини: координація дій», організованого програмою психосоціальної підтримки IsraAID у партнерстві з ГО «Істок».

Захід, який відбувся 14–15 листопада 2024 року у Києві, об’єднав представників громадських організацій, благодійних фондів, державних установ та інших зацікавлених, які працюють над створенням і підтримкою Просторів, дружніх до дитини (CFS). 

Карітас має 46 таких Просторів майже в кожній області України, а також унікальний досвід роботи цих центрів з 2014 року на прифронтових територіях сходу країни та масштабування проєкту в умовах повномасштабної війни. 

«Основна цільова група Просторів, дружніх до дитини – це діти. Проте, за міжнародними стандартами діяльності Дружнього простору, він є інструментом гуманітарного реагування, тож ми зобов’язані працювати з дорослими, з батьками/опікунами, коли вони надають психологічну допомогу та психосоціальну підтримку дітям», – пояснила специфіку роботи Просторів Зоряна Лукавецька.

Форум мав на меті скоординувати дії акторів сфери психосоціальної підтримки дітей, обговорити унікальні виклики та знайти інші можливості для розбудови Просторів, тож очільниця програми «Освіта, формація та захист дітей» поділилась досвідом подолання унікальних викликів і представила кращі практики організації та управління Просторів. 

«Погана новина полягає в тому, що залучити батьків дуже складно. Це можна продемонструвати такою цифрою: за рік ми надали допомогу 50 000 дітей, а дорослих було 3000. Але 3000 – це немало», – зазначила Зоряна Лукавецька. 

Вона процитувала дослідження психологічного стану українців, яке було проведене ГО «Ветеран Хаб» у січні-квітні 2023 року, і показало, що 68% батьків переживають почуття невпевненості в собі та меншовартості, адже вважають, що війна вплинула на їхню здатність виконувати батьківську функцію. «Це дуже великий відсоток і він підтверджує, що нам справді треба інвестувати у цей напрямок, свої сили та ресурси», – уточнює керівниця дитячої програми Карітасу.

Зоряна Лукавецька поділилась з колегами секретом залучення дорослих до Просторів, дружніх до дитини: «Важливо попасти в потребу. Ми часто говоримо, що батьки потребують знань та навичок психологічної допомоги, але якщо ми зробимо оголошення і напишемо, що запрошуємо мам і татів на психологічну сесію, то не так і багато бажаючих на неї запишеться. Якщо ми запитаємо у батьків, чому їм це не відгукнулось, то 90% з них напишуть, що вони виснажені та мають відпочити, і ми помилилися у спробі навантажити їх ще новими знаннями. Перезавантаження і відпочинок – це вхід у який ми маємо заходити. Ми маємо бути місцем, де батьки можуть розслабитись та вилити з себе все, що в них накопичилось».

Особливу увагу очільниця програми «Освіта, формація та захист дітей» приділила питанню побудови довіри між Просторами та батьками: «Діти довіряють безумовно. Вони мають великий інтерес до життя. Їх цікавлять ігри, заняття, мультики. Вони приходять, бо тут будуть інші діти… Батьки ж не довіряють, бо вже мають дуже багато досвіду та багато разів у житті обпеклися. Аби встановити з ними довіру потрібна не одна зустріч. Ми мусимо дати людям час. Зробити для них безпечне місце. Безпечне не лише тим, що у нас є дві стіни, а тому що тут немає осуду, знецінення та, наприклад, вхідної анкети на знання та компетентності». 

Зоряна Лукавецька бачить тенденцію до того, що батьки часто приходять до Простору, дружнього до дитини заради своїх дітей. «Якщо вони бачать, що у цьому місці їхня дитина світиться і щаслива, то думають, що напевно там буде безпечно і для мене. Ми запрошуємо батьків долучатись до наших заходів, адже дітям важливо, щоб батьки приходили, у них підвищується самооцінка – мама тут, значить я для неї важлива», – пояснює керівниця дитячих проєктів Карітасу.

Учасники форуму також дізнались про те, що безпечність Простору, дружнього до дитини можна створити різними способами: показавши затишну і неформальну атмосферу, вибудувавши дружні підходи до роботи, показавши системність, постійність, регулярність, передбачуваність, професіоналізм та доказовість використовуваних практик і методів. 

«Зі всіх наших активностей, 92% – це є групові. Лише 8% – це індивідуальні консультації. Чому група важлива? Група – це безпека. Це розуміння, що ти не одна унікальна в своєму горі, в своєму незнанні, чи в своїй нездатності. Група – це обмін досвідом і можливість об’єднатися навколо спільного», – розповіла колегам Зоряна Лукавецька. 

Серед кращих практик, які Карітас втілює в Просторах дружніх до дитини учасникам форуму були продемонстровані «Клуби для батьків», які можуть бути тематичними чи групами самопідтримки, табори для сімей, спільні свята та театральні заходи, пікніки, прогулянки, екскурсії, кулінарні майстер-класи, квести, ігри тощо. 

Очільниця програми «Освіта, формація та захист дітей» особливо відзначила, що в мережі благодійних організацій Карітасу України є дитячі центри, які вже існують понад 10 років. Вони розвиваються, працюють зі школами, впроваджують платні послуги. «Це все відбувається завдяки нашим локальним командам, – підсумувала Зоряна Лукавецька. – Інколи вони роблять більше, ніж від них очікують партнери і донори. Це величезна робота і низький їм уклін за неї».

Міжнародний благодійний фонд Карітас України дякує програмі психосоціальної підтримки IsraAID та ГО «Істок» за організацію форуму, адже такі заходи дають можливість поспілкуватись із іншими організаціями, які впроваджують у себе Простори, дружні до дитини та обмінятись досвідом.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини