Image

«Простори щастя» Карітасу з’являться у 15 школах Вінницької, Житомирської та Кіровоградської областей

У 15 загальноосвітніх школах у Вінницькій, Житомирській та Кіровоградській областях починається облаштування «Просторів щастя» Карітасу. 

6 міських та 9 сільських шкіл отримають підтримку в рамках проєкту «Зміцнюємо Україну зараз (Strengthening Ukraine Now, коротка назва SUN)». Це ініціатива, яка отримала фінансову підтримку Карітасу Австрії через Austrian Development Agency та NACHBAR IN NOT. 

«Це перший мультисекторальний проєкт, яким керує програма «Освіта, формація та захист дітей» Карітасу України. У ньому беруть участь також програми «Інклюзія» і «Відновлення та засобів до існування». Спільна робота буде направлена на те, щоб підтримати дітей та їхні родини і вчителів. Дати їм шанс на краще майбутнє», – зазначила директорка Департаменту соціальних програм Карітасу України Наталія Крива під час стартової зустрічі проєкту, яка відбулась у 6-7 травня у Львові.

«Зміцнюємо Україну зараз SUN» передбачає психосоціальну підтримку, послуги з надолуження освітніх втрат, навчання з фінансової грамотності та підприємництва, програми з інтеграції дітей з інвалідністю у суспільство, гранти на отримання засобів до існування та перекваліфікацію, «гроші за роботу» та «гроші за працевлаштування». 

Від Карітасу Австрії цим проєктом опікується досвідчена проєктна менеджерка Лєна Гулес, яка вже співпрацювала з Карітасом України над програмами захисту та гуманітарного реагування. «Це дуже важливий і потрібний проєкт. Я поки що всього кілька разів відвідала Україну, але вже бачу, що є велика потреба у роботі з дітьми та їхніми сім’ями в обраних регіонах, сподіваюсь ми зможемо полегшити їхнє життя», – каже проєктна менеджерка Карітасу Австрії. 

Співпрацю зі школами безпосередньо здійснюватимуть організації Карітас Вінниця, Карітас Житомир та Карітас Кропивницький протягом 12 місяців. 

«Ми не будемо сфокусовані лише на дітях. Це буде комплексна робота з обраною школою, аби сприяти у ній створенню інклюзивного та сприятливого середовища. Сім’ї дітей та вчителі будуть брати участь у різних компонентах проєкту. Особлива увага буде приділена особам з інвалідністю, – розповідає менеджерка проєкту SUN у Карітасі України Анна Кілас. – Проєктом передбачено охопити послугами 5255 осіб, але вже зрозуміло, що бенефіціарів буде більше. Сподіваємось, що нам вдасться допомогти якомога більшій кількості людей».

Карітас Вінниця в рамках проєкту співпрацюватиме з вінницьким ліцеєм №12, Вінницько-Хутірським ліцеєм, Агрономічненським ліцеєм Агрономічної сільської ради та ліцеєм Козятинської міської ради Вінницького району Вінницької області. Станом на квітень 2025 року, загальна кількість учнів у цих навчальних закладах – 3945 осіб.

Карітас Житомир обрав для реалізації проєкту два ліцеї міста Житомира – №4 та №24, а також Троковицький екологічний ліцей Оліївської сільської ради, Левківський ліцей Глибочицької сільської ради і Тетерівський ліцей Житомирського району Житомирської області. Всього 3732 учні.

Карітас Кропивницький розпочинає співпрацю із Олександрівським ліцеєм №2, Класичною гімназією Кропивницької міської ради, ліцеєм «Крила України» Знам’янської міської ради, «Богданівським ліцеєм імені І. Г. Ткаченка» Суботцівської сільської ради та Суботцівським ліцеєм Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області. Всього 2781 учень. 

«В кожній школі ми провели загальні збори батьків. Всього поговорили з понад 1000 осіб, – розповідає про підхід до роботи Яна Ковальова, координаторка проєкту SUN Карітасу Кропивницький. – У батьків було багато запитань, вони до останнього не вірили, що це благодійна ініціатива та перепитували, що мають зробити, аби їхня дитина взяла участь в цьому проєкті. Ми їх заспокоювали, говорили, що від них потрібна лише активна участь».

У відібраних школах команда кожного «Простору щастя» буде укомплектована соціальними педагогами та психологом.  

«У кожному «Просторі щастя» працюватимуть два соціальні педагоги. Вони проводитимуть двогодинні заняття для груп різних вікових категорій, – пояснює менеджерка проєкту SUN у Карітасі України Анна Кілас. – Ці два фахівці працюватимуть у парі, щоб один з них мав змогу відреагувати на непередбачувані ситуації, коли дитина випадає із робочого процесу чи динаміки групи, адже робота з психосоціальної підтримки буде піднімати різні теми, інколи дуже емоційно складні. Психолог працюватиме одразу на всі п’ять шкіл регіону і тому не зможе бути присутнім на кожному занятті».

Соціальні педагоги розпочали діяльність у кожній школі в парі на неповний робочий день, де проводитимуть групові заняття з дітьми, а також батьками за методикою «Безпечний простір» («Простори щастя»).

Психолог відповідає за проведення психосоціального супроводу в школах – роботу з дітьми, батьками та вчителями, проведення тренінгів за запропонованою методологією.

Також до проєкту долучені вужчі спеціалісти: соціальні працівники з інклюзії та лайвлігуду.

Соціальний працівник з інклюзії організовуватиме інклюзивні заходи (лекції, тренінги, семінари) для учнів, батьків та вчителів, що сприятимуть розвитку толерантного ставлення до дітей з інвалідністю у шкільному середовищі. Забезпечить розповсюдження матеріалів (плакатів, відеороликів, брошур) для підвищення обізнаності про інклюзивну освіту. Надаватиме індивідуальні консультації вчителям щодо роботи з дітьми з інвалідністю та допомагатиме їм у використанні спеціального обладнання та методичного інструментарію. Організовуватиме групові супервізії для вчителів, під час яких обговорюватимуться конкретні приклади та коригуватиметься методика викладання. Оцінюватиме потреби у створенні доступного та безбар’єрного середовища для учнів з інвалідністю.

Також соціальний працівник з інклюзії підтримуватиме школи у впровадженні заходів із забезпечення фізичної та психологічної доступності освітнього простору. Співпрацюватиме з місцевими органами влади для створення умов для інклюзивної освіти на місцевому рівні, зокрема, забезпечення доступності шкіл та інтеграції дітей з інвалідністю в загальноосвітній процес.

Соціальний працівник з лайвлігуд відповідатиме за розподіл грантів на прожиття, відбір бенефіціарів, проведення інтерв’ю та оцінку індивідуальних потреб, відвідування домогосподарств для моніторингу та оцінки, реєстрацію на отримання послуги, контроль документації та інші технічні питання.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини