
8 липня 2024 року Росія здійснила чергову масовану атаку на українські міста. Внаслідок обстрілів постраждали тисячі людей, зокрема у Києві, Харкові, Дніпрі та Кривому Розі. Багато українців залишилися без житла або зазнали його пошкодження, отримали фізичні поранення чи пережили важкі психологічні травми.
Щоб підтримати найбільш уразливих, з жовтня 2024 по березень 2025 року Карітас України, у партнерстві з Карітас Донецьк у м. Дніпро, Карітас Кривий Ріг та Карітас Харків, реалізували короткострокове реагування на надзвичайну ситуацію в рамках проєкту Basic Needs (Підтримка та забезпечення базових потреб особливо вразливих людей, що постраждали від війни, які проживають у зоні 0-50 км уздовж лінії зіткнення на Півдні та Сході України). Ініціатива була профінансована Caritas Deutschland (Карітас Німеччини) та Auswärtiges Amt (Міністерство закордонних справ Німеччини).
3779 осіб, які відповідають критеріям вразливості та постраждали від обстрілів після 8 липня 2024 року, отримали багатоцільову грошову допомогу на загальну суму більше 40 мільйонів гривень.

Координатор проєкту в Карітас Донецьк у місті Дніпро Олег Ростовський розповідає, що його організація щомісяця отримувала понад 500 запитів на видачу грантів. «І це мова тільки про найбільш вразливі категорії населення. Якщо ж врахувати всіх, хто реально потребує допомоги, то цю цифру сміливо можна множити на п’ять або шість», – каже він. Динаміка звернень була хвилеподібною, дуже залежала від ситуації в прифронтовій зоні та інтенсивності обстрілів.
Основними бенефіціарами місцевих Карітасів у рамках цього проєкту були літні люди. «Більшість людей виїжджали поспіхом, фактично без нічого. Ті, хто мав із собою хоча б сумку, вважалися «шикарно» підготовленими, бо загалом люди залишали домівки з поліетиленовими пакетами, в яких були лише документи, – розповідає Олег Ростовський. – Виїжджали здебільшого недалеко. Наприклад, до східної частини Дніпропетровської області із Донецької області. Більшість сподівалася, що виїзд тимчасовий, і невдовзі вони зможуть повернутись додому».
Координатор проєкту Карітасу Донецьк у місті Дніпро уточнює, що люди, які виїжджають у відносно безпечні місця, намагаються максимально заощаджувати. «У перші дні вони шукають безкоштовне житло — тимчасовий прихисток, аби перечекати, – зазначає Олег Ростовський. – Деякі залишаються прив’язаними до місця тимчасового перебування, бо не мають на руках важливих документів – на житло, на шлюб тощо. Їм ще складно пояснити, що ці документи можна відновити в іншому місті – не всі мають необхідну обізнаність».

Про складність отримання постраждалими людьми документів розповідає і Оксана Шевченко, координаторка проєкту в Карітас Кривий Ріг. За словами Оксани, тривалі державні бюрократичні процедури оформлення документів про пошкодження майна затягували терміни надання допомоги.
«Після масованого обстрілу комісія фізично не встигає обстежити всі пошкоджені будинки в перший день. Наприклад, обстріл нафтотерміналу в Кривому Розі стався 12 березня, тоді було пошкоджено багато будинків, і акти люди змогли отримати лише після 24 березня – майже через два тижні. Тобто впродовж усього цього часу вони залишалися без офіційного підтвердження пошкоджень і, відповідно, не могли претендувати на допомогу. Серед отримувачів допомоги були також люди, які зазнали фізичних травм внаслідок ракетних атак. Деякі з них на момент роботи комісій з огляду пошкодженого житла перебували в лікарнях», – уточнює координаторка.
Оксана Шевченко зазначає, що багатоцільову допомогу бенефіціари Карітасу Кривий Ріг використовували на екстрений ремонт пошкодженого майна, придбання побутових речей, ліків, оплату комунальних послуг тощо. «Більшість із цих людей маломобільні та мають серйозні проблеми зі здоров’ям: захворювання очей, гіпертонію тощо. У багатьох випадках потрібні ліки від хронічних хвороб або на операції. Наприклад, з видалення катаракти», – пригадує координаторка.
Координаторка проєкту Карітас Харків Олена Мантула розповідає, як бенефіціарам доводилось розтлумачувати, що таке багатоцільова допомога і що її можна витратити не тільки на ремонт постраждалого житла, але й на інші нагальні потреби. Вона пригадує, як вже наприкінці проєкту до організації звернувся чоловік із Вовчанська. Його дружині нещодавно діагностували онкологічне захворювання, і родина не мала коштів на лікування. Дідусь дуже хвилювався, чи надійде йому допомога, бо хотів врятувати дружину.
«Хоча отримана сума була недостатньою для повного лікування, вона стала хоч якоюсь підтримкою, – каже Олена і додає: У процесі опитування, проведеного фахівцем з моніторингу та оцінки, люди висловлювали велику вдячність і зазначали, що використали отримані кошти на найнеобхідніше: продукти харчування, оплату комунальних послуг або оренду житла».

Наприкінці цього проєкту Basic Needs з короткострокового реагування на надзвичайну ситуацію, у березні 2025 року Карітасом України було проведено сесію “Вивчені уроки” (Lessons Learned) разом із місцевими партнерами Карітас Донецьк у м. Дніпро, Карітас Кривий Ріг та Карітас Харків, під час якої була проведена оцінка ефективності реагування, обговорення викликів і кращих практик, які варто масштабувати у майбутньому.
Карітас України вдячний партнерам за злагоджену роботу в складних умовах та за можливість надати підтримку тим, хто цього найбільше потребує.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/