Image

Кожна дитина потребує дружнього середовища: як працює простір для постраждалих від війни дітей у Карітасі Підкамінь

Підкамінь – невелике селище у Золочівському районі Львівській області. Як і більшість маленьких населених пунктів воно є атмосферним завдяки тісним соціальним зв’язкам: все населення тут займається волонтерством – плете сітки, готує і передає тушонки на схід, організовує ярмарки і збірки та підтримує воїнів.

Але має Підкамінська громада і свою непросту специфіку – це непромисловий та сільськогосподарський район, з високим рівнем безробіття та великою кількістю соціально вразливих категорій осіб. У Підкамені проживають 1736 мешканців (з них 277 дітей), а громада загалом налічує 10564 особи (1457 дітей).

Економічна слабкість регіону призводить до кризових ситуацій у багатьох сім’ях і саме вони нині у фокусі благодійної організації Карітас Підкамінь, яка є єдиним гуманітарним фондом у регіоні. 

Наприкінці жовтня 2024 року, на запрошення керівника програми «Освіта, формація та захист дітей» Карітасу України Зоряни Лукавецької, Карітас Підкамінь відвідала Надзвичайний і Повноважний Посол Словенії в Україні Матея Превольшек. Пані Посол змогла побачити діяльність проєкту «Простір дружній до дитини для постраждалих від війни дітей в Підкамені, Україна», який фінансується Карітасом Словенії.

Бути другом дитині

250 дітей та їхніх батьків/опікунів є бенефіціарами Простору дружнього до дитини у Карітасі Підкамінь.

Це діти, які виховуються у внутрішньо переміщених родинах, сім’ях військовослужбовців, багатодітних, малозабезпечених та інших кризових родинах.

Це також діти з особливими освітніми потребами. Зокрема, 35 хлопців та дівчат, які є підопічними Підкамінської спеціальної школи з професійною підготовкою для дітей із порушеннями слуху.

Такі діти часто піддаються негативному впливу оточення, мають проблеми з соціалізацією, погано вчаться та мають різні психологічні проблеми, тож в рамках поточного проєкту Карітас України та місцевий партнер Карітас Підкамінь надають їм комплексні освітні, інклюзивні послуги та послуги захисту, щоб пом’якшити труднощі, з якими вони стикаються, та сприяти кращій адаптації до життя.

«Загальна мета проекту: надання послуг захисту та створення інклюзивного безпечного простору для гри, неформальної освіти та розвитку дітей, які постраждали через війну, завдяки функціонуванню Простору, дружнього до дитини», – пояснює менеджерка проєкту Карітасу України Анна Кілас.

Робота Простору має два формати: стаціонарний центр інклюзивного розвитку та неформальної освіти при Карітасі Підкамінь і мобільна виїзна робота в сільських територіальних громадах. Діти мають можливість відвідувати Простір регулярно – для них розроблена спеціальна програма психосоціальної підтримки та діють різновікові групи, як-от: “Дошколярик”, “Smart kids”, творча майстерня та інші.

Знайти підхід та дорогу до кожного

У проєкті «Простір дружній до дитини для постраждалих від війни дітей в Підкамені, Україна» працюють шестеро спеціалістів: психолог, соціальний педагог, аніматор, координатор, водій і бухгалтер. 

«Всі вони є професійними та відповідальними працівниками, – розповідає менеджерка проєкту Карітасу України Анна Кілас. – Координатор, наприклад, знає жестову мову і може знайти підхід до слабочуючих дітей та креативно займатись з ними. Пані Посол Матея Превольшек побувала саме на такому занятті та змогла вивчити кілька жестів і поспілкуватись з дітьми».

Спеціалісти Простору долучені до мобільної команди, яка здійснює виїзди у громади. Карітас Підкамінь працює з населенням сільських територіальних громад на Львівщині, Тернопільщині та Рівненщині. «Більшість цих громад знаходяться на великій відстані від міст та районних центрів, тож вони досить ізольовані та позбавлені доступу до якісних послуг. Саме тому наявність окремого водія, транспортного засобу та оплати видатків на пальне – це дуже важлива складова сталості роботи проєкту», – уточнює Анна Кілас.

Під час виїздів відбуваються заняття з психосоціальної підтримки дітей. Соціальні педагоги та психологи вчать підопічних розуміти себе та власні потреби, керувати гнівом та часом, мислити творчо та неординарно, працювати в колективі тощо.

Спільна робота на благо дітей

Карітас Підкамінь зумів об’єднати у спільній роботі найважливіші дитячі інституції громади: Підкамінський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ст., Підкамінську спеціальну школу з професійною підготовкою та Підкамінський психоневрологічний інтернат. Інклюзивність Простору дружнього до дитини одна з головних особливостей цього проєкту. 

«Ми ніколи не виокремлюємо дітей з якими працюємо, – розповідають у Просторі Карітасу Підкамінь. – Коли у нас відбуваються майстер-класи, святкові заходи чи перегляди фільмів, то запрошуються всі. Дітей, які мають додаткові освітні потреби, завжди супроводжують вчителі, які можуть їм допомогти».

Директор Карітасу Підкамінь, отець Михайло Бакай запросив очільників партнерських освітніх установ на зустріч із Надзвичайним і Повноважним Посолом Словенії в Україні Матеєю Превольшек. Захід провели за сприяння голови Підкамінської селищної ради Богдана Бутинського, який розповів про успішну та багатосторонньою співпрацю з Карітасом, про соціально-демографічне становище громади та виклики, пов’язані з війною.

У свою чергу пані Посол Матея Превольшек наголосила на важливості співпраці та подякувала за скеровування зусиль і підтримки на малі територіальні громади, які не мають так багато можливостей, як великі міста. Вона розповіла, що намагається знайти час, щоб особисто відвідати якомога більше громад, містечок та сіл України, і ознайомитися із становищем місцевого населення та дізнатися про його потреби.

Допомогти більшій кількості дітей

Карітас Підкамінь здійснює діяльність в орендованому будинку і там є лише три кабінети, які придатні для надання соціальних послуг. Приміщення Простору дружнього до дитини наразі є добре обладнаним, проте не дозволяє розмістити більше, ніж 10-15 дітей.  

Аби змінити цю ситуацію та працювати з якомога більшою кількістю дітей, отець Михайло Бакай розпочав будівництво великого приміщення на території парафіяльної храму. 

Цю локацію змогла відвідати пані Посол Словенії в Україні Матея Превольшек та була приємно вражена її дизайном, просторістю та хорошим освітленням, яке забезпечують панорамні вікна з видом на туристичну родзинку селища – Камінь Велетень. 

«Проблемним залишається пошук фінансування для завершення будівництва. На даний момент всі будівельні роботи виконують волонтери: самі працівники Карітасу Підкамінь, або їхні родичі», – пояснює менеджерка проєкту Карітасу України Анна Кілас.

Карітас Підкамінь планує продовження проєкту «Простір дружній до дитини для постраждалих від війни дітей в Підкамені, Україна», який фінансується Карітасом Словенії. Фонд вже має унікальний досвід в організації соціальної роботи, зокрема, з дітьми, сім’ями і особами з інвалідністю, але також вміє об’єднувати небайдужих, налагоджувати співпрацю на різних рівнях і робить свій вагомий внесок у напрямку посилення згуртованості громад.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини