
Міжнародний благодійний фонд Карітас України розпочав реалізацію проєкту «Зміцнюємо Україну зараз (Strengthening Ukraine Now, коротка назва SUN)».
Ініціатива програми «Освіта, формація та захист дітей» Карітасу отримала фінансову підтримку Карітасу Австрії через Austrian Development Agency та NACHBAR IN NOT.
Проєкт спрямований на підтримку 5 255 вразливих дітей, які постраждали від конфлікту, їхніх родин та вчителів у Вінницькій, Житомирській та Кіровоградській областях України.
Це регіони, куди переїхали тисячі ВПО із населених пунктів, де відбуваються активні військові дії. За офіційними даними, у Вінницькій області проживає 144 401 ВПО, у Житомирській – 80 865, у Кіровоградській – 82 435. Хоча реальні цифри можуть бути вищими, оскільки не всі переселенці зареєстровані.
У грудні 2024 року Карітас України провів телефонне опитування «Оцінка потреб населення та прогалин у допомозі на місцевому рівні» у 18 областях України, включаючи Житомирську, Вінницьку та Кіровоградську (Кропивницький). Всього було опитано 1 436 респондентів, у тому числі 241 респондент з цільових регіонів проєкту. Оцінка включає опитування голів домогосподарств; глибинні інтерв’ю з сільськими головами/представниками органів місцевого самоврядування/представниками державних установ; та інтерв’ю з представниками НУО/громадськими активістами у сфері соціального захисту.
Опитані голови домогосподарств повідомили про різний ступінь потреби в усіх видах послуг та допомоги: Підтримка базових потреб – 83%, послуги з підтримки людей з інвалідністю – 58%, послуги для дітей та їхніх батьків/опікунів – 51%, психосоціальна підтримка або послуги психолога – 25%, допомога у працевлаштуванні – 14%.
Лише 26% респондентів у Вінницькій області, 45% у Житомирській області та 19% у Кіровоградській області повідомили, що мають доступ до послуг для дітей та батьків. У регіонах, де проводився збір даних, в середньому 70% респондентів зазначили, що в школі, де навчаються їхні діти, є психолог. Однак лише невеликий відсоток дітей користувався його послугами через стигматизацію та інколи вузький спектр методик.
Дослідження показало, що респонденти в цих регіонах відчувають значну потребу в послугах для дітей та їхніх батьків/опікунів. Найбільш затребувані послуги для дітей включають:
● Індивідуальні консультації психолога;
● Групові заходи для психологічного розвантаження;
● Розвиток м’яких та життєвих навичок (Вінниця 23%, Житомир 20%, Кропивницький 32%);
● Послуги додаткової освіти, репетиторство, позашкільні програми;
● Соціальна інтеграція в рамках творчих гуртків, майстер-класів, групових занять з однолітками.
Менше 50% респондентів повідомили, що в школі, де навчаються їхні діти, є інклюзивні класи. Респонденти вважають, що школа не пристосована для дітей з інвалідністю з наступних причин: недоступна інфраструктура (відсутність пандусів, ліфтів, спеціально обладнаних вбиралень та класів), відсутність адаптованих навчальних матеріалів (відсутність сенсорних матеріалів, підручників зі шрифтом Брайля, слухових апаратів тощо), стигма та упередження, відсутність асистентів вчителів, недостатня інформація для батьків. 92% респондентів вважають, що тренінги для вчителів та дітей з питань інклюзії необхідні.
«В рамках проєкту SUN у цих областях понад 4 500 дітей зможуть покращити успішність у навчанні та підвищити спроможність батьків/опікунів та вчителів сприяти створенню інклюзивного та сприятливого шкільного середовища, – розповідає менеджерка проєкту SUN Карітас України Анна Кілас. – Проєкт спрямований на покращення психосоціального благополуччя та засобів до існування дітей і батьків/опікунів, а також на розширення прав і можливостей жінок і вразливих груп населення через діяльність, що приносить дохід».
Проєкт SUN реалізовуватиметься організаціями Карітас Вінниця, Карітас Житомир та Карітас Кропивницький протягом 12 місяців. Маючи різну історію та досвід, усі вони беруть активну участь у гуманітарному реагуванні з лютого 2022 року і добре відомі в регіоні завдяки проведенню активної гуманітарної та соціальної роботи. Персонал кожного з цих місцевих центрів Карітасу складатиметься з координатора проєкту, психолога, соціальних працівників, соціальних педагогів та допоміжного персоналу.
SUN працюватиме у 15 школах у Вінницькій, Житомирській та Кіровоградській областях. За планом разом місцеві організації Карітасу охоплять своїми послугами як школярів, так і батьків/опікунів та вчителів відібраних шкіл. Особлива увага приділятиметься жінкам, дітям та людям з інвалідністю через те, що вони непропорційно сильно страждають від наслідків війни.
У межах проєкту планується застосування методики “Безпечний простір”, яка спрямована на надання психосоціальної підтримки як для дітей, так і для дорослих. Дана програма уже була апробована у 18 школах Хмельницької, Тернопільської та Одеської областей і даказала свою ефективність, сприяючи покращенню психоемоційного благополуччя школярів і їхніх сімей.
«Також в рамках проєкту сім’ї зможуть отримати гранти на покращення засобів до існування та перекваліфікацію. Тимчасова підтримка доходу пропонуватиметься батькам/опікунам дітей та їхніх родин, які беруть участь в освітніх програмах (360 домогосподарств) через можливості «гроші за роботу» та «гроші за працевлаштування», – розповідає Анна Кілас.
Зміцнюючи освіту та економічну стабільність, проєкт SUN сприятиме підвищенню життєстійкості та довгостроковому відновленню вразливих громад, що постраждали від війни в Україні.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/