Image

«Добрий дорослий з Карітасу»: завершився річний проєкт для зміцнення громад у східних та західних регіонах України

Діти та їхні батьки із 47 прихистків для внутрішньо переміщених осіб зі всієї України рік отримували підтримку від Карітасу України.

Соціальні працівники,соціальні педагоги, психологи та аніматори Просторів дружніх до дітей Карітасу Бучач, Коломиї, Надвірної, Стрия, Дрогобича, Кам’янського, Кривого рогу та Донецька у місті Дніпрі з травня 2024 року по квітень 2025 року працювали над проєктом «Реагування на критичну ситуацію ВПО та постраждалого місцевого населення: зміцнення громад у східних та західних регіонах України». Проєкт фінансувався Українським гуманітарним фондом (Ukraine Humanitarian Fund, UHF).  

Для дітей, які мешкають у місцях тимчасового проживання в цих регіонах, було проведено 2806 групових заходів, для дорослих з цільової категорії відбулось 230 таких подій. Також було проведено 214 спільних дитячо-батьківських заходів. 

«Спочатку нам не вдавалося працювати з батьками, більш охоче у модульних містечках на контакт йшли діти, – розповідає Лідія Суранович, старша соціальна працівниця Карітасу Надвірна. – Батьки мали свої проблеми. Вони облаштовувались на новому місці, шукали  роботу, не мали часу. Але ми намагалися знайти підхід, як нам і батьків залучити. Тож почали робити заходи у яких могли брати участь і діти, і батьки. Вони працювали в парі. Це були сімейні майстер-класи та виїзні екскурсії». 

Старша соціальна працівниця Карітасу Донецьк у м. Дніпро Ольга Кривоносова підтверджує слова колеги, що найкраще працювали спільні дитячо-батьківські заходи. «Батьки, як приїхали сюди три роки тому, так і світу білого не бачать, – каже вона. – У них нічого тут немає, треба заробити кошти, щоб покращити життя своє і дітей. На відпочинок ніколи не вистачає часу. А коли ми це все організовували, то вони нарешті знаходили можливість розвантажитись та елементарно якісно між собою поспілкуватись. Видно було, що це їх дуже об’єднувало».

Вікторія Тущенко, старша соціальна працівниця Карітасу Кам’янське, розповідає, що будь-яка можливість спільного виїзду чи навіть виходу за територію місць тимчасового розміщення радо сприймалась дітьми та батьками. «Люди більшість часу перебувають у модульному містечку. Інколи це сприймається ними наче вони у маленькій клітці. І коли ми зайшли і почали їх кудись виводити, навіть не на платні екскурсії, а просто на пікнік у ліс чи по місту погуляти, то це дуже їм відгукується», – пригадує соцпрацівниця. 

Окремо, в рамках проєкту, Карітасами було також проведено 592 індивідуальних психологічних консультації для дітей та 171 – для дорослих. Цей вид роботи допоміг дітям і дорослим у прихистках краще зрозуміти свої емоції, справитися зі стресом і відновити почуття безпеки.

«Я 10 років до цього працювала в школі, – зазначає соціальна педагогиня Катерина Устименко з Карітас Донецьк у м. Дніпро. – А тут я відчула цю різницю, що таке працювати на державу, і що таке на благодійний фонд. Це кардинально відрізняється. Ми могли самі обирати теми, які варто обговорити з дітьми, а якщо щось йшло не так, то могли швидко перебудувати програму і все змінити. Особливо актуальними були теми захисту дітей та запобігання сексуального насилля над дітьми, оскільки діти проживали у шелтерах не тільки з мамою і татом, а й з великою кількістю сторонніх людей».

Надолуження освітніх втрат та підготовка до школи також були дуже затребуваними послугами. Соціальні працівники розповідають, що оскільки більшість дітей навчаються онлайн, то важливо було допомагати дітям наздоганяти шкільну програму. «У нас було таке заняття Team Time. Діти, перед загальними заняттями, могли прийти і зробити домашнє завдання. Якщо їм щось було незрозуміло, то вони могли запитати у наших фахівців, – пригадує Вікторія Тущенко із Карітасу Кам’янське. – Також у нас була ігрова англійська мова, де діти і стрибали, і співали, і мультики дивились, а батьки раділи, що вони нарешті полюбили цей предмет».

«Це може буде дуже просто і банально звучати, але для дітей було важливо, що ми просто були з ними, приїжджали саме до них, проводили з ними час та приділяли їм увагу», – додає Марія-Христина Тарасевич, старша соціальна працівниця Простору дружнього до дітей Карітасу Стрий

Відгуки дітей та батьків показують, що Простори дружні до дітей Карітасу зіграли важливу роль у забезпеченні їхньої психосоціальної стабільності, безпеки та розвитку в кризових умовах. ПДД були не лише місцями для дозвілля, а й опорою для відновлення емоційної рівноваги, інтеграції у нове середовище, формування довіри до дорослих.

«Впродовж цього року наші працівники давали дітям те безпечне дитинство, на яке вони заслуговують, – переконана провідна експертка проєкту «Реагування на критичну ситуацію ВПО та постраждалого місцевого населення: зміцнення громад у східних та західних регіонах України» Карітасу України Ольга Аркуша. – Наші соціальні працівники були тими добрими дорослими, які їх приймали такими, як вони є, не були вчителями, які хотіли їх обов’язково чогось навчити. Думаю, що ці діти виростуть і у їхніх серцях точно залишиться спогад про Карітас». 

Серед найголовніших висновків, які озвучують учасники проєкту, – важливо не зупинятися. Діти потребують підтримки і надалі, нових форматів участі в їхньому соціальному житті, більше виходів за межі модульних містечок та знайомства із зовнішнім світом. 


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини