Війна в Україні триває і наприкінці третього року повномасштабного протистояння викликів, які долають дорослі та малі українці, – не меншає. Люди залишаються жити в складних умовах на звільнених територіях, перебираються в нові міста, працевлаштовуються та обживаються.
В рамках проєкту «Забезпечення критичних базових потреб постраждалого від війни населення України та звільнених територій» Карітас України прагне підтримувати вразливі категорії українців та їхні родини, адже ніхто не має залишатись з лихом один на один.
В рамках цього проєкту в 2024 році при Карітас Вінниця, Карітас Житомир, Карітас Херсон, Карітас Київ, Карітас Берислав, Карітас Запоріжжя, Карітас Краматорськ, Карітас Кропивницький, Карітас Фастів та Карітас Маріуполь (розміщений у м. Павлоград) працювали Простори дружні до дитини.
«Простір, дружній до дитини» в Карітасі – це безпечне та зручне місце, де діти та підлітки мають змогу проводити вільний час з користю і задоволенням. Наймолодші діти тут приймають участь у розвиваючих іграх, арт-терапевтичних заходах та готуються до школи, а старші – відвідують клуби за інтересами, майстер-класи, групові заняття та профорієнтаційні заходи. Також у ПДД відбуваються спільні заходи для дітей і дорослих, таборування, екологічні та святкові події.
За 2024 рік дружні простори проєкту відвідали 3220 дітей та їхніх батьків/опікунів: із 743 бенефіціарами працював Карітас Вінниця, 448 – Карітас Запоріжжя, 326 – Карітас Київ, 310 – Карітас Краматорськ, 306 – Карітас Житомир, 295 – Карітас Берислав, 263 – Карітас Фастів, 262 – Карітас Херсон, 164 – Карітас Кропивницький та Карітас Маріуполь – 103. Кожна цифра – це людина та її непроста історія.
Ксенія
Сором’язливу та замкнуту восьмирічну білявочку до Простору дружнього до дитини в селищі Олександрівка Донецької області, який там відкрив Карітас Краматорськ, привела мама. Вона була стурбована тим, що донечка навчається лише онлайн, тож практично не має живого контакту з однолітками.
Нині Ксенію не впізнати. Дівчинка, яка колись стримано виражала свої емоції та майже ні з ким не спілкувалась, тепер має багато нових друзів і цікаве хобі – плете браслети та виготовляє різноманітні прикраси для волосся.
Зі слів мами, Ксенія стала більш спокійною в домашньому спілкуванні. Не агресує на зауваження, що раніше було проблемою, та з нетерпінням чекає наступних зустрічей у Просторі.
Карітас Краматорськ – одна з тих місцевих організацій мережі Карітасу, якій чи не найскладніше здійснювати свою діяльність через наближеність до зони бойових дій. Труднощі організації виїздів на локації в громадах безпосередньо пов’язані з безпековою ситуацією. Тим не менше із квітня по грудень 2024 року фондом було проведено 385 групових та 197 індивідуальних занять для дітей. Окрім того, організовано 13 батьківських зустрічей і 47 спільних заходів для дітей і дорослих.
В ці складні для країни часи проєкт «Забезпечення критичних базових потреб постраждалого від війни населення України та звільнених територій» допоміг стабілізувати емоційний стан учасників та зміцнити сімейні зв’язки
Даніель і Єва
Селище Велика Олександрівка Бериславського району Херсонської області, де мешкає родина Балан, було окуповане на другому тижні великої війни – 10 березня 2022 року. Єва народилась в укритті, під обстрілами.
Окупація, яка тривала до жовтня, стала найстрашнішим випробуванням родини. Через необхідність постійного дотримання заходів безпеки діти не мали можливості ні навчатись, ні гратись з однолітками.
Після звільнення селища Даніель та Єва, як і їхні батьки, гостро потребували підтримка психологів і педагогів, аби впоратися зі стресом та страхами. За цим вони звернулись до фахівців Простору дружнього до дитини Карітасу Берислав, який має назву “Будиночок щастя”.
Відвідини дитячого простору змогли забезпечити брату і сестричці поступову реабілітацію та повернення до нормального дитинства. Даніель, який раніше боявся бути на відкритих просторах, почав грати у футбол з іншими хлопцями. Єва із захопленням малює та бавиться з однолітками.
Робота Карітасу Берислав – це приклад того, якою важливою є допомога у складні часи. 7 професіоналок у команді «Будиночка щастя» та 14 волонтерів/-ок, які відгукнулися і були залучені до діяльності, провели 391 груповий захід та здійснили 16 мобільних виїздів.
«Наша мета полягала в тому, щоб навчити дітей стійкості, розуміти свої емоції, бути не жертвою, а активною особистістю, показати дітям можливості, дати досвід підтримки та відкритих дорослих поруч», – зазначають в Карітасі Берислав.
Знайти правильні слова для дитини в кризовій ситуації, вчасно розгледіти симптоми психологічної травми у підлітка, зрозуміти, як дитина може реагувати в конфлікті, та інші подібні знання вкрай важливі для кожного дорослого, який має дітей або працює з ними. Саме тому спеціалісти всіх Просторів дружніх до дитини Карітасу навчають батьків на індивідуальних і групових заняттях та створюють корисні матеріали для батьків і спеціалістів з виховання дітей, зокрема: відеоролики, статті та дайджести з рекомендаціями у соціальних мережах.
Вероніка
Комусь Київ може здаватись найбезпечнішим місцем в Україні, але це не так для 17-річної Вероніки. Повномасштабна війна загострила тривожність та поглибила страхи дівчини, яка має інвалідність з дитинства.
В надії полегшити стан доньки мама Наталя звернулась до Простору дружнього до дитини Карітасу Київ. Там запропонували індивідуальні заняття з психологом та групові заняття з соціальними педагогами.
Для формування позитивного самосприйняття у дівчини психологиня використовувала декілька технік: метод позитивного підсилення, який включає похвалу та підтримку підлітка за її досягнення та зусилля, акцентує увагу на позитивних аспектах та розвитку впевненості у своїх можливостях; метод розвитку самоприйняття, який формує у дівчини здорове самовідчуття та позитивне ставлення до себе; техніку позитивного мислення, яка дозволяє звертати більше уваги на позитивні сторони себе та свого життя. Ці кроки позитивно вплинули на сім’ю Вероніки, мама з дівчиною стали більше спілкуватися і розуміти одна одну.
Додатково, Вероніка відвідувала індивідуальні заняття з профорієнтації, які допомогли їй обрати майбутню професію.
Психосоціальна підтримка дітей та дорослих є однією з основних активностей у кожному з Просторів дружніх до дітей. Наприклад, у Карітасі Київ для дітей ці заходи проводять 4 рази на тиждень, а для дорослих – 1 раз на тиждень.
Також серед досягнень просторів можна відзначити успішну інтеграцію дітей з інвалідністю у групові заходи, що сприяє соціалізації та розвитку навичок пізнання у всіх учасників.
ПДД також активно впроваджують у себе інноваційні програми, зокрема методику СООП (самоорганізований освітній простір), нейроігри, кольоротерапію, “Хібукі-терапію”, пригодницьку педагогіку, фінансову грамотність, ресурсні заняття для батьків, шоу мильних бульбашок та інші.
Великим досягненням проєкту є створення літніх таборів. Наприклад, у Карітасі Житомир під час чотирьох змін влітку мали змогу відпочили 102 дитини, а в осінньому таборі — ще 32. У рамках таборів діти беруть участь у творчих майстернях, тренінгах на теми безпеки, конкурсах талантів, ходять на екскурсії та в кіно. Такі ініціативи сприяють їхньому емоційному відновленню та розвитку.
Головними викликами для роботи Просторів дружніх до дитини є постійні повітряні тривоги, вимкнення світла, стабілізація родин, які прибули із зон бойових дій та бажання охопити якомога більше потребуючих.
Михайло
Рідний Сєвєродонецьк лишився назавжди у спогадах цієї родини. Переїзд у Житомир був складним і фізично, і емоційно. Зі слів пана Олександра, тата Михайла, його молодший син переживав такий стрес, що тривалий час не хотів навіть виходити з дому.
Про Простір дружній до дитини сім’я дізналась під час отримання гуманітарної допомоги. Тато дуже хотів, аби Міша спілкувався з іншими дітьми, щоб компенсувати труднощі, пов’язані зі зміною оточення та побуту.
Перше знайомство Михайла з простором пройшло досить стримано – хлопчина знайомився з іншими учасниками заняття, але переважно мовчав. Поступово він розкривався та звикав. А нині 12-річний Михайло є найзавзятішим відвідувачем ПДД, особливо йому до вподоби кулінарні майстер-класи.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/