З 1 лютого 2023 року за підтримки Карітасу Австрї в Карітасі України розпочався проєкт «Гуманітарний захист для людей, що постраждали від конфлікту в Україні». Він включає в себе низку заходів для надання психологічної, правової та базової матеріальної допомоги найуразливішим верствам населення, стан яких погіршився після початку повномасштабного вторгнення (внутрішньо переміщені особи з інвалідністю, люди похилого віку з важкими захворюваннями, багатодітні сім’ї тощо).
Проєкт реалізовується на базі восьми осередків МБФ «Карітас України» у населених пунктах, які прийняли та продовжують приймати велику кількість переселенців з окупованих територій: Одеса, Полтава, Нововолинськ, Стрий, Жовква, Тернопіль, Коломия, Івано-Франківськ. У цих містах облаштовано кризові центри, в яких можна отримати консультацію кризових менеджерів, психологів, юристів та інших фахівців, а також скористатися базовою грошовою допомогою чи допомогою на придбання речей першої необхідності («Гроші на захист від кейс-менеджера»).
Для найменших відвідувачів у центрах облаштовано «Простір, дружний до дитини», де проводяться уроки, ігри, квести, арт-терапія, майстер-класи, а також індивідуальні та групові консультації з дитячим психологом.
У кожному з осередків працює фасилітатор громад, що збирає інформацію про потребуючих, які не мають можливості самостійно прибути до кризового центру через стан здоров’я та/або відсутність транспортного сполучення. На основі цих даних формуються мобільні бригади спеціалістів, що виїжджають на локації для надання конкретної допомоги чи проведення відповідних заходів.
Як можна звернутись по допомогу
Для того, щоб дізнатись про види допомоги в рамках проєкту, потрібно зателефонувати (або особисто завітати) в офіс БФ «Карітас України» в одній з восьми локацій. Оператор кол-центру або адміністратор надає всю необхідну інформацію та скеровує до відповідних фахівців (наприклад, кризового менеджера чи кейсменеджера).
Кризові менеджери та кейсменеджери уважно вивчають потреби заявників та формують план дій для подальшої допомоги: консультації з юристом, з психологом, формування заявки на отримання фінансової чи матеріальної підтримки тощо. У випадках, коли в рамках проєкту відсутні можливості для допомоги (наприклад, особа не відповідає критеріям вразливості), заявників скеровують в інші проєкти МБФ «Карітас Україна» чи до інших благодійних організацій, в яких наявні необхідні людині ресурси.
Які види допомоги можна отримати
– психологічна допомога для дорослих та дітей (індивідуальні та групові консультації);
– юридичний супровід (відновлення документів, переоформлення пенсій, отримання компенсації за знищене житло, консультації з інших правових питань);
– базова грошова допомога або допомога в придбанні предметів першої необхідності;
– безкоштовні заняття, гуртки, майстер-класи, екскурсії для дітей та підлітків.
Спеціалісти кризових центрів МБФ «Карітас України» застосовують індивідуальний підхід до кожного бенефіціара. Відтак, підтримка однієї людини триває від одного дня до кількох місяців в залежності від потреб, життєвих умов та складності запиту.
Що було зроблено з початку дії проєкту по 30 червня 2023 року
З початку дії проєкту (01.02.2024р.) по 30.06.2023р. в рамках проєкту допомогу отримали 12 790 осіб.
Завдяки тому, що проєкт містить компонент «Гроші на захист від кейсменеджера», проводяться закупки та реєструються запити та закупівлю медпрепаратів, предметів щоденного вжитку та базової побутової техніки для тих, хто гостро її потребує. Серед бенефіціарів переважають люди похилого віку з інвалідністю 1-2 груп та важкими захворюваннями, серед запитів – інвалідні візки, крісла-туалети, глюкометри, тонометри, медикаменти, дитячі крісла, кухонне приладдя й техніка.
Більше 600 дорослих скористались можливістю отримати психологічну допомогу. Найчастіші проблеми, з якими звертались до психолога, було переживання втрати близької людини, втрати дому та ресурсів, тривожність, невизначеність, страх майбутнього, неприйняття з боку місцевого населення, проблеми з пошуком внутрішніх ресурсів для відбудови власного життя на новому місці.
Більше 700 дітей та підлітків отримали індивідуальні та групові консультації дитячого психолога. Через руйнування базової потреби у безпеці й переживання розлуки з рідними діти відчувають надмірну тривожність, яка призводить до апатії, знеохочення, небажання виконувати повсякденні обов’язки, або ж до агресивності та бунту. Юні бенефіціари мали можливість пропрацювати питання підвищення самооцінки та впевненості у собі, формування емоційно-вольової сфери, улагодження конфліктних питань, запобігання психологічного тиску серед однолітків тощо.
Великим попитом користувалась програма «Простір, дружний до дитини», в рамках якої вже більше 2200 хлопчиків та дівчат взяли участь у заходах для дітей дошкільного та шкільного віку. В рамках програми проводились регулярні заняття з психогімнастики, малювання, танців; організовано вікторини, квести, співи під гітару, творчі майстер-класи, екскурсії в музеї. Метою «Просторів, дружніх до дітей» є створення атмосфери довіри та прийняття, що сприяє швидшій адаптації та полегшує пошук нових друзів. Особливо важливі виїзні заходи, які команда «Просторів» регулярно організовує в місцях компактного проживання ВПО та віддалених територіальних громадах, адже багато бенефіціарів не мають можливості привезти дітей до центрів через брак транспорту, коштів чи проблеми зі здоров’ям.
Станом на 30 червня 2023 року близько 600 осіб скористалися юридичними послугами в одному з восьми кризових центрів. Бенефіціари звертаються особисто та по телефону із запитами, які стосуються виплат на проживання ВПО, відновлення документів, отримання компенсації за житло, зруйноване внаслідок воєнних дій, сімейного та трудового права. Спеціалісти роз’яснюють нюанси законодавства та надають супровід у вирішенні складних комплексних питань (зокрема,підготовка позовів до суду). В рамках проєкту юристи також проводять виїзні заходи в територіальних громадах, де надають консультації особам, які не мають змоги самостійно доїхати до кризових центрів.
Які подальші плани
Очікується, що проєкт «Гуманітарний захист для людей, що постраждали від конфлікту в Україні» триватиме щонайменше до 31 травня 2024 року. Особливістю цього проєкту є фокус на наданні не лише гуманітарної допомоги, а й конкретних правових та психологічних інструментів для нового старту й успішної адаптації на новому місці, тому обговорюються питання збільшення кількості спеціалістів у кризових центрах та обладнання додаткових приміщень для проведення групових заходів.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/