З 01 лютого 2023 року за підтримки Карітасу Австрії в Україні діє проєкт «Гуманітарний захист для людей, що постраждали від конфлікту в Україні», в рамках якого за перше півріччя 2023 року тисячі людей з уразливих категорій населення отримали психологічну, юридичну підтримку та допомогу побутовими речами першої необхідності.
Проект діє на базі восьми локальних осередків «Карітасу» (Одеса, Полтава, Нововолинськ, Стрий, Жовква, Тернопіль, Коломия, Івано-Франківськ), які також організовують виїзди мобільних бригад у населені пункти на території своєї області чи місцевої єпархії УГКЦ.
Обстріли зерносховищ на півдні країни та масовані удари по енергетичній інфраструктурі стали серйозним викликом у другому півріччі 2023 року. В Україні продовжується внутрішня міграція – явище, що супроводжується значними соціальними та економічними викликами. В той час, як вразливі категорії серед внутрішньо переміщених осіб потребують психологічної, юридичної чи матеріальної підтримки, вразливі категорії в регіонах, які приймають переселенців, стикаються з труднощами через перевантаженість медичних та соціальних установ.
Новинка: грошові гранти
Зважаючи на вищезгадані виклики, з липня 2023 року в проєкті запроваджено можливість реєстрації на отримання грошових грантів (MPCA: Multi-Purpose Cash Assistance) для домогосподарств, які відповідають одразу декільком критеріям уразливості. Це стало своєрідною «швидкою» допомогою для родин у важких життєвих обставинах. Станом на 31 грудня 2023 року такі домогосподарства отримали 155 грошових грантів загальною сумою на 1 334 520 грн.
Допомога психолога
Життя в умовах частих повітряних тривог та обстрілів накладає відбиток на психологічний стан населення. Психологічної підтримки однаково потребують родини захисників, внутрішньо переміщені особи, особи літнього віку, люди з інвалідністю, люди у скрутних життєвих обставинах. Станом на 31 грудня 2023 р. допомогою кризових психологів у наших центрах скористались 1760 осіб.
Простір, дружний до дитини
Наймолодші бенефіціари мають можливість відвідувати різноманітні гуртки та заняття у «Просторах, дружних до дитини», які діють у кожному з восьми локальних осередків проекту. Такі заняття сприяють формуванню нових соціальних зв’язків та знаходженню нових друзів, що особливо актуально для внутрішньо переміщених дітей.
Щодня у «Просторах» стаються маленькі дива та розкриваються нові таланти. Загалом за 2023 рік «Простори» відвідали 4268 дітей. У кожному «Просторі» є можливість отримати допомогу дитячого психолога, чим станом на 31 грудня 2023 скористалися 1659 дітей.
Гроші на захист від кейсменеджера
В рамках проєкту продовжується реалізація компонента «Гроші на захист від кейсменеджера», що дає можливість покращувати соціально-побутові умови людей у скрутній життєвій ситуації. Після аналізу ситуації складається план дій та закуповуються необхідні речі щоденного вжитку та/або домашня техніка. Проєкт також дозволяє купувати ліки та базові медичні прилади.
Серед наших бенефіціарів у другому півріччі 2023 року:
- 89-річна пані Ія з Донецької області, яка отримала в Коломиї новий слуховий апарат, завдяки чому може вільно спілкуватися з оточуючими;
- Багатодітна родина із Львівської області, де мати сама виховує шістьох дітей, серед яких дитина з інвалідністю, отримала допомогу медпрепаратами, шкільним приладдям та речами щоденного вжитку від центру в м. Жовква;
- Бенефіціарка з Харкова, яка хворіє на цукровий діабет та має виразки на руках, отримала від центру в м. Жовква пральну машинку-«малютку», що значно полегшило їй побутові умови на новому місці проживання.
- Пан Юрій з Миколаєва та пані Віра з Дніпропетровщини, які через стан здоров’я мусять дотримуватись дієтичного харчування, отримали в Нововолинську мультиварки для приготування їжі.
Юридичний супровід
Високим попитом користуються послуги юридичного супроводу, доступні в кожному з восьми кризових центрів проекту. Чимало осіб з уразливих категорій потребують допомоги з відновленням втрачених документів, оформленням певних статусів та виплат.
Війна принесла нові виклики, часто трагічні. До юриста кризового центру в м. Нововолинськ нещодавно звернувся батьку загиблого військовослужбовця, тіло якого не вдалося забрати з поля бою. Через суд вдалось отримати документи про смерть сина та вирішити певні питання зі спадщиною. Юрист кризового центру м. Одеса впродовж семи місяців наполегливо працювала над складним кейсом, в результаті якого молода жінка з Авдіївки змогла оформити опіку над своїм неповнолітнім братом та сестрами.
План на 2024 рік: краща підтримка осіб з інвалідністю
Однією із амбітних цілей на 2024 рік є розвиток діяльності «Інклюзивних центрів», які вже в січні відкриються в шести з восьми осередків проекту (м. Одеса, Полтава, Нововолинськ, Стрий, Тернопіль, Івано-Франківськ). В інклюзивних центрах відбуватимуться заняття з покращення соціально-побутових навичок та заняття з психологом, логопедом та фізичним терапевтом для осіб з інвалідністю.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: #гуманітарний захист