Image

Долаючи розломи: розбудова потенціалу постраждалих спільнот щодо чутливості до конфліктів

Долаючи розломи: розбудова потенціалу постраждалих спільнот щодо чутливості до конфліктів

З лютого 2023 року в Карітасі за підтримки Українського Гуманітарного Фонду реалізовується проект «Долаючи розломи в громадах». Проект зосереджується на захисті людей, які постраждали від війни, на базі громади й за допомогою мобільних команд психологів і фасилітаторів (медіатора або фасилітатора діалогу) через процес інклюзивного діалогу. Робота з пом’якшення конфліктів включає проведення різноманітних заходів: індивідуальні і групові психологічні консультації щодо конфліктів, навчальні семінари, сімейні, групові медіації та діалоги. Мобільні групи також проводитимуть публічні заходи для взаємодії між групами та адвокації груп, які постраждали від війни.

Проект реалізується в шести центрах: Одеській області (Карітас Одеса), Волинській (Карітас Волинь), Дніпропетровській (Карітас Кам’янське), Хмельницькій (Карітас Хмельницький),  Івано-Франківській (Карітас Коломия) та Львівській (Карітас Жовква), де організації Карітасу залучатимуть інші громадські ініціативи (самоорганізовані групи, ініціативні групи, особливо переселенців) до проектних заходів та надаватимуть гранти для розвитку спроможності громад.

У 2022 року команда Карітасу України провела дослідження ключових інформаторів із понад 20 фахівцями з питань захисту у Запоріжжі, Коломиї, Хмельницькому, Тернополі та Києві. Експерти свідчать, що основними труднощами взаємодії між ВПО та приймаючими громадами є мовне питання та залучення їх на ринку праці, але здебільшого конфлікти мають побутовий характер. Деякі конфлікти засновані на досвіді війни, виборі людей переїхати чи проходити військову службу, а деякі конфлікти засновані на регіональних відмінностях. У відповідь на це, Карітас України розпочинає реалізацію проекту «Долаючи розломи в громадах», в якому поєднує індивідуальну та групову роботу з травмами війни, з розбудови миру та публічними обговореннями чутливих тем. Таким чином, особливо постраждалі групи зможуть розвивати конструктивні механізми розв’язання чи пом’якшення конфліктів та розбудовувати згуртованість і довірливі суспільні відносини.

Як зазначає Ольга Сорока, менеджерка проекту «Долаючи розломи» серед цільових груп проекту – місцеві мешканці, вимушені переселенці та ті хто повернулись, в тому числі з-за кордону. Між ними вже очевидно є певні непорозуміння, «розлами», які проект і має на меті долати, за посередництвом різних активностей, консультацій, подій.

«Переселенці часто відчувають певну нерівність при розподілі допомоги, упередження, ворожість через підвищення орендної плати, конкуренцію на ринку праці. Такі моменти вже є дуже відчутними, окрім того затяжна криза не сприяє психологічній стабільності», додає Ольга.

Також за словами менеджерки проекту, часто громада опікується ВПО, проте вразливі категорії населення серед яких на приклад родини загиблих військових теж потребують допомоги і підтримки. В свою чергу люди, які виїжджали і повернулись з закордону, чи з інших територій, мають дуже різний досвід пережиття війни і непорозуміння різного характеру є поширеною проблемою в громадах.

Через спільні заходи всередині громад очікується витворення спільних інклюзивних рішень щодо визначення потреб, можливості відповіді на них, віднайдення  ресурсів всередині. Завдяки згуртуванню і самоорганізації цільових груп (ВПО, місцеві мешканці, ті, що повернулися) в рамках проекту передбачено субгрантування ініціатив для надання соціальних послуг для вразливих груп.

Ми віримо, що через психологічну стабілізацію зможемо запобігти подальшому розвитку травми, а завдяки психосоціальному супроводу трансформуємо емоції та досвід війни, щоб згуртувати ВПО, місцевих мешканців і людей, які повернулися з-за кордону чи іншого тимчасового місця перебування в Україні, та запобігати конфліктам в громадах.

«Наша головна мета пом’якшувати гострі кути, які вже існують, війна триває, травматизація продовжується, ми бачимо наелектризованіть в громадах, в групах, і наш проект має на меті розвинути співжиття, співпрацю», підсумовує Ольга Сорока.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини

Залишити відповідь