Зізнань постраждалих від сексуальної експлуатації в ЗМІ дуже мало, хоча журналісти часто шукають такі «ексклюзиви». З початком війни та окупації частини України кількість людей, які стали жертвами зловмисників, зростає щодня. Але не кожен наважується розповісти про жахіття пережитого.
ВІД СЕКСУАЛЬНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЗА КОРДОНОМ – ДО ВОЛОНТЕРСТВА У КАРІТАСІ
У серпні 2022 року Софія (ім’я змінене з міркувань безпеки) змушена була тікати з рідного тимчасово окупованого росіянами Херсону на захід України до тітки, яку бачила лише один раз у дитинстві. Батько пішов воювати, мама залишилася з хворою лежачою бабусею на окупованій території.
Софії було лише 17 років – усе омріяне життя попереду! Дівчина планувала продовжити навчання в коледжі та стати бухгалтером. Але щоб заспокоїтися, відволіктися від воєнних пострілів, пішла навчатися хореографії. Танцювати їй подобалося, і вона мала чудову пластику ще з дитинства.
Як тільки Софії виповнилося 18 років, її вчителька хореографії запропонувала на час літніх канікул попрацювати за кордоном.
«Я мріяла, що танці стануть моєю професією, яка приноситиме добрий заробіток. Я довіряла хореографу на всі 100% і швидко погодилася. Контракт, надрукований дрібним шрифтом, лише зазначав, що працюватиму в клубі “LovDanse” з місячною зарплатою 1500 євро. Учителька взяла на себе всі витрати з оформлення документів та організації», — розповіла бенефіціарка.
У листопаді 2023 року Софія прилетіла до Амстердаму. Її зустрів невідомий чоловік і відвіз до клубу. Там вона дізналася про жорсткий графік та умови роботи. Проживала в підвальному приміщенні з іншими дівчатами-танцівницями, а вихід за межі клубу був заборонений.
Тиждень Софію та ще інших дівчат навчали, встановивши жорсткі правила, та в разі непокори погрожували відправити додому. Всі документи та телефон забрала адміністратор «на зберігання в сейф».
Пропрацювавши без вихідних, не виходячи за межі клубу, з дієтичним харчуванням майже місяць, Софії заплатили 30% від місячного обіцяного заробітку. Сказали, що вирахували за проживання та харчування. Через три місяці, «працедавці» повідомили дівчині, що їй будуть повертати 80% заробітку, якщо вона буде працювати в «консумації».
Софію та ще двох дівчат відвезли до великого заміського будинку. Жодного заробітку дівчата не отримували, а за те, що погано виконували роботу, зазнавали фізичного насильства.
«Як тільки синяки з тіла зійшли, адміністратор повідомила, що в мене немає іншого виходу, окрім добровільно погодитися та надавати сексуальні послуги клієнтам. Не маючи іншого вибору – погодилася», – розповідає Софія.
Її та інших дівчат щоразу перевозили з одного місця до іншого, з однієї країни – в іншу, та примушували надавати сексуальні послуги різним іноземцям.
Одного разу, перетнувши кордон Китаю, супроводжуючі чоловіки зупинилися на автомобільній заправці. Звідти Софія втекла. Була депортована з Китаю до України у зв’язку з відсутністю документів.
На столичному залізничному вокзалі дівчина побачила посеред оголошень інформацію по протидії торгівлі людьми та зателефонувала фахівцям БФ «Карітас-Київ».
У межах проєкту допомоги постраждалим, Софії забезпечили базові потреби та допомогли відновити навчання у коледжі, який забезпечив проживанням у гуртожитку.
Дівчина отримала психологічну та юридичну допомогу. Пройшла навчання із започаткування власної справи, тепер мріє про школу хореографії для діток. Софія відновила зв’язки з мамою та бабусею, яким вдалося евакуюватися до Дніпра. Дівчина відновилася, живе нормальним життям і часто вона допомагає як волонтер у масових інформаційно-просвітницьких заходах Карітасу.
КАРІТАС У СПІВПРАЦІ З ПРАВООХОРОНЦЯМИ ВРЯТУВАЛИ ВІД СЕКСУАЛЬНОГО РАБСТВА МОЛОДУ ЖІНКУ
Ольга (ім’я змінене з міркувань безпеки) здобувала фах у професійно-технічному училищі на Полтавщині. Проживала дівчина з бабусею, яка виховувала її з дитинства. Опікунка часто застосовувала фізичне та психологічне насилля щодо онуки, і найбільшим бажання Олі було утекти від неї чим подалі.
Одного разу її друзі запропонували приїхати відпочити до столиці. Дівчина з радістю прийняла пропозицію щоб погуляти, відновити емоційний стан від постійного страху війни та обстрілів, а головне побути без постійного терору бабусі.
Після того, як дівчина приїхала до Києва, її «товариші» 24-річний чоловік та його 23-річна співмешканка, забрали в Ольги документи та насильно примушували надавати сексуальні послуги «клієнтам» за гроші.
Жінка розміщувала оголошення в інтернеті про надання сексуальних послуг, а її співмешканець винаймав квартири, у яких створювалися місця розпусти, та керував фінансовими рахунками.
Зловмисники вимагали у дівчини неіснуючий борг та забирали всі гроші, які вона отримувала від клієнтів. Олю піддавали катуванню за непокору, або погане виконання побажань клієнтів.
Майже два роки дівчина змушена була надавати сексуальні послуги.
БФ «Карітас-Київ» у співпраці з правоохоронними органами м. Києва в березні 2024 року врятували від сексуального рабства 20-ти річну Ольгу.
Наразі вона почувається добре та перебуває в безпеці. З бенефіціаркою працюють психолог та юрист, надається індивідуальна матеріальна допомога. Робота з постраждалою продовжується до повної її інтеграції в соціумі.
Злочинцям оголошено обвинувачення. Кримінальне провадження розглядається в суді.
СЕКСУАЛЬНА ЕКСПЛУАТАЦІЯ В УМОВАХ ВІЙНИ: НОВІ ВИКЛИКИ ПОТРЕБУЮТЬ НОВИХ ЗНАНЬ
Збройні конфлікти та війни створюють умови, на фоні яких зростають випадки продажу в рабство та сексуальна експлуатація. А міграція і складне матеріальне становище, що викликане війною, посилює ризик опинитися в скрутних обставинах під час пошуку кращої долі як на території України так і за кордоном. З початку повномасштабного вторгнення ризик потрапляння в ситуацію торгівлі людьми значно підвищився. Це пов’язано з тим, що частина людей виїхала на тимчасове місце проживання до Європи, частина переміщена всередині держави, а значна кількість людей примусово вивезені на територію Росії та Білорусі або перебувають на тимчасово окупованих територіях. Окрім того, російська агресія та злочини, вчинені представниками держави-агресора стосовно мирного населення України, зокрема, їх незаконне утримування, перебування в полоні та використання у збройному конфлікті, загострили проблему трудової та сексуальної експлуатації крізь призму ст. 149 Кримінального кодексу України.
Нещодавно в Ужгороді (Закарпатська обл.) відбувся тренінг «Сексуальне насильство під час збройного конфлікту», організований Товариством Червоного Хреста України. Участь у заході взяли фахівці Карітасів України, Одеси, Тернополя, Києва та Бродів, які працюють у проєктах з протидії торгівлі людьми.
«Тренінг був нелегкий, але водночас дуже потрібний. Мені особисто дуже цікаво було дізнатись про визначення воєнних злочинів, їх класифікацію та те, що вони відображені у нашому Кримінальному кодексі. Дуже корисним було пояснення відмінностей сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК) від гендерно-зумовленого насильства та торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації,», – зазначила менеджер проєктів з протидії торгівлі людьми Наталія Голинська.
Злочини СНПК відносяться до воєнних злочинів і караються конвенціями Міжнародного гуманітарного права, а за Кримінальним Кодексом України – ст.438 порушення законів і звичаїв війни. А злочин торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації карається ст. 149 ККУ. Якщо злочин торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації був скоєний під час військового конфлікту, його можна кваліфікувати і як СНПК.
Важливо, що постраждалі від СНПК мають право на репарації і потрібно звертатись до Національної соціальної служби на гарячу лінію 15-47.
Форми репарацій:
Компенсація (3000 євро);
Реституція (напр. поновлення на роботі);
Реабілітація;
Гарантії неповторення;
Сатисфакція (здійснення важливих символічних кроків, які допомагають постраждалим відчути, що їх права вихнані та/або відновленні.
Якщо Ви підозрюєте, що хтось потрапив у ситуацію сексуальної експлуатації або іншої форми торгівлі людьми, контактуйте з місцевими правоохоронними органами чи повідомляйте нам:
Карітас Київ: вул. Микитенка 7-Б; E-mail: info@caritas-kiev.org.ua; Тел.: (067)-108-00-52
Карітас Карітас Івано-Франківськ УГКЦ: вул. Крихівецька 102; E-mail: caritas-ivano-frankivsk@ukr.net;
Тел.: (068)-322-49-77
Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ: вул. Чорновола 4;E-mail: caritasdroh@gmail.com;
Тел.: (067)-454-48-85
Карітас Одеса УГКЦ: вул. Південна 40/1;E-mail: caritasodessa@ukr.net; Тел.: (095)-295-33-30
Карітас Чернівецької Єпархії: вул. Коломийська 1; E-mail: caritas.chernivtsi@gmail.com;
Тел.: (067)-257-17-72
Карітас Хмельницький УГКЦ: вул. Зарічанська 10/3; E-mail: caritaskhmelnytskyi@gmail.com;
Тел.: (067)-53-65-042
Карітас Тернопіль: вул. Замонастирська 1; E-mail: caritas.ternopil@gmail.com; Тел.: (067)-322-03-43