Image

Як церква може зменшити вплив епідемії ВІЛ/СНІД в Україні?


Відповідь Карітасу на епідемію ВІЛ/СНІДу в Європі
23.10.2009
22 жовтня Карітас України презентував Програмний документ з питань ВІЛ/СНІДу, в якому зібрані кращі європейські практики Фонду та рекомендації протидії епідемії. Метою презентації було ознайомлення учасників з досвідом успішної протидії ВІЛ/СНІДу та окреслення можливостей та потенційного



партнерства.
 
Презентація Програмного документу, який розробила робоча група Карітасу Європи, з питань ВІЛ/СНІДу зібрала керівників центральних органів влади, представників міжнародних організацій, бізнесу, церкви та ЗМІ. Подія, яка відбувалася в приміщенні Міністерства охорони здоров’я України, розпочалася з виставки подарунків, що були виготовлені неповносправними людьми, вихованцями Карітасу України: свічками, ґерданами, листівками спеціально для учасників презентації.
 
Епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні вже давно вийшла за межі проблем системи охорони здоров’я, стала тим дестабілізуючим фактором, що впливає на всі сфери суспільного життя і є справжнім випробуванням моральності, солідарності та милосердя громадянського суспільства. ВІЛ/СНІД  – це сфера, в якій організації Карітасу мають спеціальну компетенцію та досвід.
 
Відкрив зібрання Андрій Васькович, Президент Карітасу України.  «Ідея створення цього документу народилась в Україні, – зауважив пан Андрій, – оскільки Карітас від самого початку своєї діяльності подав гарний приклад того, як церква може залучатися до подолання епідемії. З усієї допомоги, яка надається людям, які живуть з ВІЛ, 25% надає церква. Для досягнення успіху у протидії епідемії діяльність усіх без винятку організацій, які працюють у цій сфері повинна бути спрямована на поглиблення діалогу і співпраці».
 
У вітальних словах Катерини Ющенко, Голови Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000», зачитаних Лесею Лазоришинець, Експертом департаменту медичних програм МБФ «Україна 3000» наголошувалося: «Вибраний вами шлях вимагає від вас професіоналізму, громадянської мужності, відповідальності, чуйності та доброти. Хочу адресувати слова шани і подяки Карітасу України за вашу клопітку працю.»
 
Дзвенислава Чайківська, Координатор програм з охорони здоров’я Карітасу України підкреслила, що Карітас бачить більшу частину свого служіння в організації догляду та супроводу ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД, та тих, хто знаходяться у термінальній стадії. Діяльність Карітасу базується на принципі дотримання прав людини. І хоча в Україні прийнято та затверджено багато документів, які декларують права ВІЛ-позитивних людей, життя показує інше: нетерпимість, стигматизацію, порушення основних прав людини, а саме на отримання медичної допомоги, освіту, роботу. Тому роль церкви полягає як у відданому служінні людині, наданні допомоги, поради, так і у лобіюванні та адвокації інтересів людей, які живуть з ВІЛ. «Проблему ВІЛ не можна відмежувати ні від мігрантів, ні від дітей вулиці, ні від маргінілізованих груп. Велику увагу слід приділяти профілактиці та формуванню принципів християнської моралі.»
 
Продовжила цю думку і Світлана Черенько, Голова Координаційної ради з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально-небезпечним хворобам Міністерства охорони здоров’я  України: «До подолання епідемії мають залучатися всі члени суспільства, в тому числі, релігійні організації, бо проблема з поширенням ВІЛ напряму пов’язана з поведінкою, вихованням молоді, ставленням до статевих стосунків. Ще один напрямок співпраці – це підтримка дуже хворих людей, яким потрібне добре слово, духовна підтримка, і ніхто, крім церкви, здійснити це не може. Це стосується і протидії стигматизації: служителі церкви своїм словом можуть змінювати громадську думку. За будь яких умов завжди повинен вестися  діалог. Всі питання повинні вирішуватися з позиції прав людини, бо всі ми працюємо для людей і найціннішим для нас всіх є збереження людського здоров’я та життя».
 
Андрій Клепіков, Виконавчий директор МБФ Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні звернув увагу присутніх, що на первинну профілактику ВІЛ коштів не виділено, і це є серйозною прогалиною. Він наголосив, що Альянс вже має досвід співпраці з Карітасом у регіонах: «Ми пишаємося нашою співпрацею з Карітасом в м. Дрогобич (Реабілітаційний Центр «Назарет») та Карітасом у м. Донецьку, з якими ми провели фундаментальні соціологічні дослідження. Мене тішить, що представлена концепція є частиною європейського плану протидії епідемії і це дає надію, що нові, кращі практики прийдуть в Україну».
 
Привітав присутніх з виходом Програмного документу і Олег Єресько, директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти та науки України, який розповів про угоду про співпрацю між Міністерством та Всеукраїнською мережею людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), метою якої є захист прав ВІЛ-позитивних людей. Але він наголосив, що ні Міністерство освіти та науки, ні Міністерство охорони здоров’я, ні Міністерство сім’ї та молоді не вирішать проблеми захисту прав людини без участі церкви: «Ми відкриті до співпраці. Залучення церкви допоможе змінити ставлення суспільства до проблеми. Менталітет українського народу такий: якщо церква підтримує, захищає, тоді люди прислуховуються і сприймають позитивно».
 
Схвилював учасників виступ Дмитра Шерембея, Заступника Голови Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД»: «Всі ті цифри, які озвучують про кількість ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД людей потрібно множити у 2, 3 рази, оскільки у більшості людей є батько, мати, діти, близькі. Основа нашої роботи – це «співстраждання», яке робить нас людьми. Тільки тим, у кого є серце, під силу покращувати життя цих людей. Я щодня благаю Бога дати мені мужність не опускати руки. Якщо людина зустрічається з трагедією іншої людини, вона не має морального права залишити її одну! Давайте візьмемося за руки!»
 
о. Андрій Нагірняк – Референт з соціальних питань Патріархії УГКЦ, член Національної ради з питань ВІЛ/СНІДу та туберкульозу зазначив, що за останні роки діяльність церкви у сфері ВІЛ набула структурованого характеру: це партнерство та співпраця між Міністерством охорони здоров’я, Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД, ВМЛЖВ, в рамках яких кожен має свою «нішу», поле для діяльності.
 
Диякон Іоанн Діденко, Директор Всеукраїнського міжцерковного фонду «Віра. Надія. Любов.» звернув увагу присутніх на те, що жодна з конфесій, ні греко-католицька, ні римо-католицька, ні православна, та інші, не працюють за принципом «є гроші – є робота, немає грошей – немає роботи», вони виконують свою роботу тихо, без самореклами. І дуже важливо, щоб всі питання, які стосуються ВІЛ, не замовчувались, а виносились до мирян.
 
Презентація викликала активне обговорення. Зокрема, Борис Ворник, Заступник керівника Фонду народонаселення ООН розповів, як важливо щоб самі церковнослужителі знали проблему та вміли правильно її подати своїм прихожанам. Для цього їх потрібно вчити, проводити спеціальні тренінги. «Зі свого боку ми готові співпрацювати з усіма конфесіями». А Алла Щербинська, директор Всеукраїнського центру СНІДу, яка відвідала шпиталь ім. Андрея Шептицького у Львові розповіла, з якою любов’ю, милосердям церква працює над тим, щоб зменшити дискримінацію, стигматизацію та повернути людей у суспільство. «У нас є спільні «точки прикладання» – це діти, болюча тема,  – сказала Тетяна Тарасова, керівник програм ВІЛ/СНІД Дитячого Фонду ЮНІСЕФ, – тут ми маємо накопичений досвід і я запрошую до співпраці, до обміну досвідом, щоб зробити цю допомогу ширшою».
 
Дякуємо всім учасникам зустрічі, Міністерству охорони здоров’я України за надану підтримку та допомогу,  і висловлюємо сподівання, що презентований  Документ дасть поштовх до нового діалогу, партнерства та співпраці та дозволить протидіяти епідемії всіма можливими шляхами. Лише спільними діями можна досягнути позитивних соціальних зрушень в українському суспільстві.
 
Давайте разом будувати кращий та людяніший світ!
 
Відповідь Карітасу на епідемію ВІЛ/СНІДу в Європі: В солідарності з людьми, які живуть з ВІЛ/СНІДом чи зазнали його впливу. Політика Карітасу Європи щодо ситуації з поширенням епідемії ВІЛ/CНІДу
РЕКОМЕНДАЦІЇ
БАЗОВИЙ ДОКУМЕНТ КАРІТАСУ ЄВРОПИ З ПИТАНЬ ВІЛ/СНІДу
    Зміст
1. Вступ
2. Розповсюдження епідемії ВІЛ в Європі.
3. ВІЛ/СНІД та права людини
4. Відповідь католицької церкви на епідемію СНІДу
5. Обов’язок діяти
6. Етичні питання
7. Досвід діяльності Карітасу у сфері ВІЛ/СНІДу
Додаток 1. Скорочення
Додаток 2. Діаграми та інші джерела
Додаток 3. Бібліографія
 
 

Categories: Новини

Залишити відповідь