
Керівники проєкту, психологи, соціальні працівники мережі благодійних організацій Карітасу України відвідали захід «Інтеграція медико-психологічної підтримки в домашньому догляді: підходи за матеріалами mhGAP».
Він відбувся в межах проєкту «Догляд вдома для розширення можливостей і добробуту людей» 18–21 березня 2025 року у Львові за фінансової підтримки Карітасу Німеччини.
Учасниками зібрання стали 20 працівників організацій Карітасу зі Львова, Харкова, Бродів, Хмельницького, Дніпра, а також національного офісу Карітасу України.

Одним з найголовніших викликів для команди «Домашньої опіки» є стигматизація психічних розладів та упереджене ставлення суспільства до людей із такими проблемами. Зазвичай фахівці Карітасу потребують поглиблення й деталізації знань про специфіку розладів, більшої гнучкості в спілкуванні з підопічними.
Тому захід проводили кваліфіковані тренери Всеукраїнської програми ментального здоров’я – ініціативи Олени Зеленської «Як ти» з MhGAP:
– Катерина Назарова – провідна експертка з ментального здоров’я «Карітас України», лікар-психіатр, та
– Іванна Гочак – психологиня «Карітас Хмельницький УГКЦ».


Потреба впоратися з цими труднощами визначила мету зустрічі:
– Поглибити знання щодо медико-психологічної підтримки в межах догляду вдома.
– Ознайомити з ключовими принципами програми mhGAP для допомоги людям із психічними, неврологічними та поведінковими розладами.
– Відпрацювати навички розпізнавання та реагування на психологічні потреби бенефіціарів.
– Сформувати міждисциплінарний підхід у наданні допомоги, що поєднує медичні, психологічні та соціальні аспекти.
– Підвищити компетенції команди у впровадженні інструментів підтримки психічного здоров’я.
«Захід досяг своєї основної мети – підвищення професійної компетентності команди проєкту у сфері медико-психологічної підтримки в догляді вдома, – говорить Марія Сех, менеджерка проєкту «Домашня опіка» Карітасу України. – Завдяки висококваліфікованим тренерам та адаптованій програмі, побудованій на матеріалах ВООЗ (MhGAP), учасники зустрічі отримали цінні теоретичні знання та практичні навички, які допоможуть їм у щоденній роботі з підопічними проєкту та їхніми родинами.
Особливо важливим результатом зібрання стало зміцнення командної взаємодії між локальними організаціями та національним офісом Карітас України».

Програма цього професійного спілкування включала:
– Роботу з важливими темами: депресія, епілепсія, психоз, деменція та інші стани психічного здоров’я.
– Обговорення ефективних методик підтримки людей, які потребують догляду.
– Відпрацювання релаксаційних технік для відновлення емоційного ресурсу спеціалістів.
– Арттерапевтичні вправи, які допомогли не лише розслабитися, а й продемонстрували силу творчості у роботі з емоціями.


Захід став важливим кроком до покращення якості медико-психологічної підтримки та допомоги особам з психічними і неврологічними порушеннями, яку надають спеціалісти Карітасу, а також зміцнив командну взаємодію та обмін досвідом між місцевими організаціями, в яких реалізується проєкт «Домашня опіка».
Підсумовуючи роботу, тренерка Катерина Назарова акцентувала на важливості підтримки не лише родичів підопічних проєкту, а й самих працівників:
«Для ефективного впровадження отриманих знань у практичну діяльність було рекомендовано забезпечити постійну комунікацію між медиками, психологами та соціальними працівниками, шляхом супервізій та інтервізій. Важливо також продовжувати підвищення рівня компетентності спеціалістів, проводячи додаткові навчання та супровід у процесі впровадження mhGAP.
Значну роль відіграє психоедукація клієнтів і їхніх родичів, яка допоможе покращити розуміння психічного здоров’я та зменшити стигму. Окрему увагу слід приділити підтримці самих фахівців, зокрема профілактиці емоційного вигорання, що сприятиме довготривалій ефективності їхньої роботи».
По завершенні обговорення нагальних питань учасники поділилися враженнями та заповнили онлайн-анкету. Менеджерка проєкту Мар’яна Кузьмин підготувала звіт, у якому відзначено високий рівень задоволеності результатом: очікування учасників повністю виправдалися. Майже половина з них вважають, що зможуть використати всю отриману інформацію в роботі. Решта – що застосовуватимуть більшу частину нових знань.

Колеги дякували організаторам, тренерам й одне одному.
«Чотири дні, які залишаться зі мною надовго. Втомлена, але безмежно вдячна кожному з вас за щирість, силу й готовність змінювати світ навколо. Це був цінний досвід та важлива спільна робота», – відгук, який залишила Катерина Назарова.
Іванна Гочак, тренерка, психологиня «Карітас Хмельницький УГКЦ» вдячна партнерці й учасникам зібрання:
«Дякую Катерині за разом пророблену роботу й цінну підтримку! Вдячність колегам за активність, відкритість, фідбеки, теплі обійми, за наповнення нашого простору позитивною синергією та хорошим настроєм. Радію, що мала можливість ділитись з вами своїм досвідом».
Ірина Старовецька, менеджерка проєкту «Домашня опіка» «Карітас Львів УГКЦ»:
«Теми, які ми прослухали впродовж чотирьох днів не те що непрості – вони достатньо складні, але тренеркам вдалося не тільки донести інформацію, а й зацікавити слухачів участю в дискусіях, групових, зокрема, творчих завданнях. Думаю, з таким багажем, ми зможемо якісніше працювати і правильно реагувати на різні виклики комунікації з людьми в потребі».

Серед інших відгуків – теж лише позитив:
«Взяла багато корисного і цікавого необхідно для роботи».
«Зрозуміла, легка та цікава подача інформації».
«Відчуваю натхнення для продуктивної подальшої роботи».
«Комфортна, проста і доступна подача інформації, наочні приклади. Готова використовувати це у своїй роботі, допомагаючи людям у потребі».
«Психологічне розвантаження, корисні навички».
«Тренерки поділилися з нами цінними знаннями, турботою та любов’ю. Це дало необхідний ресурс і сили».
«Зворотний зв’язок підтвердив високу ефективність заходу: більшість учасників відзначили його практичну користь і готовність застосовувати отримані знання у своїй роботі. Це підкреслює важливість спеціалізованого спілкування для команди проєкту. Зустріч стала ще одним кроком до професіоналізації програми «Домашня опіка» та підвищення якості послуг для вразливих груп населення», –
підсумувала національна менеджерка проєкту «Домашня опіка» Марія Сех, дякуючи учасникам, тренерам та івент-менеджерам за спільнодію і внесок у розвиток соціальних послуг в Україні.

Проєкт «Догляд вдома для розширення можливостей і добробуту людей» реалізується за підтримки Caritas Ukraine та Caritas Deutschland.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: