«До завірюхи треба кожуха», – кажуть в народі, а в Карітасі підхоплюють: усім. Навіть якщо умовного кожуха з якихось причин немає. Щоб забезпечити комфортне зимування вразливим категоріям населення, наша мережа благодійних організацій іще у вересні розпочала всебічну підготовку. Стартувала реєстрація потребуючих сімей на місцях, партнери-підрядники проєкту готувалися відвантажувати тверде паливо й поставляти обладнання.
«Мали надзадачу – в короткі терміни підтримати близько 5 000 сімей та 1244 внутрішньо переміщених осіб, що проживають в 26 місцях тимчасового проживання», – казала у той час менеджерка проєкту Карітасу України Катерина Гончар. Для реалізації проєкту «Гуманітарне реагування на критичні потреби постраждалого від війни населення в рамках підготовки до зими 2024-2025» підключилися 11 організацій Карітасу – у Дніпрі, Чернігові, Запоріжжі, Краматорську, Одесі, Івано-Франківську, Надвірній, Дрогобичі, Коломиї, Стриї та Сокалі.
Пан Василь з Донецької області – з тих, хто здатен подбати не лише про себе, а й про інших: коли земля тремтіла під ногами, він організовував евакуацію й підтримував людей, які втрачали усе своє майно. Але настав день, коли виїхати довелося й самому. Місто Арциз на Одещині стало його новим домом. Готуючись до зими, пан Василь власноруч змайстрував пічку, а от дров для неї не мав. Допоміг Карітас Одеса УГКЦ. «Тепер я точно знаю, що моє приміщення буде теплим взимку. Дякую, що є такі люди, які не залишають у скруті», — ділиться пан Василь.
Дрова – не єдине, чим зараджує фонд:
– у Дніпрі бенефіціарам пропонують тверде паливо та грошову допомогу на сплату комунальних послуг – зокрема наразі підтримку у 3,5 тони твердопаливних брикетів отримали 424 домогосподарства – а це 773 місцевих мешканців та внутрішньо переміщені особи;
– Карітас Краматорськ надав по 3,5 тони твердопаливних брикетів 564 домогосподарствам, які включають в себе 801 ВПО та місцевих мешканців;
– під опіку Карітасу Одеси за цим проєктом потрапили 111 домогосподарств, а це 201 бенефіціар загалом, вони отримали допомогу твердим паливом;
– Карітас Чернігів охопив 111 домогосподарств (201 людина), поставивши кожному тверде паливо для обігріву;
– Карітас Чернігів допоміг із дровами на зимування 236 домогосподарствам (396 людям), а також уклав договір на монтаж 152 буржуйок, які встановлять в січні 2025 року;
– Карітас Запоріжжя окрім надання твердого палива та грошової допомоги на сплату комунальних послуг також проводить ремонти в місцях тимчасового перебування;
– у Коломиї мешканцям трьох МТП також надають тверде паливо;
– завдяки Карітасу Стрий твердим паливом зігріваються жителі двох МТП;
– Карітас Івано-Франківськ, Карітас Надвірна, Карітас Дрогобич забезпечує твердим паливом та системою опалення 7 МТП;
– а Карітас Сокаль встановив систему опалення в 1 МТП.
Є у Запоріжжі гуртожиток – звичайнісінька будівля з тих, яка навряд чи впаде в око гостю міста. Але саме цей гуртожиток прихистив родини, які приїхали з окупованих територій та територій, де точаться бої. Щоб зима була теплою і для них, Карітас Запоріжжя вирішив замінити вікна і тепловий контур. Цьому сприяє партнер – Гуманітарний фонд для України (ГФУ/UHF) та Управління ООН з координації гуманітарних справ / OCHA Ukraine.
«Допомагати іншим – важливо», – впевнений директор Карітасу Запоріжжя отець Андрій Бухвак. І додав, що це підтримує як тих, хто чекає на руку допомоги, так і тих, хто її простягає: «Саме таким чином ми маємо можливість проявити людяність і розвивати її в собі. Бо коли ми говоримо про людяність, то зазвичай маємо на увазі щось абстрактне. А практично проявити її можливо зокрема через допомогу конкретним потребуючим».
Саме такими є ті, кого називають «вразливими». Це люди, які втекли від війни і більше не можуть жити у власній оселі. Це й місцеві мешканці, які втратили роботу або дохід яких становить щонайбільше 6 318 грн. на одну людину в їхній сім’ї. Зважають у Карітасі й на інші критерії вразливості. Так, на Одещині допомогу по зимуванню пропонують мешканцям Саратської, Старокозацької, Шабівської, Арцизької та Вилківської громад, які мають акт про зруйноване житло внаслідок бойових дій, а також ВПО, котрі мають категорії вразливості: багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю (I, II група та інвалідність з дитинства), люди з важкими захворюваннями набутими від 24 лютого 2024 року (важкі захворювання: будь-яка хвороба, яка обмежує фізичні та психічні можливості та потребує високовартісного лікування, яке не покривається доходом родини), домогосподарства, в яких лише один голова домогосподарства (одинокі батьки), вагітні жінки чи годуючі матері з дітьми віком до 3 років та самотні люди похилого віку (60+) без підтримки рідних.
Про те, чим зігріватися взимку, Тетяні Степанівні з села Берестовець, що на Чернігівщині, тяжко було й думати. 96 років – як впоратися самій?!
Життя не раз випробовувало її на міцність. Перший чоловік захворів і пішов з життя, довелося пережити втрату сина і невістки, в пожежі згорів будинок… Тетяна Степанівна зустріла нового супутника життя, але й він покинув її. Нині вона знову сама. Але не самотня: вдячні односельці пам’ятають її як професійну й людяну медсестру, часто навідується подруга, коти наповнюють хату затишним муркотінням, а в пічці горять дрова, які привіз Карітас Чернігів.
«Дрова — це не просто тепло. Це віра в те, що зима буде затишною. Дякую, що не забули стареньку!» – дякувала помічникам Тетяна Степанівна. Нині вона зимує в теплі і в добрі.
Нині допомогу за проєктом “Гуманітарне реагування на критичні потреби постраждалого від війни населення в рамках підготовки до зими, 2024-2025 рр” отримали 5 877 внутрішньо переміщених осіб та 3 132 місцевих жителів.
Така масштабна допомога стала можливою завдяки активній співпраці з органами місцевого самоврядування, а також балансоутримувачам МТП. Допомагати гуртом краще.
Велика подяка партнеру проєкту – Гуманітарному фонду для України (ГФУ/UHF) Управління ООН з координації гуманітарних справ / OCHA Ukraine.
#UkraineHumanitarianFund #ГуманітарнийФондДляУкраїни #КарітасУкраїни_Програма_з_питань_житла #caritasdonetsk #карітасдонецьк #CaritasUkraine_Shelter_Program
Проєкт працюватиме до 28 лютого 2025 року. Наразі триває дистрибуція, а в Одеській області визначені категорії осіб іще можуть податися на отримання допомоги у вигляді твердого палива (дров).
Контакти Карітас Одеса УГКЦ
https://www.caritas.od.ua/
+38 (048) 704 0045