
В прихистку для людей старшого віку «Ковчег», що в селі Ракулове Одеської області, знайшли свою нову родину та другий дім понад два десятки людей. Більшість з них – з Херсонської області. Через війну вони втратили власні домівки і тепер їм немає куди повертатися. Втративши все, вони не втратили оптимізму, з яким дивляться у майбутнє. Але, на жаль, сьогодні їхнє майбутнє під питанням: проєкт, донором якого протягом двох років виступав Карітас Австрії, закінчується.
Прихисток «Ковчег» було відкрито у 2023 році. За ці два роки роботи він прихистив 70 людей, розповіла керівниця проєкту «Прихистки для осіб старшого віку в Україні» Карітасу Одеси Оксана Сирко:
«Спочатку ми приймали людей на три місяці. Але здебільшого люди, які у нас проживали, втратили все та не мають куди повертатися, термін їхнього проживання в прихистку продовжили. Зараз у нас залишаються лише ті, кому більше немає куди їхати», — пояснила Оксана.


На сьогодні у прихистку проживають 23 людини – п’ять чоловіків і вісімнадцять жінок. Історія кожного з них – це історія втрат, випробувань та страждань. Одночасно – історія бажання навіть у таких скрутних обставинах не втратити віру у людей.
77-річна Марія з Херсонщини через війну втратила свій будинок.
«Сюди нас війна перекинула, у нас у дворі був вибух, а на другий раз мене вже везли і хата згоріла. Так що мені немає де жити, залишається тільки тут», – Марія не стримує сліз.

Софія також мешкає у прихистку. Після чергової російської атаки на Херсонщину вона втратила слух на одне вухо.
«Ракета розірвалася, чула сильний вибух. Мене відкинуло, а коли прийшла до тями, швидка допомога забрала мене. Тут мені подобається, спілкуються та годують добре, а їхати мені немає куди. Там село все розбите», – зітхає Софія.

Тамара переїхала до прихистку однією з перших, у червні 2023 року, після підриву Каховської ГЕС.
“Я з Херсона, дача у мене на лівому березі Дніпра, яку спочатку росіяни обстріляли, а потім, підірвавши Каховську ГЕС, потопили. Тож дачі у мене немає”, – Тамара відводить погляд, соромлячись сліз.

В прихистку Тамара прагне відтворити своє довоєнне життя: дачниця з п’ятдесятирічним досвідом, вона вирощує на грядках овочі та ягоди.
“Росте у мене тут полуниця. Але такої полуниці, яку я виростила тут, на цьому прекрасному чорноземі, у мене ніколи не було. Це моя відрада. Окрім полуниці, тут у мене є редиска, рукола, салатик”, – демонструє плоди своєї праці жінка.


Слід зазначити, що витрати на одного мешканця прихистку складають дев’ять тисяч гривень на місяць. Це – лише харчування. Крім того, цей прихисток, як юридична особа, сплачує комунальні послуги, оскільки приміщення перебуває в оренді.
На сьогодні, в Україні працюють шість таких прихистків, де мешкає 154 людини віком від 60 років. Проєкт фінансується нашими партнерами з Карітасу Австрії. Однак вони не планують надалі продовжувати проєкт, зазначив менеджер проєкту Костянтин Самокіша.
“Ми вдячні Карітасу Австрії за два роки фінансування проєкту. Та сподіваємось, що наші залучені ресурси фандрейзингу та комунікації допоможуть нам в зборі коштів, хоча б два мільйони, для підтримки стареньких після завершення проєкту. Також ми паралельно шукаємо донорів, які зможуть підхопити цей проєкт, і допомогти нам продовжувати допомагати у цій соціально важливій ролі”, — підкреслив Костянтин.

У вас теж є можливість взяти участь у добрій справі. Для того, щоб і надалі у цих людей був дах над головою, їжа та психологічна підтримка, Карітас України відкриває збір і звертається до українців з проханням про посильну пожертву.
Проєкт закінчується, але є шанс зберегти прихистки, поки ми шукаємо варіанти їхнього подальшого утримання — це ми з вами.
Допоможіть нам, будь ласка, продовжити давати стареньким спокій, тепло і турботу.
✅ Як саме ви можете допомогти:
🫶Долучитись до збору на сайті:
https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_65b83c82b77c44ed89049b2c9d3c6b6e
🫶 Перерахувати на банку: https://send.monobank.ua/jar/7PoefznHDR
🫶Поділитися посиланням на збір у соціальних мережах.
🫶Запропонувати підтримку від вашого бізнесу, парафії чи спільноти. Або розповісти про наші прихистки тим, хто має змогу допомогти.
🫶 Взяти участь в Благодійному аукціоні знайомств «Прихистки добра», до якого нам на допомогу залучені 50, добре відомих багатьом з нас, українців. Подробиці за посиланням: https://www.instagram.com/prykhystky.dobra?igsh=MTNsaTJ3cGY4ajdlOQ==
🤝Для запитів щодо підтримки від бізнесу, спільнот або для переказів з-за кордону – звертайтесь на e-mail: partners@caritas.ua
Старість — це частина життя, яку кожен має право прожити гідно.
Без вибухів. Без холоду. Без страху.
= = = = = = =
Проєкт «Emergency Shelters for Elderly in Ukraine/ Прихистки для людей старшого віку в Україні» реалізовувався протягом двох років у Карітасі Борислав, Карітасі Коломия, Карітасі Івано-Франківськ, Caritas Odesa UGCC (Прихисток для одиноких людей старшого віку «Ковчег» у селі Ракулово), Карітасі Тернопіль, Карітасі Чортків у партнерстві з Caritas Ukraine за фінансової підтримки Caritas Österreich.
#КарітасПрихистки
Tags: