Image

Як «Херсонські кавунчики» повертають дітям дитинство під час війни

Вже понад рік «Херсонські кавунчики», Простір, дружній до дитини, в умовах війни створює для дітей простір безпеки, тепла і радості. В межах проєкту Emergency Appeal особлива увага на прифронтових територіях Херсонщини приділяється розвитку дітей та їхньому емоційному стану.

Спочатку основною локацією простору було повністю обладнане приміщення з укриттям у селищі Зеленівка. Втім, викликом стало те, що укриття мало лише один вихід. Тому щоб не наражати дітей на небезпеку, формат роботи змінили. Тепер команда простору стала мобільною, відвідуючи громади Херсонщини, які найбільше цього потребують. Перехід до такої моделі роботи відкриває нові можливості, зазначає директор БО БФ «Карітас Херсон», отець Ігор Макар, хоча і додає логістичні складнощі.

«Наша найбільша цінність — любов і милосердя. Ми хочемо допомагати тим, хто цього справді потребує. А найбільш вразливі — завжди діти. Їм потрібна не лише безпека, а й турбота, увага, розуміння. Дітям важливо мати друзів, гратися, сміятися, ділитися емоціями. А не просто сидіти за онлайн-уроками. Саме тому ми створюємо простір, де вони можуть бути собою — просто дітьми», — каже отець Ігор Макар.

Простір, де знаходять підтримку і живе спілкування

«Ми організовуємо дні народження, перегляди мультфільмів і фільмів на проєкторі, майстеркласи, ігри. Найбільша радість для дітей — апарат для солодкої вати, справжнє свято. Нам допомагають благодійники: привозять речі, іграшки, дитяче харчування. Плануємо екскурсії й табори, орієнтуючись на те, що хочуть самі діти і які потреби у кожної громади», — розповідає керівниця дитячого Простору Тетяна Чуб.

Мобільна команда Простору з Херсону виїжджає до навколишніх населених пунктів, часто до тих, які залишаються поза увагою інших організацій через складну логістику і погані дороги. В селі Киселівка розташоване модульне містечко для внутрішньо переміщених осіб, де проживає 250 людей з прифронтових зон, серед яких багато сімей з дітьми. Умови проживання непрості: в невеликих кімнатах живуть по чотири людини, часто немає приватності через тонкі стіни. Тому діти завжди радіють можливості спілкуватись з однолітками в ігрових кімнатах.

Також команда простору працює на базі бібліотек віддалених сіл Загорянівка та Чайкине, які розташовані на межі Херсонської та Миколаївської областей.

«Чим віддаленіше село, тим важче туди доїхати. Але ми стараємось їхати в найпершу чергу в саме такі населені пункти. Бо є села, куди щодня приїжджає по кілька організацій, і там діти вже чекають не спілкування, а подарунків. А є інші, де діти залишаються поза увагою, а їм справді потрібні фахівці, які допоможуть, поговорять, просто побудуть поруч», — каже Тетяна Чуб.

Простір, де кожна дитина відчуває свою цінність

У команді «Херсонських кавунчиків» працюють досвідчені фахівці, які добре розуміють дітей: психологи, соціальний педагог, аніматор. Як зазначає керівниця проекту Emergency Appeal 2025 Дар’я Шульжик, окрім професійних знань, кожен із них має те, що справді важливо в роботі з дітьми: емпатію, вміння підтримати дитину з травматичним досвідом та гнучкий підхід до кожної ситуації.

Фахівці Простору постійно вдосконалюють свої навички й впроваджують нові підходи у роботі з дітьми. Постійно проводяться заходи, які допомагають дітям відчувати підтримку одне одного, навчання правилам мінної безпеки та безпечної поведінки на дорозі. У програмі: ігрова та арттерапія, психологічні тренінги, командні ігри й інші сучасні методики, які сприяють емоційному відновленню та розвитку.

«Наші працівники не бояться самі повертатися у світ дитинства, щоб краще зрозуміти маленьких гостей простору, розділити з ними радість гри, творчості та відкриттів. Саме ця людяність і тепло роблять Простір по-справжньому особливим і безпечним для дітей», — зазначає Дар’я Шульжик.

Простір, де діти відчувають себе дітьми

Серед викликів, з якими мають впоратись працівники Простору — адаптація дітей до нових умов та людей. Під час перших виїздів діти бувають стриманими і встановлюють свої кордони. Але з часом, коли виникає певний рівень довіри, вони активно долучаються до ігор, тренінгів, обговорень. Ще одним важливим аспектом є емоційний стан дітей, адже багато з них пережили стресові ситуації. Тому так важливо створити простір, де вони можуть відчути себе дітьми, гратись, спілкуватись та отримувати підтримку.

Так, нещодавно команда «Кавунчиків» влаштувала свято для 11-річного хлопчика Андрія з селища Антонівка. У його перший день народження без мами, яка загинула від обстрілу російських військових, працівники фонду разом з партнерами організували конкурси з музикою, ігри та пригощання солодкою ватою. Завдяки постійній підтримці працівників Простору, Андрій поступово відкрився, почав посміхатись та спілкуватись з іншими дітьми.

«Його усмішка, коли він думав, що його ніхто не бачить, — найкраще підтвердження того, що ми на правильному шляху», — додає Дар’я Шульжик.

Простір не лише для дітей, а й їхніх батьків

За словами Тетяни Чуб, команда Простору часто запрошує батьків на заходи. Спільна участь у активностях зміцнює зв’язок між батьками та дітьми, допомагає краще розуміти один одного. «Я батьків розумію: жити з думками, що немає роботи, немає грошей, немає можливості собі допомогти, а ще й дитина хоче уваги. І це взаєморозуміння між дітьми і батьками порушується. Батьки не завжди помічають, де саме є проблема. Іноді бояться звертатися по допомогу. Але ми тут, щоб підтримати і дорослих теж», — зазначає Тетяна Чуб.

Простір, який залишається в серці

«Херсонські кавунчики» — це не просто проєкт. Це місце довіри, турботи й стабільності. Тут діти не лише граються — вони вчаться довіряти, бути з іншими, відчувати себе в безпеці.

У кожному виїзді, кожній грі, кожній розмові є сенс. І кожна дитяча посмішка — це крок уперед: до відновлення, до спокою, до життя, яке продовжується попри війну.

Проект Emergency Appeal реалізовується Міжнародним благодійним фондом Карітасом України за підтримки Caritas Internationalis.

Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини