
Пані Софія все життя провела в рідному селі Варварівка, що на Гуляйпільщині, Запорізької області. Її двір завжди був наповнений затишком і теплом: квітучий сад, спільні вечері з дітьми на ганку, просте щастя працьовитої родини. Після втрати першого чоловіка вона зважилася на другий шлюб і стала справжньою матір’ю не лише для свого сина, а й для двох доньок чоловіка — без поділу на “рідних” і “нерідних”.
Проте з лютого 2022 року життя пані Софії змінилося назавжди. Російська армія принесла війну на Гуляйпільщину. Село опинилося під постійними обстрілами, а будинки, знайомі з дитинства стежки й подвір’я — зруйновані. Для літньої жінки, яка вже мала проблеми з пересуванням, евакуація була майже неможливою. Спочатку її вивезла донька до Запоріжжя, але через обставини бабуся залишилася там сама, без належного догляду.
Родина сина, яка нині мешкає у Трускавці, вирішила забрати пані Софію до себе. “Вона вже пережила одну війну — народилася у 1939-му, тепер — другу. Маємо створити їй гідні умови”, — розповідає пані Олена, невістка. Але зібрати гроші на переїзд було складно: родина на пенсії, нове життя вимагало закупівлі найнеобхіднішого — “кожна пательня, кожна простирадло — усе з нуля”, — зітхає жінка.

Найскладнішим було питання евакуації. Через відсутність довідки МСЕК пані Софія не могла скористатися послугами Укрзалізниці для осіб з інвалідністю, а приватний транспорт був непосильним за ціною.

У найскладніший момент на допомогу прийшов кризовий центр Карітасу Запоріжжя в межах проєкту ” Забезпечення повноцінного доступу до захисту постраждалого від війни населення прифронтових районів України” (ECHO). Фахівці організували супровід пані Софії від місця перебування аж до посадки у вагон потяга. Протягом усієї дороги її супроводжували волонтери, на кожному етапі надаючи підтримку. Після прибуття до Львова працівники Карітасу Дрогобич зустріли жінку й допомогли родині з першими кроками адаптації.

Підтримка переселенців на Сумщині
Паралельно інші підрозділи Карітасу в різних регіонах продовжують надавати системну допомогу переселенцям. Зокрема на Сумщині діє кризовий центр підтримки, де люди, що тікали від війни, отримують:
– Консультації психолога/юриста
– Консультація кризового та кейсменеджера
– Допомога для дітей/робота Просторів, дружніх до дитини.
Команда Кризового центру Карітасу Суми продовжує підтримувати тих, хто вимушено залишив свій дім через війну. Нещодавно був відвіданий гуртожитку для ВПО у Сумах, де поспілкувалися з людьми, дізналися про їхні потреби та надали необхідну допомогу. За запитом із людьми, які вимушені були залишити свої домівки, працювали психолог та юрист.

Більшість цих людей евакуювалися з Краснопільської, Миропільської та Юнаківської громад. Адже ситуація на прикордонні залишається напруженою. Армія РФ щодня завдає ударів по інфраструктурі та приватним господарствам.

В рамках проєкту “Надання ефективного доступу до захисту та базових потреб для постраждалого від конфлікту населення в прифронтових районах на півночі та півдні та центральній частині України» отримати допомогу від фахівців Кризового центру можливо не тільки в осередках Карітасу, а і у віддалених громадах Чернігівської, Сумської та Запорізької області.
Проект фінансується Європейським Союзом та Карітасом Австрії/
The project is funded by the European Union and Caritas Austria
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
#ECHO #ECHO_Protection
Tags: