
Те, що в документах зазвичай прописується фразою «надання мультикластерної життєво важливої допомоги» в реальності часто звучить простою, але такою важливою фразою – «ти не сам». Поруч є спільнота: кризовий і кейсменеджер, юрист, психолог тощо; і є можливості, якими ця спільнота ділиться: безкоштовними консультаціями, грошима і навіть спокоєм, що є з ким залишити дитину на пару годин.
Ця стаття саме про активності у дружніх до дитини просторах Карітасу, об’єднаних в рамках проєкту «Реагування на критичне становище ВПО та постраждалого місцевого населення: зміцнення громад у східних та західних областях України» за підтримки Гуманітарного фонду для України. У часи війни надзвичайно важливо створювати для дітей середовище, де вони почуватимуться в безпеці, розвиватимуться та знаходитимуть нових друзів.
У наших просторах діти не лише граються, а й навчаються, здобувають новий досвід. Щодня їх чекають нові пригоди, які розширюють кругозір, відкривають таємниці світу та дарують яскраві емоції. Ми зібрали найяскравіші з них за останній час і радо ділимось із вами.
В гості до зубної феї
Одного дня на вихованців простору, дружнього до дітей Карітасу Бучацької єпархії УГКЦ чекала подорож у світ здорових посмішок. Вони завітали до сімейної стоматології, де лікарка-стоматологиня Ярина Стасів познайомила їх з цікавим світом догляду за зубами. Дітлахи дізналися, як правильно чистити зуби, яку пасту обирати та чому не варто боятися стоматологів. На згадку про цей пізнавальний візит кожен отримав зубну щітку та корисні для зубів смаколики.


Годівничка для синички
Незабаром вихованці простору зробили дещо корисне не тільки для зубів. Бути турботливими та уважними до світу довкола їх вчив прикладний флешмоб «Зроби годівничку – нагодуй синичку». Діти навчилися усвідомлено допомагати пернатим друзям, дізналися про різновиди птахів та їх потреби, а також залежність їх від людей та навколишнього середовища.
Разом з волонтерами та директором фонду о. Романом Бронецьким вони розвісили годівнички на деревах у парку.


Подорож до Японії…
Одного разу на вихованців простору, дружнього до дітей, чекала справжня кулінарна подорож до Японії. Під керівництвом професійного сушиста вони опановували мистецтво приготування ролів. Діти поринули у світ секретів японської кухні: обирали певний сорт рису, розбиралися у різномаїтті інгредієнтів, які використовуються для начинки ролів, спробували техніку скручування та вдалого розподілення начинки. А найприємніше – кожен учасник посмакував приготованими ролами та отримав сертифікат про успішне навчання.


…і назад до Середньовіччя
Один день у просторі, дружньому до дитини Карітасу Надвірної занурив дітей та їхніх матусь у світ старовинного мистецтва. Місцевий митець – художник Ігор Гаврилюк провів унікальний майстерклас із середньовічного письма. Діти та дорослі освоювали ази старословʼянської каліграфії за допомогою письмового приладдя – писачки та справжнього гусячого пера, відчуваючи себе середньовічними писарями. Наприкінці кожен учасник отримав середньовічну грамоту, де вписав своє імʼя. Звичайно що старовинними літерами.


Майструємо з глини
Весняна історія творчості відбулася у Надвірнянській художній школі за підтримки простору, дружнього до дитини Карітасу Надвірної. Батьки та діти занурилися у майстерклас із ліплення з глини. В їх руках звичайна грудка глини перетворилася великодні писанки, зайчиків та інші святкові прикраси. Створені вироби учасники забрали додому аби розфарбувати за власним бажанням. В Карітасі Кривий Ріг – теж працюють з глиною. Там діти навіть спробували опанувати гончарний круг і створити глечик.


Професійний make-up і фінансова грамотність
Для юних дівчат з міських прихистків Карітас Коломия організував beauty-майстерклас. Професійна візажистка розповіла про секрети макіяжу та догляд за шкірою, а дівчата із задоволенням спробували втілити поради на практиці. Наприкінці майстрекласу юні учасниці отримали подарунки – мінінабори для догляду та методички з підбору косметики. Ці знання допоможуть їм надалі у житті – як і знання з фінансової грамотності. На іншому майстеркласі учасники вчилися грамотно розподіляти кошти, а на згадку про корисний захід діти створили скарбничку для заощадження грошей.


Сіль землі
Можливістю поринути у справжню історію скористався простір, дружній до дітей, Карітасу Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Там організували відвідини Дрогобицької солеварні. Діти побачили, як добувають сіль, зазирнули в шахти та дізнались про традиції, які існують століттями.
В іншому куточку України, Карітас Кам’янське відкривав дітям із модульного містечка користь та радість відвідин соляної кімнати. Корисні властивості солі сприяли зміцненню імунітету дітлахів та зняттю стресу. Окрім цього, працівниця соляної кімнати провела для них цікаві експерименти, демонструючи незвичайні властивості солі.
«Не знав, що у солоній воді не тонуть предмети. Тепер мрію поїхати на Мертве море!» — із захопленням розказав маленький Арсеній.
London is the capital…
Так само в Карітасі Кам’янське на постійній основі проводяться заняття з англійської мови. Кожен учасник має власні цілі та рівень знань, натомість всіх об’єднує бажання вивчати мову, що допоможе у майбутньому. Навчання відбувається виключно англійською, з інтерактивними завданнями та використанням сучасних технологій.
«Такий підхід допомагає дітям не лише запам’ятовувати матеріал, а й адаптуватися до спілкування іноземною мовою. Англійська звучить постійно — навіть під час перерв і особистих розмов. Це сприяє тому, що діти не бояться висловлювати свої думки іноземною мовою, а вдома навіть навчають батьків новим словам» — розповідає соціальна педагогиня простору Наталія Чайка.
Старші учні самостійно визначають теми для глибшого вивчення і цеглинка за цеглинкою виховують в собі відповідальність за власне навчання.

Так багато хочеться ще розповісти про іпотерапію для дітей, які разом із батьками проживають у реабілітаційному центрі «Назарет», про розпис екосумок та виготовлення ляльок-мотанок в Карітасі Донецьк у м. Дніпро, про паперове шоу в Карітасі Бучацької єпархії УГКЦ. Про інші активності та час, що проходить без них, про затишний чай із печивом, теплі розмови та сміх, що довго лунає в кімнаті.

«Творчість із дитиною — не лише розвага, а й можливість зблизитися, краще зрозуміти її внутрішній світ», — сказали нам фахівці Карітасу Кривий Ріг і ми повністю погоджуємося.
Так минають дні у просторах, дружніх до дітей мережі Карітасу. Кожен захід допомагає вихованцям не лише цікаво провести час, а й пізнати щось нове, розкрити таланти та відчути підтримку. Ці прості радощі допомагають відволіктися від тривожних думок, розслабитися та відчути радість спілкування.
Мережа благодійних організацій Карітасу – це місце, де завжди є друзі та добрі серця, готові допомогти.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: