У Всесвітній день психічного здоров’я, що відзначається 10 жовтня, заведено говорити про проблеми психічного здоров’я в усьому світі. В Україні ж, в умовах повномасштабної війни, проблеми психічного здоров’я набувають ще більшої актуальності.
Як свідчать результати багаторічних досліджень Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у різних країнах, де були збройні конфлікти: кожна 5 людина (22%), яка проживає у зоні конфлікту, страждає на психічні розлади, а кожна 10 — відчує ці наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби.
Кількість людей в Україні, які страждають на проблеми з психічним здоров’ям, величезна, і статистика показує подальший зріст. За прогнозами МОЗ, у недалекому майбутньому психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 млн українців, з них близько 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування. І це не остаточні цифри, адже вони залежать від тривалості війни.
Найпоширенішими психологічними проблемами є розлади, пов’язані зі стресом, що мають такі симптоми, як тривога, дратівливість, проблеми зі сном, зниження апетиту та працездатності, соціальна ізоляція.
Насправді стрес – це природна реакція організму на ситуації, які перевищують його можливості. Коли він є тимчасовим, ми в змозі подолати труднощі та повернутися до нормального життя. Однак у випадку військового конфлікту, життя людей піддається постійному впливу різноманітних стресових факторів. А чим триваліший стрес, тим більше негативних наслідків він спричиняє здоров’ю.
Механізм дії стресу включає активацію гіпоталамо-гіпофізарно-адреналової осі та симпатичної нервової системи, що призводить до вивільнення гормонів, таких, як кортизол і катехоламіни. Ці гормони відіграють ключову роль у мобілізації енергетичних ресурсів організму та його адаптації до стресу. Однак тривале підвищення рівня кортизолу становить загрозу, оскільки психіка виснажується. Ця втома впливає на здатність адекватно реагувати на виклики, що зрештою призводить до ризику розвитку психічних розладів — від депресії до інших складних захворювань, які прогресують залежно від тривалості дистресу.
Натомість найбільш поширеними залишаються розлади адаптації, які можуть проявлятися підвищеною тривожністю, емоційною напруженістю, нападами панічного страху у відповідь на стресові події. Також часто зустрічаються тривожні та інші повʼязані зі стресом розлади, зростає частота випадків посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
Результати досліджень і прогнозів свідчать, що відповідь на виклики війни, пов’язані з психічним здоров’ям, мають бути комплексні й першочергово спрямовані на розширення доступу до якісної психологічної допомоги. Саме тому Карітас України надає психологічну допомогу в межах як соціальних, так і медичних проєктів.
Основна відмінність допомоги полягає в тому, що у рамках соціальних проєктів мова переважно йде про оперативну психологічну допомогу, мета якої швидко стабілізувати психічний стан людини. Разом з тим у межах медичних проєктів психологічна допомога, крім тривалішої роботи з психологом та можливості поєднання психотерапевтичної роботи з медикаментозною, також може стати основою для діагностики та лікування інших захворювань:
“Психічні розлади не лише погіршують якість життя і добробуту людини, але й дуже часто стають каталізаторами інших неінфекційних захворювань: серцево-судинних, хвороб органів дихання, діабету та онкозахворювань. Саме тому надання психологічної допомоги у комплексі з медичною є найбільш правильним рішенням. Це дозволяє не лише у разі потреби підсилити роботу з психологом медикаментозною терапією, але й вчасно діагностувати інші захворювання”, — зазначає Христина Семеген-Бодак, керівниця програми HealthCare Карітас України.
Наразі в рамках програми HealthCare психологічна підтримка надається в межах таких напрямів, як “Догляду вдома” та “Паліативна допомога”. Крім того, в кожному медичному центрі мережі Карітас України працюють кваліфіковані психологи, які надають психосоціальну підтримку та підтримку ментального здоров’я пацієнтам, зокрема тим, хто постраждав від війни, внутрішньо переміщеним особам та людям з психічними розладами. Нині таких медичних центрів 9, вони розташовані у Дніпрі, Дрогобичі, Коломиї, Хмельницькому, Полтаві, Тернополі, Бродах, Надвірній та Івано-Франківську.
Психологи медичних центрів працюють за трьома основними напрямами психологічної допомоги:
1. Індивідуальна робота: особисті консультації з пацієнтами для профілактики психічних розладів, де психологи допомагають подолати емоційні проблеми, стрес, тривогу та інші психологічні труднощі. Психологи надають підтримку як у гострих, так і в хронічних випадках, застосовуючи індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
2. Групова робота: у рамках групових сесій психологи створюють безпечне середовище для обміну досвідом між пацієнтами. Це допомагає учасникам навчитися підтримувати одне одного, розвивати комунікативні навички та отримувати нові стратегії розв’язання проблем.
3. Інформаційна робота: психологи медичних центрів організовують просвітницькі заходи, допомагаючи пацієнтам і їхнім родинам глибше зрозуміти психічне здоров’я та навчитися технік самопідтримки для профілактики психологічних проблем.
Також активно працюють з персоналом для запобігання емоційного вигорання.
Бенефіціари програм “Догляд вдома” та “Паліативна допомога” психологічну підтримку переважно отримують двома способами — у себе вдома або ж в регіональних центрах долучаються до групових занять, зокрема, з арттерапії.
Особливу роль у наданні допомоги відіграють мультидисциплінарні паліативні команди в Дрогобичі, Надвірній, Хмельницькому, Коломиї та Івано-Франківську, до складу яких входять не лише психологи, а й духівники. Холістичний підхід цих команд поєднує кваліфіковану психологічну та духовну підтримку, що сприяє гармонійному відновленню пацієнтів. Духівники допомагають знайти внутрішній спокій та моральну опору, що є невіддільною частиною паліативної допомоги й робить цей підхід особливо цінним у складних життєвих обставинах.
Завдяки співпраці з НСЗУ та нашими партнерами (Карітас Німеччини, Карітас Австрії, Карітас Італії, Renovabis, Cordaid), усі бенефіціари “Домашньої опіки”, “Паліативної допомоги”, а також пацієнти медцентрів мають можливість отримувати індивідуальні та групові сесії з психологами безоплатно.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: