Image

Проєкт з водовідновлення має довгостроковий вплив на життя громад Харківщини

Проєкт з відновлення водозабезпечення та покращення санітарно-гігієнічних умов в громадах Харківщини триває вже понад 5 місяців. Відповідно до планів проєкту у постраждалих громадах буде відновлено 7 свердловин, встановлено 4 фільтрувальні станції, покращено санітарно-гігієнічні умови в 10 соціально значущих установах.

Завдяки фінансуванню Соrdaіd та співпраці Карітас України та Карітас Харків вже здійснено значну частину робіт із запланованих.

Про успіхи та складнощі проєкту, який реалізується в рамках програми WASH,  поговорили з Станіславом Луцівим, менеджером проєкту «Відновлення доступу до базових послуг на постраждалих від війни територіях у секторі Вода, Санітарія, Гігієна».  

  • Розкажіть яка основна місія проєкту? Чому Харківщина?
  • Ворог  щодня обстрілює Харківщину. Щодня значних руйнувань зазнає критична інфраструктура, зокрема і джерела водопостачання. Тому метою проєкту є реагування на потреби шляхом відновлення доступу до джерел водопостачання (відновлення та очищення свердловин, встановлення фільтрувального обладнання), покращення санітарно-гігієнічних умов в школах, лікарнях та інших соціально значущих установах (заміна душових, умивальників та санвузлів), забезпечення критичної інфраструктури джерелами енергопостачання – дистрибуція генераторів.
  • Як ви оцінюєте результати своєї роботи? Чи є у вас якісь критерії або показники успішності?
  • Основними результатами нашої роботи є  надання актуальної, тобто такої, що відповідає потребам населення, ефективної та вчасної допомоги. Для нас важливо, щоб діяльність, яку ми здійснюємо допомагала вразливим категоріям людей. Щоб допомогти найбільш вразливим громадам, була проведена попередня оцінка потреб шляхом координації з органами місцевого самоврядування. Місцева команда Карітас Харків здійснила попередні моніторингові візити, щоб підтвердити потреби громад. Об’єкти та громади були визначені відповідно до критичності потреб на цих територіях.
  • Якими конкретними результатами пишаєтеся?
  • Очевидно, що пишатися можна лише практичними результатами та планами, які врешті-решт були реалізовані. Тому пишаємося, що за досить короткий період нам вдалося встановити 2 фільтрувальні станції в Обласній дитячій клінічній лікарні в Харкові. Ця лікарня є дуже великою. За місяць тут обслуговується близько 1000 пацієнтів, зокрема діти з батьками. Щодня є потреба у  безпечній води для приготування їжі малюкам та вживання у вигляді питної води. З огляду на це, фільтрувальні станції були встановлені у харчовому блоці, а також у хірургічному відділенні.

Другий, але не менш важливий результат, яким ми пишаємось, це наша робота з покращення санітарно-гігієнічних умов та доступу до питної води для людей і дітей з інвалідністю. Для реалізації цієї активності було обрано соціальні установи, такі як: спеціальні школи та інтернати. Наприклад, це «Богодухівська Спеціальна Школа» для дітей з інвалідністю. Там ми прочистили свердловини, встановили фільтрувальну стацію і здійснили ремонтні роботи дитячих туалетних кімнат. Схожі роботи з покращення санітарно-гігієнічних умов  проводять і у Ржавецькому психоневрологічному інтернаті. Зараз там постійно перебувають близько 180 чоловіків з інвалідністю віком від 18 років, які потребують постійного стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування.

В першу чергу, варто відзначити, що при виборі об’єктів, пріоритетом була критичність та нагальність потреб. Ті умови, які ми побачили на цих об’єктах вразили нас до болю. Ми вважаємо вкрай важливим те, що ми обрали саме ці установи і намагаємось допомогти якомога ширшій кількості людей з вразливих категорій.

  • Чи буває відчуття, що могли або хотіли зробити більше, але з якихось причин не вдалося?
  • Ми бачимо великі потреби громад на Харківщині. Реалізація подібних проєктів це завжди про обмежений час та ресурс. І, попри  це, ми намагаємось зробити максимально ефективно та вчасно всі роботи. Харківщина залишається дуже складним регіоном з точки зору безпеки та гуманітарної кризи. У зв’язку з постійними обстрілами цивільної та критичної інфраструктури, зокрема джерел водопостачання та енергопостачання потреба в регіоні тільки зростає. Тому, звичайно, хотілося б охопити більшу кількість громад та бенефіціарів у потребі.
  • Які найбільші виклики ви зустрічаєте під час реалізації проєкту? Як ви долаєте ці труднощі?
  • В першу чергу, це безпекова ситуація. Для нас є пріоритетом безпека наших працівників та підрядників, які виконують роботи. Постійні обстріли та наступ ворога часто призводять до затримки термінів виконання робіт. Однак, в тісній координації проєктної команди, відділу безпеки, підрядних організацій та бенефіціарів вдається дуже швидко виходити з таких ситуацій: чи то перенесенням робочого дня на більш безпечний, чи то посиленням підрядних організацій, чи то нарощенням технічних спроможностей виконання робіт. Ці виклики є складними, але й такими, що можна вирішити. Варто зазначити, що Карітас Харків здійснив вагому роботу з налагодження взаємодії з органами місцевої влади. Така тісна співпраця дозволяє оперативно й гнучко реагувати та уникати викликів, які трапляються в проєкті.
  • Що вас найбільше надихає у вашій роботі? Чи є якісь особливі моменти, які найбільше запам’яталися?
  • Саме розуміння, що моя робота має довгостроковий вплив на життя та добробут людей та цілих громад. Вода – це базова потреба, і доступ до неї є критичним для здоров’я, гігієни та загального добробуту громади. Кожен успішно завершений проєкт – це можливість для людей жити гідно, працювати та розвиватися. Особливо надихаючими моментами є випадки, коли місцеві жителі,  особливо з уразливих верств населення, представники органів місцевого самоврядування висловлюють вдячність за покращення умов. Вони часто розповідають, як відновлення водопостачання допомогло громадам ефективніше функціонувати та стати більш стійкими.

Карітас України реалізує комплексну програму допомоги в сфері «Вода, санітарія, гігієна» (ВСГ), де пріоритетною складовою є системні рішення з відновлення доступу до води у найбільш потребуючих і постраждалих від війни громадах Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Донецької, Дніпропетровської, Харківської областей. Там реалізуються проєкти з водозабезпечення на відновлення децентралізованих систем водопостачання та покращення санітарно-гігієнічні умови в соціально значущих установах прифронтових громад. Також  вразливе населення цих громад забезпечується гігієнічними наборами.

Карітас вдячний нашим давнім партнерам з Cordaid, які з березня 2022 року одними з перших відгукнулися на заклик про допомогу постраждалим від війни та надалі підтримують відновлення водопостачання у деокупованих і прифронтових регіонах. Дуже цінуємо, що кошти на цей проєкт було зібрано за рахунок благодійних пожертв населення Нідерландів. Ми відчуваємо цю підтримку і намагаємося передати тепло чуйних сердець нідерландців  через нашу роботу,  забезпечуючи доступ до питної води.

Categories: News | Новини