Image

Протидія торгівлі людьми в Україні: виклики та досягнення 2024 року

Соціологічні дослідження показують, що люди, які постраждали від експлуатації та торгівлі людьми в Україні, набагато частіше звертаються до неурядових громадських та релігійних організацій за допомогою, ніж до соціальних державних служб чи поліції. Довіра до Карітасу підтверджена понад сотнею прямих бенефіціарів щорічно впродовж понад 20-ти років. За шість місяців 2024 року в межах проєкту «Превенція, захист та допомога вразливим особам, що постраждали від торгівлі людьми в Україні» співробітниками Карітасу було виявлено 120 потенційних жертв торгівлі людьми, 77 з них були включені в проєкт як безпосередні бенефіціари та отримали комплексну індивідуальну допомогу.

ЗЛОЧИНИ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ЗРОСЛИ У ДЕСЯТКИ РАЗІВ

Триваюча війна, економічна та демографічна кризи вплинули на контекст реалізації проєктів з протидії торгівлі людьми.

Ключові зміни у 2024 році полягають у наступному:

– Ще 400 000 біженців прибули до ЄС лише за перші шість місяців 2024 року;

– 4,7 мільйона людей переміщені всередині України;

– 11 973 цивільних осіб та 583 дитини вбито;

– 19 546 дітей депортовано до Росії або на тимчасово окуповану територію;

– 1 932 дитини зникли безвісти;

Вразливі верстви населення, тікаючи від обстрілів на більш безпечні території України, мають базові потреби, такі як житло, їжа, гігієна, але разом з тим у психосоціальній підтримці та соціальній інтеграції, працевлаштуванні, медичному обслуговуванні, освітніх та соціальних послугах. Значне переміщення населення, пов’язане з війною, збільшило ризики торгівлі людьми. Національна соціальна служба зафіксувала більше випадків торгівлі людьми: у 2024 році надала 182 офіційні статуси постраждалим від торгівлі людьми (порівняно з 118 у 2023 році). Більшість випадків (123) – це комбіновані форми торгівлі людьми, 19 осіб були втягнуті у воєнний конфлікт, 15 – трудова експлуатація, 13 людей зазнали сексуального рабства.

Рівень розслідування злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, також підвищився. За даними Головного управління Національної поліції України, за 8 місяців 2024 року за злочини, пов’язані з торгівлею людьми, повідомлено про підозру 52 особам, до суду направлено 35 обвинувальних актів та зареєстровано 90 нових кримінальних проваджень.

Як зазначив Генеральний прокурор України Андрій Костін: «Водночас ми розуміємо, що ці цифри – лише верхівка айсберга. По-перше, ми не маємо достовірних даних про злочини, скоєні Росією на тимчасово окупованих територіях України, але ті картини злочинів, які ми бачили у звільнених від окупантів регіонах, дають уявлення про їх катастрофічні масштаби. Люди, які зазнали фізичного, сексуального та психологічного насильства, звертаються до громадських організацій набагато частіше, тому що слова «поліція», «прокуратура», «влада» їх просто лякають. Вони також бояться, що якщо зізнаються в тому, що їх змушували робити, то самі можуть стати злочинцями».

У межах проєкту команди семи центрів України ( Київ, Одеса, Івано-Франківськ, Дрогобич, Тернопіль, Хмельницький, Чернівці) об’єднують зусилля з усіма стейкхолдерами, які вже працюють у цьому напрямку. Спільно працюють на виявлення та допомогу тим, хто постраждав від торгівлі людьми, а з групи ризику інформують для запобігання таких проявів.

КАРІТАС НАДАЄ ІНДИВІДУАЛЬНУ КОМПЛЕКСНУ ДОПОМОГУ ЛЮДЯМ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

За шість місяців 2024 року співробітники проєкту виявили 120 потенційних жертв торгівлі людьми, 78 постраждалих від торгівлі людьми, 77 стали безпосередніми бенефіціарами Карітасу та отримали комплексну індивідуальну допомогу. Цільовий підхід та обмін інформацією в охопленні різних і різноманітних груп у проєкті був досить ефективним. Серед безпосередніх бенефіціарів 67,5% жінок, 7 осіб з інвалідністю (9%) та 8 дітей (10,4%). Це свідчить про інклюзивність та рівну участь.

Всі постраждалі пройшли оцінку своїх потреб, а фахівці склали плани їхньої реінтеграції. Безпосередні бенефіціари підписують угоду з локальною організацією Карітасу про комплексну допомогу. Протягом певного періоду цим людям надається індивідуальна комплексна допомога. Прямі бенефіціари отримують психологічні або психотерапевтичні послуги, соціальну, медичну, юридичну, матеріальну допомогу, інформацію, переадресацію, допомогу в пошуку роботи та гранти на мікробізнес.

Моніторинг та оцінка стану постраждалих від торгівлі людьми, проводиться двічі: на початку, коли людина стає бенефіціаром, та по закінченню отримання допомоги.

Моніторингове анкетування пройшли 77 прямих бенефіціарів, з них, після допомоги Карітасу і 96% із них повністю задоволені послугами, а 4% – частково. 62% людей покращили свій психологічний стан, 58% – фізичний, 49% – фінансово-економічний, а 56% краще почали адаптовуватися у громаді.

Загалом, за півроку дії проєкту, 89 людей отримали психологічні та психотерапевтичні послуги, було надано три гранти на мікробізнес та/або медичні послуги та 135 різних інших індивідуальних послуг.

Як зазначила менеджерка проєктів з протидії торгівлі людьми Карітасу України Наталія Голинська, робота з протидії торгівлі людьми, має сьогодні чимало викликів.

«Є чимала складність роботи спеціалістів з особами, що постраждали від торгівлі людьми, особливо з тими, що пережили полон, трудову і сексуальну експлуатацію, – каже вона. – Часто наша допомога – це довготривала праця з деякими постраждалими за обмежених фінансових, матеріальних та людських ресурсів. Також розчаровує мала кількість викритих злочинів та покарань за торгівлю людьми в Україні»

АДВОКАЦІЯ ТА ПРЕВЕНЦІЯ – ШЛЯХИ ЗАПОБІГАННЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Карітас України – один з найсильніших гравців у сфері надання соціальних послуг, в тому числі з протидії торгівлі людьми. Про це свідчать, зокрема, досягнення проєкту за останні шість місяців. Відтак, за цей час фахівці налагодили співпрацю з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією та прокуратурою України, Міністерством соціальної політики, Національною соціальною службою, Офісом Омбудсмена та іншими зацікавленими сторонами на державному та регіональному рівнях.

Експерти з протидії торгівлі людьми брали активну участь у 21 міжнародному та національному заходах, щоб світ та Україна почали приділяти більше уваги цьому злочину, сприяли виявленню та захисту постраждалих, а також, щоб покращили законодавчу базу, яка вже багато років не відповідає новим викликам.

Представники Карітасу України взяли участь у Конструктивному діалозі ООН, тематичних слуханнях Ради Європи та Міжнародній зустрічі з питань міграції та притулку в Колумбії. Активно долучилися до засідання тематичної робочої групи з питань безпечного повернення, яке за ініціативи Польщі, було проведено в Румунії і об’єднало країни Східної Європи. Наталія Голинська презентувала роботу проєкту на Всеукраїнському форумі рад ВПО та разом з колегами взяла участь у Експертній раді з питань рівних прав, запобігання дискримінації, насильству та торгівлі людьми при Омбудсмані України.

На місцевому та національному рівнях було проведено 22 адвокаційні заходи. Найбільше їх було присвячено Всесвітньому дню боротьби з торгівлею людьми (30 липня) та Європейському дню боротьби з торгівлею людьми (18 жовтня). Форми цих заходів були різноманітними: круглі столи, презентації, вуличні акції, кампанії тощо. Наприклад, Карітас Одеси підготував, видав і презентував книгу історій постраждалих, які отримали допомогу в різних центрах Карітасу, з метою підвищення обізнаності та захисту їхніх прав. Книга «Долі, розірвані війною. Історії постраждалих від торгівлі людьми: 2022-2024» здобула увагу та визнання у ЗМІ та серед різних спільнот і організацій.

Карітас України та місцеві організації взяли активну участь у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства», яка стартувала наприкінці листопада. Це були кампанії, вуличні акції, тематичні конкурси малюнків та есе, круглі столи, інформаційно-просвітницькі заходи в навчальних закладах, тимчасових прихистках ВПО, тощо.

У листопаді 2024 року президентка Карітасу України Тетяна Ставничи виступила з презентацією «Міграція та торгівля людьми під час війни: Карітас і досвід України» на Європейському католицько-православному семінарі для єпископів різних конфесій на Криті.

МАЙЖЕ 24 ТИСЯЧІ УКРАЇНЦІВ ПРОЙШЛИ ІНФОРМАЦІЙНИЙ КУРС З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Фахівці проєкту розробили онлайн-курс «Торгівля людьми: як захистити себе та близьких» на платформі Prometheus, щоб поділитися досвідом організації, здобутим впродовж років.

Курс «Торгівля людьми: як захистити себе та своїх близьких» активно популяризувався співробітниками Карітасу серед різних цільових груп. Відтак, за півроку його пройшли 23 668 людей, з яких 79,24% отримали сертифікати, після завершення підсумкового тесту. Загальні відгуки учасників дуже хороші, вони оцінили курс на 8,6 бали (з 10 можливих). 9 з 10 учасників порекомендували б цей курс іншим. Вони вважають його корисним, актуальним, цікавим і навіть унікальним.

«Створення курсу на платформі Prometheus, на мою думку, було дуже на часі. Ми хочемо підвищити рівень обізнаності щодо торгівлі людьми під час війни і донести цю інформацію до якомога більшої кількості людей, особливо молоді, – розповідає Наталія Голинська. – Ми розуміємо, що молоді люди найчастіше черпають інформацію з онлайн ресурсів. А ця освітня платформа – дуже популярна, тож в такий спосіб ми змогли охопити велику аудиторію, поінформувати, застерегти та вберегти дітей, молодь і широкий загал від ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми».

З дописів слухачів і слухачок розробники курсу дійшли висновку, що існує запит на офлайнові заходи (інтенсиви, зустрічі, лекторії, воркшопи) для працівників державних структур, зокрема ДСНС, соціальної сфери, а також освітян, для яких вагомим мотиваційним чинником проходження навчальних курсів чи вебінарів, зокрема і з теми протидії торгівлі людьми, є зазначення кількості годин та кредитів ЄКТС. Серед нових ідей – створення мобільних застосунків, симуляційні ігри тощо.

Карітас України залишається на передовій боротьби з торгівлею людьми, продовжуючи надавати підтримку тим, хто найбільше цього потребує, та працюючи над побудовою безпечного майбутнього для всіх громадян України.

#CaritasAgainstHumanTrafficking

#КарітасПротиТоргівліЛюдьми

Categories: News | Новини