Квести, круглі столи, лекції в школах і університетах, молитви та «Хода за свободу», презентація книги «Розірвані війною долі», інформування на радіо і телебаченні від фахівців локальних організацій та національного Карітасу у сфері протидії торгівлі людьми відбулися впродовж тижня. Акції були приурочені до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, з метою отримання прибутку від експлуатації чоловіків, жінок і дітей. Це сексуальна і трудова експлуатація, втягнення в злочинну діяльність та у військові конфлікти, вилучення органів та примусове жебрацтво, усиновлення (удочеріння) з метою наживи та багато інших форм.
Для торгівлі людьми не існує державних кордонів чи вікових обмежень. Потрапити в сучасне рабство може будь-хто, незалежно від статі, віку, рівня освіти чи соціального статусу. Європейський День боротьби з торгівлею людьми відзначається 18 жовтня щорічно в країнах ЄС та інших європейських державах. Цей день створений для привернення уваги до серйозної проблеми торгівлі людьми і для підкреслення важливості боротьби з цим жахливим явищем. У переддень на знак солідарності з Україною та численними постраждалими від торгівлі людьми учасники та учасниці мережі RENATE у молитві згадали тих, чия людська гідність і права порушуються щодня. Мережа RENATE, яка є багаторічним партнером Карітасу України, прагне викорінити цей ганебний злочин та створити світ, вільний від сучасного рабства.
Керівниця проєктів з протидії торгівлі людьми Карітасу України Наталія Голинська розповіла на радіо ФМ «Галичина», що війна в Україні загострила проблему торгівлі людьми в десятки разів, та, водночас, зменшила можливості викриття злочинів проти гідності українців. «Ми зіткнулися із катастрофічними гуманітарними і соціальними наслідками (сексуальне насильство з боку військ РФ, торгівля людьми, примусове вивезення мирних жителів до Росії тощо). Торгівля людьми – це кримінальний злочин, який карається згідно з Кримінальним кодексом України позбавленням волі на строк від 3 до 15 років (стаття 149 ККУ). Тому наші фахівці активно співпрацюють з правоохоронними органами, як на національному, так і на регіональному рівнях», – зазначила вона.
Жінки та діти, які змушені покинути Україну, також стикаються з ризиками торгівлі людьми. Фахівці з протидії торгівлі людьми Карітасу України проводять постійну адвокаційну роботу на національному і міжнародному рівнях. Про безпечну міграцію в прямому ефірі «Суспільне. Новини» інформувала керівниця програми «Безпечна міграція та протидія торгівлі людьми» Ірина Маєвська.
Наразі Карітас має сім центрів (Київ, Дрогобич, Хмельницький, Чернівці, Одеса, Тернопіль, Івано-Франківськ), які займаються протидією торгівлі людьми та охоплюють майже всю Україну. До Європейського дня боротьби з торгівлею людьми спеціалісти та волонтери провели низку інформативних заходів, щоб українці не стали жертвами експлуатації.
ОДЕСА
За ініціативи Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відбувся круглий стіл на тему «Актуальність проблеми торгівлі людьми, виклики сьогодення, необхідні ресурси та можливості». У заході взяли участь представники виконавчих органів Одеської міської ради, які працюють у цьому напрямі, представники правоохоронних органів та громадських організацій. На заході Благодійний фонд «Карітас Одеса УГКЦ» представив друковане видання життєвих історій людей, які постраждали від торгівлі людьми вже під час повномасштабної війни та жорстокої агресії Росії на території України – «Розірвані війною долі». Кожна історія – це неймовірний біль, але і неймовірна стійкість людей, які пережили найжахливіші моменти свого життя: окупацію, полон, фізичне та психологічне насилля. Ці історії – свідчення того, наскільки жорстокою і несправедливою є війна, і наскільки сильною може бути людина, навіть у найтемніші часи.
Також в Одесі відбулась вулична акція «Хода за свободу», присвячена Європейському дню протидії торгівлі людьми. Під чорними парасолями у темному одязі учасники вишикувались у колонну, яка рухалась від вулиці Єврейської до Тираспольської площі. Під час акції перехожим роздавали інформаційні матеріали про боротьбу з торгівлею людьми в рамках загальноукраїнської інформаційної кампанії.
«Головна мета заходу — показати суспільству, що в сучасному світі й досі існує торгівля людьми, підвищити рівень обізнаності населення щодо проблеми торгівлі людьми, поширити важливу інформацію про небезпеку, яку вона становить. Під час повномасштабного вторгнення ця проблема навпаки посилилась внаслідок вразливого становища громадян, чим легко можуть скористатися зловмисники», – наголосили фахівці Карітасу Одеси.
Кількість постраждалих, які виявляються на Одещині та в нашій державі, зростає: якщо у минулому році статус особи, постраждалої від торгівлі людьми було надано 118 людям, то за неповний 2024 рік його отримали вже 148 людей. Одещина цього року в антилідерах злочину: тут держава визнала жертвами торгівлі людьми 19 людей, коли минулого року ця цифра сягала лише 7 осіб.
Команда запустила цикл освітніх відео під назвою «Свобода+», де фахівці спільно з патрульними поліцейськими та представниками Служби зайнятості України розповідають усе про торгівлю людьми у дуже короткому форматі – відео виходять і зараз, кожен день від власне 18 жовтня.
ІЗМАЇЛ
В Ізмаїлі наразі діє два проєкти: «Запобігання торгівлі людьми серед вразливих верств населення в Україні», який зорієнтовано на навчання людей убезпеченню від цього злочину та «Стабілізаційна допомога постраждалим від торгівлі людьми», що має на меті виявити на надати психологічну, юридичну та матеріальну допомогу постраждалим. Послугами останнього на Ізмаїльщині вже скористалися 7 осіб, в історіях яких представники фонду виявили ознаки злочину торгівлі людьми. Під час робочої зустрічі поміж зацікавленими сторонами у викоріненні торгівлі людьми з українського суспільства, зокрема: представників відділу освіти Ізмаїльської міської ради; соціальних педагогів, психологів, керівництва загальноосвітніх закладів, правоохоронців Патрульної поліції Одеської області та представників громадськості, обговорили успіхи у галузі навчання та інформаційної взаємодії з населенням.
Крім того, керівник проєктів із запобігання торгівлі людьми в Ізмаїлі БФ «Карітас Одеса УГКЦ» Юрій Берлінський спільно з Work.UA підготувала матеріали щодо убезпечення від трудової експлуатації «5 ознак шахрайських вакансій: як не стати жертвою торгівлі людьми» – вони мають суттєві охоплення та розміщені на цій національній платформі з працевлаштування.
ЧЕРНІВЦІ
У Чернівцях у сквері біля університету студенти влаштували перформанс із квестом для привернення уваги до проблеми протидії торгівлі людьми.
«Молодь є такою цільовою групою, яка шукає себе у цьому житті, намагається виїхати за кордон, влаштовується на роботу. Саме для них ми вирішили організувати таку всебічну інформаційну кампанію. Студенти нам допомагають таким перформансом представити і донести людям інформацію про різні форми торгівлі людьми», – розповіла керівниця центру протидії торгівлі людьми Благодійного фонду «Карітас Чернівецької Єпархії» Марія Федоряк.
Окрім інформаційних стендів різних організацій, які виявляють та допомагають постраждалим від торгівлі людьми, у сквері студенти організували театралізовані сценки. Тут показували і донорство органів, трудову експлуатацію, сурогатне материнство, сексуальне рабство, дитяче жебрацтво тощо.
Перед перформансом у Червоній залі ЧНУ громадські активісти, правоохоронці та духовенство поспілкувалися із заступниками деканів з виховної роботи і кураторами груп щодо інформування про проблему торгівлі людьми в Україні та світі.
ТЕРНОПІЛЬ
У Тернополі відбувся інтерактивний тренінг для волонтерів, який провела фахівець проєкту «Превенція, захист та допомога вразливим особам, які постраждали від торгівлі людьми в Україні 2025» Марія Кутна.
Вона розповіла про відзначення Єропейського дня боротьби з торгівлею людьми та щодо проблематики у цій сфері. Також провели аналіз статистики, розгляд кейсів, способи виявлення та методи роботи з особами, які постраждали від торгівлі людьми.
Волонтерка Карітасу Тернопіль Анна Габелко зазначила: «Це дуже інформативний тренінг. По-перше, я багатьох речей не знала. Деяка інформація для мене стала новиною. Загалом тренінг для нас, волонтерів, дуже корисний. Бо сьогодні в Україні – війна, багато людей виїжджає за кордон. Тому цю інформацію має знати кожен».
БРОДИ
На території автостанції «Броди» команда проєкту «Запобігання торгівлі людьми» Карітасу Броди провела живу платформу інформування просто неба «Сучасні ланцюги рабства».
Працівники проєкту здійснили інформаційну кампанію та поспілкувалися зі студентами, людьми, які приїжджають у місто працювати, військовослужбовцями, родинами з дітьми, пенсіонерами про загрози та убезпечення від сучасного рабства.
Захід провели за підтримки Відділення поліції № 1 Золочівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області.
КИЇВ
Фахівці та волонтери Карітасу Київ взяли участь у інформаційно–просвітницькій акції «#ПротиДійТоргівліЛюдьми».
Захід відбувся у сквері поблизу Контрактової площі задля привернення уваги до проблеми торгівлі людьми та сучасних форм рабства. Організаторами стали Служба у справах дітей та сім’ї КМДА у партнерстві з A21 Ukraine та БФ «Карітас Київ». Головною метою було підвищення обізнаності населення у сфері протидії торгівлі людьми, особливо серед молоді. До заходу долучилися студенти чотирьох найбільших університетів столиці. «Метою торгівлі людьми завжди є експлуатація людини в будь-який спосіб задля наживи. Експлуатація людей відбувається через: примусову працю, використання у домашньому господарстві та промисловому чи сільськогосподарському секторах, вилучення органів, сексуальну експлуатацію чи створення порнографічної продукції, народження дитини примусово чи за замовленням, втягнення у злочинну діяльність чи жебракування», – зазначила Ірина Бойко, керівниця Центру з протидії торгівлі людьми БО «БФ «Карітас Київ».
Також фахівці провели захід для жителів Баришівської громади, що на Київщині. Учасниками були як дорослі, так і діти та молодь. Це дає нам надію на те, що наше молоде покоління зростатиме свідомим та зможе захистити себе та інших. Запрошеним гостем заходу був актор українського театру та кіно Костянтин Войтенко, який гостро засуджує торгівлю людьми. Також акцію підтримав український співак Павло Зібров.
«Ми дякуємо за те, що відомі люди публічно говорять про це, закликаючи громадськість також протидіяти у цьому напрямі. Лектори з протидії розповіли людям про те, що таке торгівля людьми, як зрозуміти, що людина стала жертвою цього ганебного явища, куди потрібно звернутися, якщо хтось потрапив до рук злочинців. Наші соціальні педагоги провели декілька майстеркласів, які були не лише чудовим способом психологічного розвантаження, але й часом, який батьки та діти змогли провести разом», – повідомили фахівці Карітасу Київ.
ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
В Івано-Франківську в парку ім. Тараса Шевченка за організації IOM Ukraine та Карітас Івано-Франківськ відбувся вуличний квест з безпечного працевлаштування та протидії торгівлі людьми.
Під час відкриття квесту до слова були запрошені партнери заходу, а їх представники зазначили про важливість інформаційної обізнаності щодо проблеми торгівлі людьми, адже невтішна статистика говорить про часте виявлення таких випадків, особливо з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Учасники та учасниці з шести навчальних закладів міста розділилися на 5 команд та мали завдання з правилами безпечного працевлаштування. Команди рухалися умовними локаціями (офіс, автобус, кафе, магазин, станція 527 та інші), а на початку отримали мапу та інсценовані гроші для використання у квесті.
«На кожній з 11 тематичних локацій учасники розвʼязували цікаві завдання щодо працевлаштування, вчилися критично мислити і розпізнавати ризиковані пропозиції, аналізували інформацію, реагували на «червоні прапорці» та маркери потенційної небезпеки. Кожна запропонована ситуація була життєвою та такою, що відбувається щоденно з кожним, тому потрібно було неабияк напружитися і розпізнати небезпеку! Всі успішно завершили квест та отримали памʼятні подарунки від організаторів, а найголовніше набули безцінний досвід та знання, що допоможуть в подальшому», – зазначили організатори.
ДРОГОБИЧ
У Дрогобицькій міській раді відбувся круглий стіл на тему протидії торгівлі людьми. Цей комунікаційний захід був організований ініціативною групою БФ «Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ».
До обговорення запросили представників департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА, Національної поліції, місцевих служб у справах дітей, відділів охорони здоров’я, сім’ї та молоді, а також юристів і соціальних педагогів.
Учасники обговорювали актуальні виклики та шляхи взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми.
Менеджерка проєктів з протидії торгівлі людьми міжнародного благодійного фонду «Карітас України» Наталія Голинська поділилася основними тенденціями у цій сфері та кращими практиками, а Галина Космін, заступниця директора БФ «Карітас СДЄ УГКЦ», презентувала результати роботи 2024 року.
Учасники круглого столу обговорили проблеми ідентифікації постраждалих та необхідність посилення співпраці між усіма дотичними структурами в Дрогобичі і не тільки.
Ключовим результатом зустрічі стало рішення активізувати взаємодію усіх суб’єктів Національного механізму взаємодії для попередження торгівлі людьми, інформування населення, виявлення потенційних постраждалих та їх перенаправлення для отримання допомоги.
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
У день відзначення Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, команда «Карітас Хмельницький УГКЦ» разом із партнерами провели інформаційну акцію у центрі Хмельницького. Хмельничанам роздавали інформаційні матеріали із переліком ситуації, які можна трактувати як торгівлю людьми та контактними телефони, куди звертатися у разі потреби. Акцію провели спільно представники БФ Карітас, Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОВА, міграційної поліції, Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Нацполіції.
Окрім того, фахівці Карітасу Хмельницький УГКЦ провели лекцію з учнями старших класів Летичівського Ліцею №1 – «Безпечна подорож: як не потрапити в ситуацію торгівлі людьми”
Під час зустрічі з учнями, проговорили усі складові злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми, обговорили можливі форми експлуатації потерпілих та нагадали правила безпечних подорожей як Україною так і за кордоном.
«Для майбутніх випусників загальноосвітніх навчальних закладів часто постає питання про продовження здобуття освіти в інших містах України або за кордоном. Дуже важливо нагадувати їм правила безпечних подорожей: наявність сканкопії документів у гаджеті/на електронній скриньці, домовленість про “кодове слово” з друзями, чи рідними. На перший погляд, це прості дії, але вони можуть уберегти від потрапляння у складні та ризиковані ситуації», – зазначив менеджер проєкту Дмитро Баланюк.
«Нам дуже сподобалось, приїжджайте ще…», – таке просте але дуже миле, щире і цінне побажання від учасників тренінгу для працівників нашого фонду ще раз свідчить про важливість та актуальність теми.
Також у межах акцій з нагоди Європейського дня протидії торгівлі людьми та з метою актуалізації знань з виявлення ознак у постраждалих від торгівлі людьми серед медичних працівників Карітас Хмельницький УГКЦ організував інформаційну зустріч з медиками міста. Участь у ній на запрошення фонду взяв і голова групи експертів з трансплантології при департаменті охорони здоров’я ДОЗ ОВА завідувач відділення урології Хмельницької обласної лікарні, доктор медичних наук Олексій Підмурняк.
«Тема щодо торгівлі людьми та торгівлі органами дуже важлива сьогодні. Адже ті люди, які можуть забезпечити себе, особливо в країнах, де законодавство досить обмежено, або не працює, використовують людей проти їх волі, щоб скористатися їхніми органами. І далі вже нікого не цікавить, яка доля тих людей, у кого відібрали орган. А варто знати, що від однієї людини можуть взяти один із чотирьох органів: дві нирки, серце та печінку. Крім того для трансплантації можуть використорвуватися підшлункова залоза, тонкий кишківник, рогівка», – розповів Олексій Підмурняк.
Під час зустрічі обговорили юридичні аспекти трансплантації. Також презентували роботу фонду загалом і детально ознайомили присутніх із реалізацією проєкту з протидії торгівлі людьми.
У Хмельницькій області з 2013 р. і до жовтня цього року 46 людей отримали статус постраждалих від торгівлі людьми. З них троє були втягнуті у сексуальну експлуатацію, пʼятеро військових та дві медикині перебували у полоні та були втягнуті у трудову експлуатацію. Один із випадків — вилучення органу (нирки) через втягнення у борги. Найбільша кількість постраждалих — це трудова експлуатація. Та попри форму торгівлі людьми усі постраждалі потребують медичної допомоги.
***
Через повномасштабне вторгнення Росії проблема торгівлі людьми стала особливо актуальною для осіб, які через різні умови опиняються в складних обставинах, як в Україні, так і за кордоном. Саме тому суспільство має бути обізнаним і пильним, щоб уникнути загроз і допомогти постраждалим.
Якщо Ви підозрюєте, що хтось потрапив у ситуацію торгівлі людьми, контактуйте з місцевими правоохоронними органами чи повідомляйте нам:
Карітас Київ:
вул. Микитенка 7-Б
E-mail: info@caritas-kiev.org.ua
Тел.: (067)-108-00-52
Карітас Карітас Івано-Франківськ УГКЦ:
вул. Крихівецька 102
E-mail: caritas-ivano-frankivsk@ukr.net
Тел.: (068)-322-49-77
Карітас Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ:
вул. Чорновола 4, м. Дрогобич, Львівська обл.
E-mail: caritasdroh@gmail.com
Тел.: (067)-454-48-85
Карітас Одеса УГКЦ:
вул. Південна 40/1
E-mail: caritasodessa@ukr.net
Тел.: (095)-295-33-30
Карітас Чернівецької Єпархії:
вул. Коломийська 1
E-mail: caritas.chernivtsi@gmail.com
Тел.: (067)-257-17-72
Карітас Хмельницький УГКЦ:
вул. Зарічанська 10/3
E-mail: caritaskhmelnytskyi@gmail.com
Тел.: (067)-53-65-042
Карітас Тернопіль:
вул. Замонастирська 1
E-mail: masnyknatali@gmail.com
Тел.: (067)-322-03-43
#CaritasAgainstHumanTrafficking #КарітасПротиТоргівліЛюдьми
Tags: #торгівля людьми