
«Забезпечення стабільного фінансування програми МРСА залишається пріоритетом, адже зменшення багатоцільової грошової допомоги в 2025 році може привести до поглиблення бідності, соціальної напруги, економічного спаду та нездатності найбільш вразливих та незахищених задовольнити базові потреби», –
Василь Жгун, керівник програми MPCA, департамент економічного відновлення
У 2024 році багатоцільова грошова допомога (МРСА, 10 800 грн для однієї особи на 3 місяці) залишалась важливим елементом гуманітарної допомоги в Україні, забезпечуючи людям гнучкість та гідність у задоволенні основних потреб (їжа, вода, гігієна, ліки, побутові товари, транспортування та інші базові потреби), одночасно відіграючи ключову роль у підтримці засобів існування та місцевої економіки. МРСА також сприяла соціальній згуртованості, заохочувала інклюзивність, сприяла зменшенню ризику у сфері захисту, пов’язані з негативними стратегіями подолання труднощів.
«Дуже дякую за цю допомогу. Це був справжній подарунок, виплата прийшла перед моїм днем народження, змогла купити продуктів, м’яса – давно не купували, наїлися. Прямо відчула себе людиною»
(Бенефіціарка програми, Карітас Харків).

Дизайн орієнтовних витрат багатоцільової грошової допомоги

«Дуже вдячна всім хто приймає участь у роботі організації. Виплатила усі борги за комунальні послуги та придбала ліків на 5 місяців»
(Віра, бенефіціарка програми, Карітас Запоріжжя).
Минулого року основний акцент був приділений прифронтовим регіонам (найбільш віддалені від обласних центрів невеличкі населені пункти, що розташовані від 0 до 50 км від лінії фронту, зокрема, завдяки можливості ефективної дистанційної реєстрації, співпраці з місцевою владою, волонтерами та активістами), проте частина МРСА також була надана вразливим ВПО, що перемістились до західних областей країни (Донецька, Харківська, Запорізька, Дніпропетровська, Полтавська, Одеська, Кіровоградська, Сумська, Львівська, Тернопільська).

Грошову допомогу отримали найбільш вразливі та соціально незахищені члени громад (ВПО – 40%, місцеві мешканці – 60%):
- 85,1% особи старше 60 років;
- 16,8% люди з інвалідністю;
- 19,58 люди з важкими захворюваннями;
- 16% самотня матір або батько;
- 10,1% вагітні або матері з дітьми до 3 років;
- 4% багатодітні родини;
- 53,8% самотні люди похилого віку 60+


Виїзна реєстрація в селі Степне Запорізької області
Загалом в 2024 році багатоцільову грошову допомогу отримали 12 207 осіб на суму близько 3,3 млн. доларів США. Донори, які підтримували Карітас України в частині надання МРСА в 2024 році:
- Caritas Germany (German Ministry of Foreign Affairs);
- Ukrainian Humanitarian Fund;
- Caritas Austria (Neighbors in Need);
- Caritas Switzerland (Swiss Development Cooperation).


Виїзна реєстрація в селі Лісогірка Біленьківської громади Запорізької області
«Дякую пані Оксані, нам дуже допомогли! Я коли побачив допомогу, ледь не заплакав»
(Віктор, бенефіціар програми, Карітас Запоріжжя).


Виїзна реєстрація в Долинській громаді Запорізької області
Карітас України робив все можливе, щоб забезпечити необхідну кількість багатоцільової грошової допомоги, адже потреба в цьому виді допомоги серед постраждалого населення тільки зростає. Дотримання всією мережею Карітасу кластерних, міжнародних рекомендацій та стандартів, регулярні оцінки потреб дозволяли скеровувати гроші для допомоги найбільш вразливим людям.


Виїзна реєстрація в Дергачах Харківської області
Про важливість та доцільність цього виду допомоги також говорять моніторингові звіти за 2024 рік:
- 89,1% людей, що отримали МРСА вважають, що багатоцільова грошова допомога максимально відповідала їх потребам;
- 90,3% задоволені процесом реєстрації на допомогу;
- 94,1% вважають, що цей вид допомоги надавався у безпечний спосіб;
- 97,4% отримали допомогу вчасно.
«Дякую вам велике за допомогу! Як би не ви, я би не купила необхідні ліки, бо в мене пенсія 2500 грн. А так я маю усі ліки, ще й наперед купила! Здоров’я та миру вам!»
(Галина, бенефіціарка програми, Карітас Запоріжжя).


Реєстрація в Петропавлівській громаді на Дніпропетровщині
«УКРАЇНА. ПЛАН ГУМАНІТАРНИХ ПОТРЕБ І РЕАГУВАННЯ», 2025 рік: «Спроможність багатоцільової грошової допомоги забезпечувати досягнення секторальних результатів також суттєво зросла у 2024 році після того, як розмір виплат було збільшено до 3 600 грн на людину на місяць. Моніторинг, проведений після розподілу допомоги, показав, що люди, які отримали грошову допомогу, змогли покрити 74,6 % потреб у харчових продуктах, 72,6 % потреб у предметах гігієни, 63,0 % потреб у побутових непродовольчих товарах, 67,5 % потреб в одязі, 76 % витрат на оплату житлово-комунальних послуг і 68,2 % витрат на охорону здоров’я».
Керівник програми «Багатоцільової грошової допомоги» (MPCA) Карітасу України Василь Жгун підводить підсумки 2024 року та розповідає про робочі плани 2025 року.

– Які зміни відбулись в програмі, які були досягнення?
– У 2024 року Карітасом були запроваджені важливі зміни, спрямовані на підвищення ефективності багатоцільової допомоги: розроблений унікальний інструмент оцінки вразливих домогосподарств, впроваджений автоматизований калькулятор соціальних виплат, вдосконалені рамки таргетування бенефіціарів, що враховує соціально-економічні вразливості домогосподарств, вдосконалені СОПи та методології, забезпечена уніфікація стандартів надання багатоцільової грошової допомоги по всій мережі Карітасу, що гарантує високий стандарт надання послуг і водночас прозорість та підзвітність.
Одним з досягнень програми багатоцільової грошової допомоги (МРСА) у 2024 році також є отримання пропозиції від Cash working group (CWG) Карітасу України очолити кластер багатоцільової грошової допомоги в якості національної організації, що є професіоналом у наданні МРСА, що є демонстрацією визнання ефективності та професіоналізму команди програми.


– З якими викликами вам треба буде працювати у 2025 році?
– Одним з викликів залишається тенденція до зниження кількості МРСА в країні: 12 207 осіб в 2024 році проти 92 765 осіб в 2023 році та 124 233 осіб в 2022 році. Не дивлячись на велику потребу постраждалого населення України в МРСА, що підтверджується Humanitarian Response Plan 2024 (допомога була заплановано майже для 2 млн. вразливих людей), в 2024 році багатоцільову грошову допомогу в Україні отримали тільки 1 млн. людей. З огляду на те, що багатоцільова грошова допомога найбільше відповідає контексту гуманітарної кризи в країні, така тенденція є загрозливою.
При цьому, гуманітарна ситуація в окремих районах України, згідно з Humanitarian Response Plan на 2025 тільки погіршилася. Це підкреслює критичну необхідність продовження програми багатоцільової грошової допомоги, яка не лише полегшує кризове становище людей, але й запобігає його погіршенню, вдавання до негативних стратегій виживання. Програма МРСА залишається важливим інструментом підтримки населення, яке страждає від наслідків війни, забезпечуючи базові потреби та допомагаючи уникнути подальшого загострення соціально-економічної кризи.
Не менш важливим викликом є намагання поділу багатоцільової грошової допомоги на окремі сектори: продукти харчування, гігієна тощо, що ставить під ризик ефективність гуманітарного реагування в країні в умовах війни.
– З якими партнерами ви маєте співпрацю, учасником яких спільнот є?
– Команда програми багатоцільової грошової допомоги є активним учасником Cash working group та всіх робочих підгрупах кластеру, успішно налагоджена співпраця з ініціативою CCD (Collaborative Cash Delivery).
– Які у вас плани на 2025 рік?
– У планах на 2025 рік є збільшення присутності програми в усіх прифронтових регіонах, а також Центральної і Західної України, зокрема, через присутність там внутрішньо переміщених осіб. Задачею програмної команди є масштабувати роботу програми та у кожен наступний проєкт Карітасу України включити МРСА, адже люди так потребують цього.
Є намір покрити багатоцільовою грошовою допомогою 100 тисяч найбільш вразливих та соціально незахищених бенефіціарів по всій Україні. В планах також запровадження елементів фінансової обізнаності для бенефіціарів, щоб забезпечити ефективне використання отриманих ресурсів, підвищити фінансову стійкість та мінімізувати ризики неправильного розподілу коштів. Це сприятиме сталому розвитку громад та максимізації вигоди від програм МРСА.
Окрім фінансових викликів, зберігається необхідність у постійній адаптації програм до змінюваних умов, включаючи доступ до постраждалих районів, інтеграцію нових інструментів оцінки вразливості та співпрацю з локальними та міжнародними партнерами.

«Я щиро дякую кожному з команди багатоцільової грошової допомоги за професіоналізм та завзятість. Ваше прагнення допомагати тим, хто має найбільші потреби, вражає та надихає!»

Василь Жгун, керівник програми MPCA, департамент економічного відновлення
Історії бенефіціарів програми
Як грошова допомога може покращити життя внутрішньо переміщеної особи?
Знайомтеся, це 74-річна Любов Степанівна, яка в молодості переїхала зі Львівської області до Великих Проходів Харківської області. Їм з чоловіком надали будинок, який вони облаштували, виростили там 3 дітей. Працювали, вийшли на пенсії. А потім почалось повномасштабне вторгнення. Від одного з потраплянь згорів будинок доньки подружжя, друге – сильно пошкодило будинок родини.
Команда проєкту “Basic needs” з Харкова, куди вони тимчасово переїхали, зареєструвала Любов Степанівну на багатоцільову грошову допомогу.

Ми запитали її, на що вона б хотіла витрати ці кошти, на що пані Любов відповіла, що мріє зробити ремонт пошкодженого будинку, щоб як буде перемога, вони змогли повернутись додому і своєю великою родиною знов зібралися там. Подружжя має 3 дітей, 4 онуків, 7 правнуків.
«Я дуже вдячна Карітасу за те, що ви не залишаєте людей сам на сам з бідою, що є така грошова допомога. Дякую вам».
Як багатодітна родина Кучерявчук завдяки багатоцільовій грошовій допомозі змогла відбудувати життя на новому місці після окупації їх рідного села.
«Додому все одно охота. Але розумієш, що немає куди повертатися. Нічого вже там немає. Розумію, що ніхто там нічого облаштовувати не буде. Але одним оком хоча б подивитися …», –
Тетяна Кучерявчук

Тікаючи від війни, Тетяна її чоловік та четверо дітей, вимушені були залишити рідний дім у селі Новобахмутівка Покровського району.
Завдяки місцевій громаді, родина Кучерявчук знайшла прихисток у селі Лукашове Запорізької області. Облаштувалися.
Дякуючи багатоцільовій грошовій допомозі проєкту Basic Needs, провели Інтернет, полагодили колодязь, закупили дрова.
Діти навчаються онлайн, знайшли нових друзів. Життя потроху налагоджується. Але немає дня, щоб вони не сумували за рідним домом.
Історію Тетяни та її родини дивіться у відео:
Як гроші на лікування і багатоцільова грошова допомога дозволили пані Любі розпочати життя заново.
«Слів немає, щоб передати весь той жагучий біль за рідним будинком. Сліз недостатньо. Морально я була не готова. Але я собі розказала, що так вже є. Треба прийняти. Тому я просто тихенько плакала. Так наче і не жили…», –
Любов Леонідівна Козачок


У травні 2022 року від прямого влучання російського снаряду був повістю зруйнований дім пані Люби в Оріхові, містечку в Запорізькій області, де вона прожила більше 70 років. 17 травня 2022 року Любов Леонідівна вимушена була покинути рідні місця.
Уже після евакуації стало зрозуміло, що Любові Леонідівні терміново необхідно робити операцію на серці. За допомогою вона звернулася до Карітас Запоріжжя.
Координатор проєкту Basic Needs з Карітасу Запоріжжя Євген Константінов пояснює: «Любов Леонідівна отримала обидва види допомоги: і гроші на лікування, й багатоцільову грошову допомогу».
Історію пані Люби дивіться у відео:
Як багатоцільова грошова допомога стає у нагоді в підтриманні здоров’я та поверненню до творчості.
Якщо ви потрапите на кухню Віри Тимофіївни, перше, що впаде в очі, розписані дерев’яні дощечки, які прикрашають стіни. Подивіться, будь ласка, на фото кількох її робіт. Кожна з яких, ніби каже нам: тут проживає дуже творча та талановита людина.


Все свідоме життя Віри Тимофіївни та її дочки присвячене мистецтву: вони викладали у шкільному гуртку, були учасниками багатьох виставок, які проходили в Україні, неодноразово займали призові місця.
На жаль, зараз здоров’я Віри Тимофіївни та її дочки вже не дозволяє стовідсотково віддавати себе улюбленій справі.
Завдяки проєкту Basic Needs пані Віра придбала ліки на крапельниці, які їй необхідно ставити раз на пів року, проте грошей на це завжди не вистачало. Її донька нарешті пройшла призначені обстеження.

«Ми так раді, що отримали ці кошти і хоч почали лікування, бо завжди на це немає часу і грошей, все відкладали. Якби не отримали цього, то і не почали б. Зараз доньці вже краще, сил додалося і вона вже хоча б частково займається улюбленою справою – виготовляє ляльки власноруч та реставрує старі вироби», – поділилася з нами своїми емоціями Віра Тимофіївна. – Ми дуже вдячні Карітасу і тому, що є такий вид допомоги».
Грошова допомога – це: їжа, вода та гігієна.
Грошова допомога – це: полегшення, безпека та гнучкість.
Грошова допомога – це найкраще рішення.




Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
#MPCA #БагатоцільоваГрошоваДопомога
Tags: