«Недостатньо просто робити добро, добро потрібно робити добре», – Don Marco Pagniello, президент Карітасу Італії.
Делегація із Національного офісу Карітасу України та восьми місцевих організацій Карітасу: Івано-Франківська, Жовкви, Волині, Хмельницького, Полтави, Одеси, Тернополю та Києва взяли участь у тижневій навчальній поїздці із обміну досвідом в Карітасі Італії.
Група познайомилася зі структурою Національного офісу Карітасу Італії, зустрілася з єпархіальним Карітасом в Римі, де побачила служіння в супермаркеті солідарності та соціальному магазині. Взяла участь в конференції про бідність, організовану Карітасом Рим та мала можливість доторкнутися до роботи парафіяльного Карітасу в Остії.
Наше знайомство з діяльністю італійського Карітасу розпочалось із презентації президентом Карітасу Італії Don Marco Pagniello внутрішньої організаційної структури та структури їхньої мережі.
В мережу Карітасу Італії входить 226 єпархіальних (дієцезіальних) Карітасів та понад 3000 парафіяльних Карітасів. Дієцезіальні Карітаси об’єднуються в 16 регіональних і обирають по одному представнику, які зустрічаються раз на два місяці на Регіональному Консиліумі.
Діяльність національного офісу Карітасу Італії об’єднується в три основні одиниці або служіння (servizio): оживлення та формація (animazione e formazione), дослідження та адвокація (studi e advocacy) та проєктна діяльність (promozione opere).
Цікавим є підхід Карітасу Італії до активізації громад, який полягає в їхньому оживленні, тобто проведенні діяльності, яка генеруватиме зміни в усвідомленні людини/спільноти щодо потребуючих та допомозі їм. Адже у Статуті Карітасу Італії зазначено, що його найважливішою функцією є саме педагогічна, яка дає простір та можливості суспільству допомогти найменш захищеним його представникам.
Важливим є те, що більшість служінь в Карітасах виконується волонтерами на постійній основі. Попри основну роботу, яка не завжди є високооплачуваною, люди кілька разів на тиждень приходять допомагати в благодійних їдальнях, супермаркетах солідарності, соціальних крамницях, а фахівці волонтерять своїм професіоналізмом, наприклад, в юридичній допомозі, стоматологічних кабінетах та багатьох інших служіннях. Також більшість працівників Карітасу є і волонтерами, а на місцях – майже всі волонтери, і одиниці – працівники. Волонтери проходять постійну формацію, а на початку служіння мають навіть випробувальний термін.
Жінка поділилася з нами, що її мотивує вже 6 років бути волонтером Карітасу. За її словами, це її свідоме внутрішнє бажання допомагати.
Карітас Італії розробив підхід до праці з потребуючими через створення центрів слухання, яких є вже тисячі по всій Італії в парафіях та єпархіях, де слухають кожну людину, аналізують її ситуацію та шукають способи, щоб вона вийшла з бідності. Слухати, аналізувати і діяти – це основні три елементи, які Карітас Італія використовує в роботі з потребуючими та громадами.
Ми зустрілися з Карітасом Рим, де побачили як функціонує супермаркет солідарності. «Соціальний магазин – Empori della Solidarieta для бідних. Людина, яка має потребу, звертаючись до єпархіального/парафіяльного Карітасу в Італії, після розмови з волонтером Центру слухання може отримати ваучер (картку) на обрання необхідних продуктів в соціальному магазині. Ваучер включає 90 балів, на які ти можеш взяти необхідні продукти в такому магазині. У Карітасі Рим в такому магазині працює 3 працівників та 30 волонтерів.
Такий підхід до отримання продуктів є набагато кращим, ніж отримання продуктового пакету. По-перше, це про гідність людини, яка обирає те, що їй потрібно, а не хтось із працівників чи волонтерів визначає, що ти маєш їсти, поклавши це в продуктовий пакет. По-друге, це про планування витрат, фінансову грамотність, бо людина має самостійно розпланували витрати на місяць цього ваучера, бо більше їй не дадуть. І це про відповідальність. Сподіваюся, що і ми зможемо з часом перейняти цей досвід для роботи наших організацій Карітасу в Україні. Я дуже натхненна таким підходом», –ділиться своїми враженнями одна із учасниць делегації, експертка по роботі з громадами в Карітасі України, Анна Чудовська.
Наша група також взяла участь в конференції про бідність, організовану Карітасом Рим. «Ще однією важливою подією під час візиту став форум від Карітасу Рим – «Povertà alimentare e carità politica», присвячений Всесвітньому Дню бідності. Науковці під час форуму презентували дослідження бідності в Італії та у всьому світі. Директор Карітасу Італії зазначив: «Ми повинні бути даром, дарувати себе іншим. Ми повинні бути голосом того, що церква робить через Карітас, звертати увагу на людей у потребі та бути небайдужими»», – прокоментувала координаторка дитячих та молодіжних проєктів Карітасу Тернопіль, Аліна Муц.
Ще один практичний кейс – обсерваторія бідності. Це постійно діючий центр спостереження, який досліджує ситуацію щодо бідності у тому чи іншому регіоні. Ці дослідження проводять для того, щоб організувати послуги на відповідні запити, це підхід, який базується на фактах.
Ми мали нагоду познайомитися із командою волонтерів парафіяльного Карітасу Остії, а також побачили, як працює Центр слухання. Завдання центру – вислухати, обдумати, супроводжувати людину, допомогти їй вийти із кризового стану, в якому вона знаходиться.
Наприкінці ми відвідали та ознайомилися з діяльністю Карітасу Апостольського Екзархату для українців в Італії. Отець-доктор Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, Протосинкел Апостольського Екзархату познайомив нас з діяльністю Карітасу, який був заснований перед повномасштабним вторгенням Росії в Україну. Саме тому основна діяльінсть була зосереджена на допомозі українським біженцям продуктами, медикаментами, а також наданням психологічної підтримки та організацією дитячих таборів. Серед проєктів, які на сьогодні реалізовуються, є психологічна допомога та продуктові ваучери.
В неділю наша делегація долучилася до Святої Літургії, яку очолив отець Андрій Нагірняк в Базиліці святої Софії. Зустрілися з отцем Марком Семегеном – настоятелем парафії та парафіяльними волонтерами. Базиліка стала координаційним центром для сотень волонтерів, який допомагає українцям та передає вантажну гуманітарну допомогу Україні.
Щиро дякуємо Карітасу Італії за гостинність та організацію такої змістовної поїздки! З новими силами та натхненні досвідом наших партнерів будемо запроваджувати безцінний досвід по формації, праці з громадами та волонтерстві в Карітасі України.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: #Карітас #обмін досвідом