Image

Підтримка, розвиток та майбутні виклики: підводимо підсумки проєкту підтримки людей з інвалідністю

В умовах війни люди з інвалідністю стали однією з найбільш вразливих категорій населення. Завдяки проєкту «Підтримка людей з інвалідністю та їхніх родин, які постраждали від війни в Україні», який реалізовувався Карітасом України за підтримки Карітасу Польщі, вдалося суттєво покращити якість життя сотень родин. Проєкт тривав 11 місяців (з лютого по грудень 2024 року) та охопив чотири регіони: Київ, Хмельницький, Борислав і Стрий.

Основні результати проєкту в цифрах

Протягом 2024 року послугами інклюзивних просторів Карітасу скористалися 784 людини, серед яких:

  • 336 дітей з інвалідністю;
  • 106 дорослих з інвалідністю;
  • 342 батьків/опікунів.

Спеціалісти проєкту надали:

  • 3 278 логопедичних послуг (2 956 індивідуальних, 322 групових);
  • 2 210 фізіотерапевтичних сеансів;(1991 індивідуальних; 219 групових)
  • 1 713 тренінгів з догляду за собою;
  • 703 творчі заняття; 199 днів денного перебування;
  • 6 022 консультації для батьків та опікунів.

Окрім реабілітації, значну увагу приділяли соціальній інтеграції наших відвідувачів. Так, було організовано майже 140 екскурсій, майстер-класів, занять з адаптації до повсякденного життя та спільних походів в театр, тощо.

Проте цифри – лише частина історії. Найбільше проєкт запам’ятається якісними змінами в житті відвідувачів наших інклюзивних центрів та їх батьків.

Вчимося говорити: особливе місце логопедичної підтримки

Логопедична допомога стала однією з найбільш ефективних частин проєкту. Яскравим прикладом є 5-річна Софійка з Бориславу. Дівчинка мала значні затримки мовлення, не могла правильно вимовляти звуки та спілкуватися з однолітками. Завдяки заняттям з логопедом, використанню ігрових методик, ритмічних вправ і дихальної гімнастики, Софійка не лише покращила вимову, а й стала активнішою у спілкуванні. Сьогодні вона вже впевнено говорить, обіймає батьків і каже їм: «Я тебе люблю».

Десятирічний Ігор з Хмельниччини до початку занять теж говорив лише окремими словами та дуже тихо. В результаті планомірної роботи із логопедом, хлопчик освоїв нові мовні конструкції, почав будувати складні речення та використовувати дієслова. Ба більше, спеціалісти почули від нього навіть короткі цілісні розповіді.

Логопедична підтримка часто працює у зв’язці з фізичною терапією і цьому також приділялось немало уваги. Так 6-річний Святослав пройшов курс фізичної терапії та групових занять, що допомогло йому краще контролювати свої рухи, розширити словниковий запас і впевнено взаємодіяти з однолітками. Найбільшим досягненням стало подолання самопошкоджувальної поведінки. А 20-річна Діана завдяки заняттям у центрі навчилася не лише комунікувати, а й здобула навички рукоділля. Вона опанувала виготовлення намиста, а також навчилася готувати прості страви, що зробило її більш незалежною. І хочемо вірити – щасливішою.

Такі історії часто схожі між собою на перший погляд, насправді є унікальними, варто лиш роздивитись детальніше. І такі історії стоять за кожною з цих цифр: «послугами інклюзивних просторів Карітасу скористалися 336 дітей з інвалідністю; 106 дорослих з інвалідністю…»

Виклики, які ми подолали

Цей проєкт, як і всі інші, працював у складних умовах війни: під час постійних повітряних тривог, відсутності електроенергії, перенавантаження спеціалістів. Кожного дня ми шукали рішення та знаходили їх. Завдяки підтримці партнера Карітасу Польщі, закупили зарядні станції для безперервної роботи інклюзивних просторів, забезпечили постійну психологічну підтримку спеціалістів для уникнення професійного вигорання, адаптували заняття до проведення в бомбосховищах.

Виклики, які ще попереду

На шляху до посилення інклюзивності завжди постає багато перепон. Сфера нагально  потребує фахових спеціалістів – логопедів, реабілітологів, психологів, а також розширення можливостей для дорослих з інвалідністю – у багатьох регіонах банально бракує центрів денного перебування для цієї групи людей. Та найголовнішим викликом є забезпечення сталості допомоги. Саме системна підтримка людей з інвалідністю має вирішальне значення для закріплення досягнутих успіхів. Кожна успішна історія проєкту – це важка і кропітка робота всіх сторін процесу. І кожного разу по закінченню проєкту ми переживаємо: наскільки втримається все досягнуте за ці 11 місяців?

Завдяки Карітасу України та підтримці наших донорів та партнерів, сотні родин щодня отримують допомогу, яка крок за кроком допомагає їм долати труднощі та розвиватися. Ми продовжуємо працювати задля покращення якості життя людей з інвалідністю та всіх, хто потребує нашої допомоги.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини