Підтримка родин Героїв, тих, хто зник безвісти чи в полоні – це те, чим зараз живе команда Карітасу Тернопіль. Саме цей напрям у благодійному фонді обрали пріоритетним на наступні роки.
«Все розпочалося у січні 2024 року. У нас виникла ідея психологічної та духовної підтримки родин Героїв, тих хто зник безвісти чи в полоні. Був відповідний запит від родин Героїв, ветеранських організацій. Ми запланували для родин Героїв: психологічну підтримку, екскурсії, паломницькі подорожі, духовні зустрічі», – розповідає директор Тернопільського благодійного фонду Карітас – отець Роман Загородний.
Оскільки для Карітасу Тернопіль це новий досвід діяльності, команда вивчала виклики та потреби за допомогою експертів. Це були громадські, ветеранські організації, які працюють з родинами Героїв і як ніхто інший знають проблеми, з якими зіштовхуються сім’ї військовослужбовців. Таким чином, Карітас Тернопіль підписав ряд меморандумів про співпрацю з ветеранськими організаціями. Наступним викликом стало фінансування, де взяти кошти на проведення ретритів?
Аліна Муц – заступниця директора Карітасу Тернопіль зазначила: «Аби залучити гроші на ретрити, команда Карітасу Тернопіль організувала ряд благодійних акцій, майстер-класів, заходів. Під час акції “Вогонь милосердя” ми запропонували кожному своїми руками зробити Стрітенську свічку та зігріти родини загиблих Героїв своїм теплом. Завдяки ЗМІ про цю акцію дізнавалося все більше людей і в результаті вдалося залучити 91 тисячу гривень. У Карітасі Тернопіль є гарна традиція – ділитися радістю Різдва Христового з усіма партнерами, благодійниками, друзями. Відтак, учасники проєкту “Діти і війна” вирішили усі виручені кошти із коляди, а саме 40 тисяч гривень спрямувати на ретрити для родин Героїв. Наступною була акція – «Не я б’ю – верба б’є, віднині за тиждень Великдень”. Завдяки благодійним ярмаркам, на яких продавали вербу на великодні вироби вдалося залучити 29 тисяч гривень».
Пройшовши шлях від задуму до втілення ідеї, вже у лютому 2024 року команда Карітасу Тернопіль організувала перший ретрит для родин загиблих, зниклих безвісти чи в полоні. Для зустрічі обрали особливе місце – перлину духовності України – Зарваницю. У програмі дводенного ретриту передбачили: спільну молитву, майстер-клас з виготовлення вервиці, жіноче коло (для дружин та матерів), ресурсну зустріч, консультації юриста, активності для дітей, пізнавальну екскурсію у Малий Єрусалим, зустріч з отцем-духівником.
«Дякую за щирість, духовну атмосферу, бажання вислухати і підтримати», – зазначила учасниця ретриту пані Оля.
«Я бажаю, щоб кожна мама чи дружина відчула те, що відчуває сьогодні, на цьому ретриті, кожна з нас», – каже учасниця ретриту пані Галина.
«Тут, у Зарваниці, я відпустила свій біль, знайшла душевний спокій»,- зізналася одна із учасниць ретриту пані Оксана.
В чому унікальність програми ретритів
Складаючи програму ретриту, команда Карітасу Тернопіль консультувалась із сертифікованими психологами, які працюють з родинами військовослужбовців. Тому програму максимально збалансували. Психологи ділять учасників ретриту на групи відповідно до категорій. Позитивним моментом, є окрема програма під час ретриту для дітей. Оскільки матері чи дружини Героїв можуть повністю розслабитися та брати участь у заходах.
«Заняття у групах спрямовані на те, щоб учасники набули навички підтримки себе, зрозуміли самоцінність, усвідомили власні внутрішні ресурси, зрозуміли, що є зовнішня підтримка. Під час ретриту ми створюємо об’єднуюче середовище для тих, в кого спільна біль війни», – зазначила психологиня Карітасу Тернопіль Оксана Козак.
По особливому біль відчувають діти
Завдяки благодійникам Карітасу, вдалося залучити понад 220 тисяч гривень на оздоровчі табори.
40 дітей Героїв побували у 5-ти денному таборі “Ромашка” у мальовничому куточку Тернопільщини, селі Нирків, де знаходиться славнозвісний Джуринський водоспад. 43 дітей Героїв побували у захоплюючій поїздці у Карпатах. Це було 6 днів – неймовірних емоцій, нових знайомств, вражень, відпочинку та духовного зростання. Діти Героїв неймовірно вражені від поїздки, вони кажуть, що це був найкращий відпочинок перед початком нового навчального року.
Віталій Шкільник – фахівець проєкту «Діти і війна» Карітасу Тернопіль зазначив: «Ми бачимо, як діти на початку занять закриті, замкнені в собі, їм важко довіритися, дехто взагалі не хоче комунікувати. Але з кожним наступним заняттям, діти розкриваються, вони діляться своїми почуттями з нами. Ми готуємо з дітьми сюрпризи для батьків, виступи, сценки і у фіналі презентуємо перед усіма присутніми».
Господи, зціли їх зранені серця
У серпні 2024 року у Карітасі Тернопіль стартував проєкт: «Підтримка сімей, що постраждали від війни в Україні» за підтримки Healing of Wounds of the War in Ukraine Fund та Caritas Ukraine. Проєкт спрямований на психоемоційну стабілізацію постраждалих сімей та відновлення стосунків.
Відтак, з початку 2024 року команді Карітасу вдалося організувати 4 ретрити для родин Героїв. 2 – дводенні та 2 – триденні. Охопили понад 200 сімей та близько 100 дітей Героїв. Крім цього, відбулися десятки ресурсних зустрічей із психологами Карітасу.
«Ці зустрічі для нас, як ковток свіжого повітря. Я вперше за весь цей час побачила посмішку на обличчі своєї дитини», – зазначила Марія, учасниця ретриту.
Олександра Овсянюк – мама Героя, написала вірш і присвятила його команді Карітасу Тернопіль:
В любові Карітас єднав родини
У кого біль й тривога через край
Так трепетно і ніжно до людини
Підходив кожен серед Вас
Молитвою і словом лікували
Ми розуміти починали
Весь задум Божий
Через жертву наших рідних Воїнів
Ми дякуємо Вам за поміч
За те, що коли вдома тільки сум
Із Вами появляється НАДІЯ
Потрішки ми втрачаємо гнітючих дум…
Такі відгуки надихають команду Карітасу Тернопіль продовжувати працювати, підтримувати родини Героїв. Саме тому цей напрямок роботи Карітас Тернопіль обрав пріоритетним.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: