Image

Норвегія підтримує відновлення водопостачання в Донецькій і Запорізькій областях

Потреби у прифронтових громадах величезні. Команди Карітасу надають підтримку людям з вразливих категорій та пропонують постраждалим від війни громадам системні довготривалі рішення, що зможуть суттєво покращити побут і добробут людей.

Одним із проєктів, який реалізується в прифронтових громадах Донецької і Запорізької областей, є проект за підтримки Карітасу Норвегії та фінансування Норвегії.

Чому працюємо в цих небезпечних регіонах, про потреби людей і результати наданої допомоги, розповідає менеджерка проєкту Іванна Улей.

  • Ви нещодавно повернулися з чергового моніторингового візиту з локацій проєкту у Донецькій і Запорізькій областях. Якою була мета поїздки цього разу?
  • В цих областях проєктом передбачено відновлення 9 свердловин та встановлення водонапірних башт. Також в соціально-значущих установах цих постраждалих громад встановлюємо 15 фільтрувальних станцій.
  • Це великі інфраструктурні роботи, яким передувало багато підготовчих зусиль: оцінки потреб громади, огляд об’єктів інженерами Карітасу України, технічна оцінка об’єкту підрядною організацією та проєктування. Нарешті позаду довгі місяці підготовки, будівництва, монтажу і вже можна побачити та оцінити реальні результати роботи обладнання з водозабезпечення.
  • З якими думками їхали в прифронтові регіони і якими враженнями повернулися?
  • Вже  багато зроблено для мешканців з вразливих категорій Донецької і Запорізької областей: видано понад 28 тисяч гігієнічних наборів, розлито півтори мільйони літрів питної води. Громади з тисячами мешканців будуть тепер забезпечені питною водою, завдяки  встановленому фільтрувальному обладнанню. Проте, досі не покриті великі потреби цих регіонів, і ми з командою програми WASH думаємо над побудовою планомірної роботи з відновлення децентралізованих систем водопостачання та покращення санітарно-гігієнічних умов у соціально-значущих установах цих громад. Ми відчуваємо нашу спроможність надавати таку системну допомогу, що матиме довготривалий вплив на добробут постраждалих громад. Тому плануємо наступного року продовжувати реалізацію проекту з водозабезпечення.
  • Чому для реалізації проекту були обрані ці регіони?
  • Карітас завжди здійснює свою гуманітарну діяльність відповідно до потреб людей і громад. Населення Донецької області вже давно має труднощі з питною водою, а через руйнування ворогом дамби Карлівського водосховища в травні 2023 року ситуація взагалі стала катастрофічною. Частина інфраструктури з водопостачання постраждала від обстрілів. В Запорізькій області через підрив окупантами Каховської ГЕС села на березі Каховського водосховища залишилися без технічної і питної води. Команди Карітасів Маріуполя, Краматорська, Запоріжжя в тісній координації з органами місцевої влади і місцевого самоврядування виїздили в громади для верифікації їхніх потреб. Інженери Карітасу ретельно оцінювали стан постраждалих об’єктів. Таким чином, для надання допомоги були обрані найбільш потребуючі громади, де потреба у відновленні водопостачання була вкрай критичною для мешканців.
  • Проект спрямований лише на відновлення водопостачання та забезпечення гігієною?
  • Насправді  проект комплексний і не лише щодо водозабезпечення. Суттєвою проблемою  прифронтових громад є відсутність робочих місць. Мешканці прифронтових сіл, які не отримують пенсій або соціальних виплат, не мають змоги забезпечити себе та свої родини. Гуманітарна допомога у вигляді виплат «Гроші за роботу» або «Гроші на розвиток присадибного сільського господарства» спрямована на людей, які залишилися або повернулися в рідну громаду та прагнуть відновлювати її після ворожих руйнувань і повертати до нормального життя. Завдяки проєкту місцева влада створює робочі місця для мешканців, люди виконують важливі для села роботи. Карітас оплачує ці роботи, забезпечуючи їх тимчасовим заробітком. Наприклад, таким  рішенням нам вдається підтримати мешканців Біленківської громади. Загалом, в Запорізькій області 80 осіб впродовж 3 місяців отримували кошти за виконання суспільно корисної праці на потреби громади. Також було видано 312 цільових грантів на відновлення сільського господарства.
  • Які найбільші виклики ви зустрічаєте під час реалізації проєкту? Як ви долаєте ці труднощі?
  • Звісно, що найбільшим викликом є наступ ворога на Покровському напрямку. Через це в кінці липня ми були змушені здійснити релокацію нашої діяльності з Новогродівки, Селідового, а згодом і Покровська. Карітас завжди наголошує на необхідності евакуації людей з небезпечних регіонів, особливо зараз з Донецької області. Але, якщо люди залишаються, то ми продовжуємо їм допомагати там, де вони є. Тому ще одним викликом є  емоційна втома команд, які працюють з постраждалим населенням в зоні постійних безпекових ризиків. Зважаючи на ці труднощі, організовуємо заходи, спрямовані на відпочинок, підтримку і турботу про працівників. Це тренінги з безпеки та профілактики професійного і емоційного вигорання.
  • Що за час реалізації проекту вас найбільше розчулило, викликало повагу, гордість?
  • Я пишаюся  роботою команди проекту із запуску об’єктів водопостачання, які матимуть довготривалий позитивний вплив на життя цілих громад.  Викликала повагу поїздка представника Карітасу Норвегії прифронтовими містечкам і селами Донецької області. З метою кращого вивчення потреб постраждалого населення ми з Александром Роскестадом працювали в Покровському районі. Було помітно як наші бенефіціари, представники місцевої влади, соціальні працівники місцевих осередків Карітасу з вдячністю і навіть із захопленням сприймають його турботу і безпосередню присутність в цих постраждалих громадах.
  • Але якщо не брати до уваги результати проектної діяльністі, то розчулила жінка, яка мила єдине вціліле вікно в зруйнованій багатоповерхівці прифронтової Новогродівки. Таку символічну сцену напередодні Великодня застала наша команда та представник Карітасу Норвегії під час моніторингового візиту в Донецьку область. Ця жінка у вікні  була справжнім символом життєстійкості, сили волі і духу, віри в краще майбутнє та Перемогу. Вона, попри звуки вибухів, наводила порядок у своїй чудом вцілілій квартирі триповерхового житлового будинку, у якому один із під’їздів був повністю зруйнований  прямим влучанням ворожої  ракети.

Карітас вдячний нашим давнім партнерам з Карітасу Норвегії, які відгукнулися з допомогою постраждалому від війни населенню та підтримують відновлення водопостачання у деокупованих і прифронтових регіонах.

Карітас України продовжує реалізовувати комплексну програму допомоги в сфері Вода, санітарія, гігієна (ВСГ), де пріоритетною складовою є системні рішення з відновлення доступу до води у найбільш потребуючих і постраждалих від війни громадах Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Донецької, Дніпропетровської, Харківської областей. Там реалізуються проекти з водозабезпечення і відновлення децентралізованих систем водопостачання та покращення санітарно-гігієнічних умов в соціально-значущих установах прифронтових громад. Також вразливе населення цих громад забезпечується гігієнічними наборами. 


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

 

Categories: News | Новини