19 вересня у Києві та 4 жовтня у Львові відбулися зустрічі працівників Карітасу з відомим українським письменником Мирославом Дочинцем.
Через зайнятість та заплановані важливі зустрічі, не усі працівники змогли відвідати подію, але про її душевність, важливість та цінності, які автор вкладає у свої книги, присутні радо переповідають колегам.
Мирослав Дочинець – відомий український письменник, видавець, філософ, журналіст, лауреат Шевченківської премії у галузі літератури за 2014 рік. В його доробку понад 30 книжок, більшість з яких стали українськими бестселерами та перекладені угорською, словацькою, польською, французькою, італійською, англійською, японською та іншими мовами. Автор пише твори у філософсько-психологічному напрямку. Він лірик, який намагається завжди бути чесним із собою, людьми та Богом. І саме це вважає секретом власного успіху.
Письменник родом із Закарпаття і в основному у своїх творах відкриває глибину життя, філософії, любові, відносин, дружби, духовності та тих моментів, що торкаються найбільших глибин душі через призму історії, віри, культури та звичаїв рідного краю, які Дочинець називає «Збереженою архаїчною історією українців».
Згідно відгуками експертів, справжній фурор своєю появою на книжковому ринку справила книга “Многії літа, благії літа”. Одкровення 104-літнього старця про те, як треба жити, які цінності мати, зворушили багатотисячну публіку. Як розповів письменник під час зустрічі з працівниками Карітасу України, він працював над нею понад 15 років. А далі були «Вічник», «Світован», «Горянин», «Криничар», «Мафтей», «Синій зошит» та інші, які відгукувалися у серцях десятків тисяч читачів в Україні та світі, бо кожен в якомусь із героїв пізнає самого себе або до болю знайому ситуацію.
Зустрічі модерували директорка департаменту управління персоналом Карітасу України Анна Холодницька (Львів) та staff care-менеджер Христина Литвинчук (Київ), які лаконічно та чітко ставили запитання, оскільки добре знайомі з творами письменника. Мирослав Дочинець ближче познайомив присутніх зі своєю творчістю, розповівши про свої книги, про те, як і з якою метою він їх писав і що прагнув донести читачеві. При цьому автор згадував різні епізоди свого життя, починаючи з дитячих років, перших письменницьких спроб, досвіду роботи журналістом, переслідування радянською цензурою тощо.
На запитання, звідки в книгах автора стільки мудрості та як за такий короткий вік можна було її зібрати і втілити у своїх героях, він відповів: «Я не збирав. Я відкрив це для себе. Кожного разу, починаючи книгу, до кінця я навіть не знаю, чим вона закінчиться. Чесне слово! Я живу серед своїх героїв, вони ведуть мене за собою та щоразу чогось вчать. Тобто кожен роман – це конспект певного духовного піднесення».
Багато працівників Карітасу, добре знайомі з творчістю автора, навіть більше, його книги перечитують та дарують, а афоризми виписують та завчають для цитувань.
Дуже щирим, під час спілкування у Львові, стало зізнання керівника грошової та ваучерної програми Карітасу України Василя Жгуна: «Ваша книга «Світован» змінила моє життя! У 2014 році почалася війна і мені довелося виїхати з Донеччини. Мені тоді було 30 – початок середнього віку, бойові дії, переселення… Це були важкі часи для мене, відчай і розгубленість… І я зрозумів, що герой цієї книги– це я! І після «Світовану» я став іншою людиною. Віднайшов себе.»
«Значить, це спеціально для вас писалося!» – відповів на зізнання розчулений автор.
Василь Жгун подякув, та розповів, що після цього перечитав ще низку творів, а книгу “Многії літа, благії літа” купив більше десятка примірників, щоб поділитися тією глибиною та ціностями, які в ній закладені – дарував батькам, рідним, друзям та колегам.
Фахівчиня з комунікацій Олена Холоденко після зустрічі у Києві зазначила: «Глибока й тепла була зустріч з Мирославом Дочинцем у Київському офісі Карітасу України. Його книжка «Світован. Штудії під небесним шатром» прийшла до мене вчасно – влітку 2022-го. Завдяки їй і Фейсбук-дописам автора вижила – і психологічно, і творчо. Напрочуд терапевтичний текст – про правду навколо тебе і в тобі. Від цього і соромно, що чогось не робиш, хоча можеш. І затишно, бо силу черпаєш зсередини. Ця книга примиряє із собою і спонукає до пошуків… І мова – дивовижна, яка теж – персонаж книжки…».
Вона поділилася, що зараз читає книгу Мирослава Дочинця «Збирання попелинок». А після зустрічі придбала «Горянина», твір, що удостоївся Національної премії ім. Т. Шевченка.
Це підтверджує, що цінності Карітасу України відгукуються у книгах та словах Мирослава Дочинця. Ініціаторкою проведення літературних зустрічей стала керівниця Департаменту комунікацій та фандрейзингу Світлана Сом. Вона розповіла, що спостерігаючи за навантаженням працівників Карітасу, пригадала про те, як під час війни в одній з компаній, в якій працювала раніше, дуже підтримуючими були зустрічі, в яких люди не навчали, а просто говорили, ділились досвідом, надихалися.
«І в мене виникла ідея про те, щоб спробувати почати якісь подібні зустрічі в офісах Карітасу. Мирослава Дочинця я знаю дуже давно. Я вражена ним, як особистістю, його досвідом і світом, наповненим важливими цінностями, які він відкриває. Тому це була моя мрія, яку підтримало керівництво. На мою думку, має бути співробітник, який візьме на себе організацію таких зустрічей у майбутньому. Це про мрії людей, які можуть збутися, якщо наважитися взяти на себе лідерство. Коли ти починаєш свою мрію перетворювати в дію, твоє життя наповнюється більшою енергією, і оточення навколо теж стає радісним і натхненим», – сказала Світлана Сом.
Після двогодинних теплих та глибоких розмов з Мирославом Дочинцем, які були переплетені жартами та спогадами, учасники змогли придбати книги та отримати автограф від автора. Можливо, вони теж вплинуть на їхні життя у складні часи, коли потрібно себе складати заново, робити надскладні речі, падати і вставати, долати розгубленість. І деколи для цього потрібен лише маленький поштовх, яким може стати хороша книга.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: