
У неділю, 18 травня 2025 року, Літургією у базиліці Святого Петра офіційно розпочинається понтифікат Папи Лева XIV.
Карітас України разом з усією світовою організацією «Caritas Internationalis» з великим натхненням вітає Святішого Отця Лева XIV та дякує Богу за дар його служіння.
Обраний Папа був тісно пов’язаний із служінням милосердя, яке здійснює Карітас. Зокрема, під час свого єпископського служіння у Перу був членом Ради директорів Caritas Peru з 2021 до 2024 року.

«Ми підносимо наші сердечні молитви на початку його священного служіння і обіцяємо слідувати за ним та підтримувати його в дусі служіння і соборності, щоби, керуючи Церквою, він міг бути видимим фундаментом єдності у вірі та сопричастя в милосерді, «будуючи мости через діалог», як ми будуємо синодальну Церкву, крокуючи разом, для більшого миру і милосердя, поруч з тими, хто страждає», — зазначили у пресрелізі «Caritas Internationalis» після обрання Папи Лева XIV.
У «Карітас Інтернаціоналіс» також підкреслили важливість вибору імені нового Папи напередодні 134-ї річниці енцикліки Лева XIII «Rerum Novarum», яка відзначається 17 травня. Саме вона дала початок соціальному вченню Церкви. «Це знак чіткої прихильності до соціального апостольства Церкви і католицького соціального вчення».
Папа Лев продовжує те, про що говорили його попередники. «Служіння милосердя є невід’ємним елементом місії Церкви і неодмінним вираженням її сутності» (Бенедикт XVI, Intima Ecclesiae Natura). Ця нова глава запрошує нас оновити нашу місію — свідчити любов Христа через конкретні вчинки милосердя, справедливості та надії для найуразливіших у світі, ставлячи гідність кожної людини в центр уваги».

«Caritas – це не просто благодійна організація, це прояв Божої любові в дії», – наголосив президент Caritas Internationalis кардинал Тарчізіо Ісао Кікучі. — «Ми готові йти зі Святим Отцем як благодійна рука Церкви, будуючи спільноту, яка служить і підносить кожну людину з гідністю».
«Це захоплюючий момент для Церкви та світу. Безпосереднє ототожнення Папи Лева з питаннями миру, солідарності, діалогу та милосердя, і особливо його відданість людям, які страждають, є раннім свідченням його відданості місіонерській Церкві для бідних та соціальній справедливості. Ми з нетерпінням чекаємо на продовження нашої місії та співпрацю зі Святішим Отцем, щоб нести надію туди, де вона найбільше потрібна», — зазначив Алістер Даттон, генеральний секретар Caritas Internationalis.

У перших заявах та зверненнях обраного Папи найчастіше звучить заклик до миру. Він також багато говорить про гідність, справедливість та пошук правди. Та «носить у серці страждання українського народу». Ось деякі цитати Святішого Отця Лева XIV, які передає Vatican News:
– «Допомагаймо один одному, як я закликав у вечір мого обрання, будувати мости завдяки діалогу, зустрічі, єднаючись, щоб бути одним народом, який завжди перебуває в мирі».
– «Ми спостерігаємо, що навкруги бракує діалогу, переважають голослівні вигуки, нерідко фейкові новини та ірраціональні тези зухвальців. Тому засадничими стають поглиблене вивчення і дослідження, а також зустріч і слухання бідних, скарбів Церкви і людства, які є носіями відкинутих точок зору, але необхідних для того, щоб дивитися на світ Божими очима».
– «Сьогодні існує широка потреба в справедливості, запит на батьківство і материнство, глибоке прагнення до духовності, особливо з боку молоді, маргіналізованих, які не завжди знаходять ефективні способи для самовираження. Зростає запит на соціальну доктрину Церкви, на який ми повинні відповісти».
– «Кожен з нас протягом свого життя може почуватися здоровим чи хворим, мати роботу чи бути безробітним, бути вдома чи на чужині, але наша гідність завжди залишається незмінною – гідність створіння, бажаного і любленого Богом».
– «Прагнення до миру вимагає здійснення правосуддя. Ніхто не може уникнути надання переваги контекстам, в яких захищається гідність кожної людини, особливо найбільш вразливих і беззахисних, від ненароджених до людей похилого віку, від хворих до безробітних, незалежно від того, чи є вони громадянами країни, чи іммігрантами».
– «Церква завжди повинна говорити правду про людину і світ, та коли це необхідно, вдаватися «до різкої мови»… З іншого боку, істина ніколи не відокремлюється від любові, яка «завжди має в основі турботу про життя і добро кожного чоловіка і кожної жінки».
– «Істина не віддаляє нас, а навпаки, дозволяє нам з більшою силою зустріти виклики нашого часу, такі як міграція, етичне використання штучного інтелекту та збереження нашої улюбленої Землі».
– «Це час навернення та оновлення і, передусім, можливість залишити позаду суперечки та розпочати нову подорож, одухотворену надією на те, що ми зможемо побудувати, працюючи разом, кожен відповідно до своєї чутливості та відповідальності, світ, в якому кожна людина зможе реалізувати свою людську сутність в правді, справедливості та мирі. Я надіюся, що так буде в усіх контекстах, починаючи з найбільш випробуваних, таких як Україна і Свята Земля».
– «Як же багато насильства від Святої Землі до України, від Лівану до Сирії, від Близького Сходу до Тіґраю та Кавказу! І над усім цим жахіттям, над вбивствами стількох молодих життів, які повинні викликати обурення, бо в ім’я військових завоювань гинуть люди, вирізняється заклик, не стільки Папи, скільки Христа, що повторює: “Мир вам!”… Щоби цей мир поширювався, я докладатиму всі зусилля. Святий Престол відкритий надати простір для того, щоб вороги зустрілися й подивилися у вічі, щоби народам була повернена надія й повернена гідність, яку вони заслуговують, гідність миру».
– «Мир починається з кожного з нас: з того, як ми дивимося на інших, як слухаємо інших, як говоримо про інших; і в цьому сенсі те, як ми комунікуємо, має фундаментальне значення: ми повинні сказати “ні” війні слів і зображень, повинні відкинути парадигму війни».
– «Я ношу в серці страждання любого українського народу. Нехай же буде зроблено все для якнайшвидшого досягнення справжнього, справедливого і тривалого миру. Нехай будуть звільнені всі полонені, а діти повернуться до своїх родин».

За матеріалами:
#КарітасУкраїни
#CaritasInternationalis
#ПапаЛевXIV
Tags: