Image

«Громадоцентричність в роботі Карітасу є фундаментом, на якому ми будемо інноваційно та творчо розв’язувати майбутні виклики» — Тетяна Ставничи, Президентка Карітасу України про Форум «Цілісний розвиток громади: як нам дбати про спільне благо?»

18-19 березня 2025 року у Патріаршому Соборі УГКЦ у Києві відбувся щорічний форум соціального служіння Карітасу України. Цього року форум присвячений темі: «Цілісний розвиток громади: як нам дбати про спільне благо?»

Ця зустріч об’єднала не лише представників мережі Карітасу України, але й делегатів державної влади, органів місцевого самоврядування, Патріаршої курії УГКЦ, благодійних організацій, які спільно вивчали виклики громад та шукали шляхи найефективнішого служіння людині і громаді.

Відкрив Форум Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, вітаючи учасників «у просторі зустрічі, співпраці та спілкування» Патріаршого Собору.

«Я так чекав на цей наш щорічний форум для спільнот, які здійснюють соціальне служіння! Він є дуже важливим, бо ми разом думаємо, як у сьогоднішніх обставинах нашої Церкви, нашого народу ще краще послужити тим, хто найбільше цього потребує. Коли ми разом сходимося, це дає нам можливість одне одного чути, дізнатися, як багато всього сьогодні робить наша Церква. Це нагода обміну думками, досвідом, найкращими прикладами соціального служіння. І цей обмін дарами є змістом життя Церкви Христової», — зазначив Блаженніший Святослав.

На думку Предстоятеля, не менш важливим є спільне відчуття і розуміння актуальних потреб у новій ситуації в гуманітарній сфері України. Особливо сьогодні, коли кожен третій українець потребує негайної гуманітарної допомоги.

«Коли ми думаємо, як нам служити впродовж усього року, ми повинні відчути, які нові потреби сьогодні виникають. Бо це співставлення того, що ми робимо, з реальними потребами людей. І сьогодні, щоби усвідомити ці потреби в гуманітарній сфері України, цей форум є незамінимий».

Говорячи про планування майбутньої роботи, Блаженніший Святослав зауважив, що невдовзі ми можемо дочекатися зупинки бойових дій. Але ще не знаємо, що це означатиме на практиці.

«Ми мусимо мати, де, як і ким прийняти наших ветеранів, які будуть вертатися з фронту. Знаємо, що соціально-економічна ситуація в Україні не буде покращуватися. Кількість гуманітарної допомоги, яка надходить до України, різко зменшується, а потреби будуть тільки зростати. Забезпечити гідне місце праці, необхідні соціальні умови у повоєнній ситуації може бути навіть складніше, ніж тепер. І сьогодні є унікальна нагода подумати, як модифікувати нашу діяльність так, щоби справді подбати про нові потреби та нові виклики».

«Дуже симптоматично, що ми на цьому форумі думаємо про зцілення не лише окремих осіб, але громад. Мусимо вийти поза межі вузького гуманітарного чи суто церковного середовища і подумати про те, як зціляти зранене суспільство. Багато хто говорить про відбудову міст та сіл. Але мало хто говорить про відбудову людини та стосунків, але саме вони є критичною інфраструктурою кожного суспільства», — підсумував Предстоятель.

Думку Блаженнішого Святослава продовжила Тетяна Ставничи, Президентка Карітасу України:

«Карітас почав інтенсивно працювати з громадами з 2015 року, коли ми ухвалили рішення дати відповідь на ту гуманітарну кризу, яка розпочалася на сході України. Людиноцентричність важлива у нашому служінні, і вона такою залишається завжди. Але коли є такі великі виклики, то саме праця в громадах, стабілізація громад є ключовою відповіддю, як ми підтримуємо цю людиноцентричність. Тому що люди створені для відносин, і громада є ключовою частиною нашого життя. Саме праця в громадах є виявом тієї істини, якою ми оперуємо, в якій знаходимо рішення і для громад, і для окремих людей.

Вся попередня робота Карітасу готувала нас до викликів війни. У 2017 році ми запускали соціальне служіння на парафіях, це також праця в громадах. А у 2022 році були готові дати потужну відповідь на гуманітарну кризу, що сталася після повномасштабного вторгнення. І в цьому ми побачили плоди всієї попередньої праці, бо ми вже мали сталі зв’язки у громадах і могли надати підтримку для великої кількості людей.

Я багато думаю над питанням, що саме робить Карітас і чому. Це практична любов, що втілюється у практичних діях. І цими видимими кроками ми працюємо над чимось глибшим: будуємо невидимий дім, який цінує людську гідність, несе любов до ближнього як основну цінність, будує солідарність та допомагає нам зустрічати виклики, які є перед нами. Ці людські зв’язки і розуміння одне одного, вміння бачити є саме тими підвалинами, на яких ми будуємо подальші наші кроки у служінні.

На форумі ми обмінюємося досвідом, надихаємо одне одного і формуємо свою думку спільно. І цьогоріч форум, який спрямований саме на громадоцентричність, дуже важливий. Він допомагає нам рухатися далі у пошуку актуальних відповідей.

Виклики залишаться з нами навіть після закінчення війни, і нам потрібно всім разом, спільно з урядом, міністерством, бізнесом, громадськими організаціями знайти оптимальний шлях, вихід з тої кризи, в якій ми опинилися. Кожен форум і зустріч, коли ми розмовляємо з такою кількістю партнерів, є сходинкою, від якої вдається піти ще далі з новими рішеннями.

Сьогодні я виходжу з новими ідеями та натхненням. І маю глибоку віру, що те, що ми робили раніше, те, що робимо сьогодні, створює фундамент, на якому ми будемо інноваційно, творчо розв’язувати майбутні виклики, що стоятимуть перед нами».

Владика Василь (Тучапець), Екзарх Харківський, Голова Відділу соціального служіння УГКЦ говорив з учасниками про важливість у житті Церкви служіння милосердя.

Як наголосив владика Василь, стратегією відділу соціального служіння УГКЦ є те, щоби кожна парафія займалася справами милосердя, а також кожен християнин, бо кожен відповідатиме перед Богом: що милосердного я зробив для іншої людини. Бо «не можна собі уявити Церкву, яка не проявляється у дієвій любові. А наша віра виявляється у милосердному ставленні до іншої людини».

«Карітас України є в кожній єпархії та екзархаті, він є нашим  інституційним органом, що об’єднує і скеровує це соціальне служіння. За ці роки Карітас значно виріс, і ми пишаємося структурою та професіоналізмом нашого Карітасу, — підкреслив він. А також відзначив, що Карітасу не лише вдається зростати кількісно, а і втримувати фахівців для роботи у його структурах. — Державна влада на всіх рівнях визнає професіоналізм мережі Карітасу України і підтверджує готовність до подальшої співпраці».

Владика окремо розповів про гуманітарну ситуацію у прифронтових регіонах на сході та півдні України, яка значно відрізняється від інших областей. Там люди потребують особливої підтримки, коли не мають житла, майна, коли діти навчаються у підвалах чи по домах. Це відбивається на внутрішньому стані суспільства, бо люди психологічно дуже важко переживають цей стан.

«Ми повинні відповісти на численні виклики: що ми можемо зробити як Церква, щоби підтримати  людей, допомогти їм у цей нелегкий час війни вистояти, і виконати свою місію як Церква — милосердно послужити потребуючим людям».

Робота з громадами у Мережі Карітасу України

Відповідаючи на ключові виклики, які окреслили для делегатів форуму Блаженніший Святослав, владика Василь та пані Тетяна Ставничи, о. Андрій Нагірняк, директор директорату розвитку мережі та ідентичності Карітасу України, розповів учасникам форуму про ключові підходи в роботі з громадами Мережі Карітасу України.

«Карітас є інструментом в кожній єпархії для того, щоби активізувати служіння милосердя у кожній нашій громаді. Ми будуємо роботу так, щоби кожна громада відчувала свою відповідальність за власний розвиток і отримала інструменти для служіння», — підкреслив отець Андрій.

Так, окрім очевидних функцій благодійного фонду, що ділиться ресурсами, Карітас надає соціальні послуги, сприяє формуванню життєстійкості громадян, допомагає їм долати складні життєві обставини. А також інвестує у громаду, допомагає їй стати самозарадною для кожного члена цієї громади. У тому числі, допомагає розвивати мікробізнеси та працювати над інфраструктурою (створення безбар’єрних просторів та взаємодопомоги).

«Ми хочемо працювати над створенням горизонтальних зв’язків між групами, спільнотами та інституціями в громадах, напрацьовувати глибшу взаємодію між учасниками громад», — зазначає о. Андрій Нагірняк.

Робота Карітасу у громаді задля цілісного розвитку зосереджується на забезпеченні соціальної складової життя громади: підтримці згуртованості, доступі та наданні послуг у соціальній, медичній та освітній сфері. А також працює задля розвитку культури взаємодопомоги та волонтерства.

«Карітас не є карітасом, якщо він не працює з волонтерами в громадах»

Говорячи про цінності при роботі з громадами, він підкреслив милосердя та благополуччя, доступ до духовного супроводу, людиноорієнтованість та людиноцентричність, гнучкість та адаптивність, стійкість та орієнтованість на спільне благо. «Віра — це та додана вартість, яка вирізняє мережу Карітас з-поміж інших соціальних ініціатив», — наголошує о. Андрій.

Актуальними питаннями та викликами у співпраці з громадами, а також шляхами ефективної взаємодії та розвитку з учасниками Форуму поділилися також о. Любомир Яворський, Патріарший економ УГКЦ, представник Патріаршої Фундації «Мудра справа». Отець Любомир на прикладах розповів про програму зцілення громад «Дія в надії», завдяки яким «Церква в хаос приносить мир».

Запрошена гостя форуму, Людмила Передерей, менеджер по роботі з уповноваженими органами громад Проєктного офісу Міністерства соціальної політики України, розповіла про проєкт життєстійкості і роль мережі Карітасу України у його реалізації. Проєкт міністерства соціальної політики спрямований на розвиток ментальної стабільності та продуктивності навіть за кризових умов. До Центру життєстійкості може звернутися кожен житель громади і отримати там безоплатну фахову допомогу та консультації спеціалістів. Але серед викликів, з якими стикається держава у реалізації проєкту, є пасивність окремих громад, в яких бракує надавачів соціальних послуг та фахівців, готових долучитися до його реалізації. І саме Карітас України часто стає саме цим надійним партнером в реалізації цього та інших проєктів соціальної згуртованості.

«Я хочу подякувати вашій спільноті Карітас за те, як ви вмієте працювати на всіх рівнях: національному, регіональному та локальному. Як вмієте збирати та згуртовувати людей. Багатьох з вас я вже вважаю нашими друзями», — зазначила пані Людмила, звертаючись до делегатів форуму.

Форум продовжився панельною дискусією: «Сила vs Слабкість громади», яку модерувала керівниця Департаменту зміцнення Соціальної Згуртованості Карітасу України Ганна Гоменюк.

В панелі взяли участь голова Координаційного центру допомоги цивільному населенню при ЛОВА  Галина Бордун, міський голова м. Жовква Олег Вольський, секретар Фастівської міської ради Людмила Рудяк, начальник відділу соціального захисту населення релокованої Білокуракинської територіальної громади Луганської області Олег Дубков, депутатка Львівської районної ради, Наталя Серватяк, директор Карітас Івано-Франківськ о. Володимир Чорній, директорка БО «Українська Освітня Платформа» Мар’яна Кащак, програмний директор Карітасу України Григорій Селещук.

У надзвичайно жвавому обговоренні учасники пригадали, яким є стан громад зараз, що є їх найбільшою силою та слабкістю і як це впливає на взаємодію.

Так, спікери погодилися, що силою та рушійними механізмами розвитку громад є самозарадні люди, здатні знаходити рішення на соціальні виклики та бути носіями змін.

Цінності, емпатія,  людяність, здатність відчути біль іншої людини, бажання допомагати потребуючим, приймати їх як своїх рідних, високий рівень соціальної відповідальності — це те, що об’єднує та надає силу громадам. Ворог концентрується на наших відмінностях і намагається нас розділити. А ми маємо акцентуватися на речах, які нас об’єднують»

Серед слабкостей експерти називають психологічний стан людей, зумовлений викликами війни, подекуди низьку інституційну спроможність і одночасно — завищені очікування держави від громад щодо їхніх можливостей. Є громади, в яких для успішного розвитку потрібні кошти та фінансова допомога людям.  А в інших — лише людські стосунки та емпатія.

Розуміння переваг та викликів допомагає фахівцям Карітасу та партнерам шукати вирішення та будувати ефективний діалог в громадах.

«Якщо ти відкриваєш двері перед людиною, запрошуєш її до дискусії, не обмежуєш, то людина починає сама шукати та пропонувати рішення. Тому дуже важливо, щоби були ці майданчики, об’єднуючи дуже різних представників: Церкву, соціальний бізнес, благодійні організації.

Громадський сектор є швидшими і мобільнішими, ніж державні органи, але ми дуже потрібні одне одному. Спільно ми йдемо шляхом обговорень, дискусій і шукаємо компроміси. Якщо голова ОТГ каже, що ми не знаємо, як приймати рішення, то активні члени громади повертаються з подібних форумів і навчань з успішним досвідом і знаннями, підтримкою схожих середовищ, інших ОТГ і пропонують реальні рішення на місцях. В цьому є наш величезний потенціал.

Якби у нас не було спільної праці, координації між собою, ми би не мали таких успіхів та перспектив розвитку. Тому системні зустрічі, які у нас відбуваються, міжсекторальна та міжєрархічна взаємодія, відкриті майданчики, обмін досвідом, навчання — це дієвий план розвитку і зміцнення спроможності. І Карітас спільно з громадами та іншими партнерськими організаціями можуть доносити цей меседж до всіх щабелів влади.

Робота над рішеннями, як громади змінюються сьогодні і як допомогти у подоланні викликів продовжилась у робочих групах, які напрацьовували низку рекомендацій.

Другий день форуму продовжився презентацією візії громадоорієнтованого підходу у мережі Карітасу, який представили Ганна Гоменюк, керівниця Департаменту зміцнення соціальної згуртованості та Анна Чудовська, провідна експертка по роботі з громадами Карітасу України.

«Цей форум – збір представників громад цілої України. Разом ми окреслили силу громад, тенденцій, що буде розвиватися, а що вже неактуально. На другий день зустрічі заглибилися у пошук ролі Карітасу і сьогодні, і у перспективі майбутніх змін. Саме тому ми розвиваємо громадоорієнтованість як наскрізний принцип роботи кожної місцевої організації, бо Карітас є і має бути постійним партнером та активним учасником розвитку громад, як надавач послуг, але за спроможності і як ментор», — резюмує Ганна Гоменюк.

Власним досвідом співпраці з громадами, викликами, підходами та перспективами розвитку поділився з учасниками також Валеріо Ландрі, директор Caritas Diocesana Agrigento з Карітасу Італії, який є партнером Форуму.

Олена Карнаух, фахівець по роботі з громадами:

«Минулий рік ми працювали над візією громадоорієнтованого підходу для мережі Карітасу України, яку сьогодні представляємо.  Він має реалізуватися у різних програмах, проєктах і враховувати цінності та сенси, які вирізняють Карітас.

Ми працюємо з громадами і втілюємо моделі співпраці не лише для вирішення нагальних потреб, а йдемо далі та намагаємося будувати стійку громаду, заангажовуючи її саму у вирішення цих питань. Це дуже важливо в контексті стійкості, бо саме стійкість дає нам працювати, діяти, реагувати вчасно, якісно, навіть коли навколо хаос».

Це стало надзвичайно важливо в умовах війни, наголошує фахівчиня: якби не готовність наших парафій, команд, інших партнерських громадських організацій, все було би значно повільніше і не так якісно. Це фахівці Карітасу побачили, аналізуючи вже зроблену роботу, і ще раз зрозуміли, як важливо вкладати у спроможність громад, спільнот, організацій, щоби у будь-якій нестабільній ситуації можна було би швидко і якісно надати допомогу і зреагувати. 

«Форум є певним завершенням цього процесу, підсумком, де ми також хотіли почути думки людей із інших наших партнерських організацій, з Патріаршої Курії, Української Освітньої Платформи, представників держави, територіальних громад, у тому числі релокованих громад, які беруть участь у панельних дискусіях і діляться своїм досвідом та думками з учасниками форуму. І так ми можемо отримати зворотну реакцію від них на нашу роботу і планувати далі, як своєю роботою Карітас може впливати на актуальний гуманітарний виклик і не лише гуманітарний».

о. Ігор Макар, директор Карітасу Херсон:

Робота Карітасу Херсон розпочалась у 2023 році. І у співпраці з місцевою владою ми отримуємо інформацію про людей, які найбільше потребують допомоги і куди нам варто скерувати свої ресурси.

Тут на форумі я дивлюся з перспективи прифронтового міста, ми лише розвиваємо нашу роботу і тут вивчаю досвід інших осередків, щоби уникати багатьох помилок.

о. Сергій Триф’як, директор Карітасу Коломийської єпархії УГКЦ:

Громади — це не лише окремі територіальні громади, а і релігійні громади, групи за інтересами. І нам важливо, отримуючи зворотний зв’язок, стати таким майданчиком, на якому зростають ідеї, які згодом переростають у допомогу чи різноманітні проєкти.

Співпраця з громадами допомагає Карітасу розуміти, яку саме допомогу потребують люди, глибше входити в ситуацію людини чи груп людей. Для нас важливо, щоби ми творили синергію, щоби люди, які потребують допомоги, її своєчасно отримали, а ми, натомість, отримали зворотний зв’язок від громад.

Я би хотів, щоби наш Карітас був ще більше відкритий людям, був губкою, що вбирає в себе і своєчасно віддає. Ми віримо, що ми покликані до того, щоби бути структурою, де людина завжди зможе отримати допомогу.

о. Володимир Мамчин,  Директор Карітасу Стрийської єпархії УГКЦ:

«Такі форуми — це звірка годинників, які у нас є результати роботи, успіхи і що ми вже добре робимо. Кожен з нас може поділитися своїми найкращими практиками, а також викликами, проблемами, болями.  Це дозволяє нам комплексно побачити, що є далі перед нами. Тема громадоорієнтованості дуже актуальна, бо ми завжди акцентуємо увагу, що служимо людині, яка не живе у вакуумі, а яка живе у громаді. Зараз ми маємо йти на крок далі: не просто працювати з людиною, а зцілювати громади. Як Карітас ми можемо бути лідерами громадської думки, ділитися нашим досвідом, не просто надавати допомогу, але й разом з громадами допомагати цілісно зростати, ставати самозарадними,  отже ставати кращими і досконалішими».

Автор фото: Олександр Савранський, Живе ТБ.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини