У Східниці відбувся тренінг «Вплив війни в Україні на ситуацію з торгівлею людьми. Виявлення та перенаправлення постраждалих від торгівлі людьми».
З самого ранку 17 вересня до мальовничого селища Східниця, яке славиться своїм бальнеологічним курортом і затишно розташоване в долині Львівських Карпат, приїхали спеціалісти Карітасів із Одеси, Тернополя, Львова, Івано-Франківська, Києва, Чернівців, Бродів, Дрогобича, Ізмаїла та Хмельницького, які працюють у проєктах з протидії торгівлі людьми. Основні цілі зустрічі — підвищення професійної майстерності та емоційне розвантаження.
Перший день розпочався, як і належить, зі знайомства з тренерами: психологом Ігорем Тридубом та юристом Валентином Боровиковим, які у 2021 році заснували ГО «Чистий аркуш».
Вони є національними експертами з питань протидії торгівлі людьми і мають понад 10 років досвіду роботи в державних структурах, громадських організаціях та благодійних фондах. Вони також брали участь у національних і міжнародних тренінгах та стажуваннях.
«Ми теоретично та практично розбираємо основні принципи роботи з постраждалими від насильства, експлуатації або торгівлі людьми і робимо складну тему легкою для сприйняття. Саме до фахівців громадських та волонтерських, державних організацій звертаються постраждалі від сучасного рабства. І, на наше переконання, спільна робота та налагоджена комунікація між усіма структурами — один із важливих критеріїв швидкої та комплексної допомоги», — зазначив Ігор Тридуб.
Серед учасників тренінгу були як досвідчені працівники Карітасу, що працюють у сфері протидії торгівлі людьми понад 20 років, так і новачки, які лише кілька місяців зайняті в цій сфері.
«У сфері протидії торгівлі людьми я працюю з червня. Це для мене абсолютно нова тема, нова сфера загалом. І я впевнена, що це навчання буде дуже корисним. Я хочу перейняти досвід колег — як організована робота в їхніх організаціях, що вдається, а що потребує покращення. Сподіваюся, що тренери доступно та поетапно розкажуть, як взаємодіють між собою учасники всього процесу: від неурядових організацій до Міністерства соціального захисту та поліції», — поділилася очікуваннями юристка проєкту протидії торгівлі людьми з Карітас Хмельницький УГКЦ Алла Собко.
Для поглиблення співпраці з поліцією тренери запросили правоохоронця з 18-річним досвідом у протидії торгівлі людьми Олега Рикуна, який долучився онлайн. Він розповів учасникам про тактичні аспекти проведення слідчих дій під час розслідування таких злочинів, сучасні підходи до розслідування, а також про основні труднощі у виявленні постраждалих від торгівлі людьми.
Онлайн-спікеркою стала також Ілона Маник, секретар Національної соціальної сервісної служби, яка розповіла про деталі встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми в Україні. Разом із учасниками та тренерами обговорили складнощі роботи, повноваження та ролі національної міжвідомчої взаємодії. Особливу увагу приділили викликам, пов’язаним із війною, окупацією та полоном, які вимагають змін на законодавчому рівні.
Для практичного закріплення теоретичних знань тренерська команда наступного дня змоделювала реальні випадки та провела симуляційні вправи.
«Симуляційне навчання — це інтегративний процес, який дозволяє поєднати теоретичні знання з практичними навичками. Такі вправи — це спосіб забезпечити ефективну взаємодію різних відомств, що є важливим для допомоги постраждалим. Цей метод особливо ефективний, коли для підтримки постраждалих необхідна співпраця поліції, соціальних працівників, психологів та громадянського суспільства», — розповів Валентин Боровик.
За його словами, найбільш ефективне навчання за написаним сценарієм триває чотири дні. Тоді фахівці розробляють спеціальний сценарій, створюють локації, наближені до реальності, залучають акторів, які грають ролі свідків, постраждалих та злочинців, допомагаючи учасникам вправи поринути в штучне середовище для протидії торгівлі людьми. Основна мета симуляції є забезпечення злагодженої та ефективної взаємодії різних структур. Загалом для організації такого масштабного проєкту залучено понад 100 осіб. І нещодавно тренери провели таке навчання для 120 спеціалістів з 12 областей України.
Цього ж разу, тренери розділили учасників на 5 команд, які представляли різні структури: поліцію, притулок, неурядові організації, соціальну службу, соцзахист. А також серед карітасівців обрали чотирьох «акторів», котрі грали ролі, відповідно легенд: були постраждалими від торгівлі людьми, або ж удавали таких. Завдання полягало у тому, щоб кожен суб’єкт Національного механізму взаємодії максимально виконав роботу на своєму рівні та в комунікації з іншими.
«Хоча в нас це був експрес-варіант симуляційних вправ, але це неабиякий досвід, який будемо застосовувати на практиці. Тренерам вдалося відтворити увесь сценарій та історії постраждалих так, як це відбувається в реальності. І ми побачили увесь цей ланцюжок, хто, насправді, за що відповідає, як кожна структура діє і, які прогалини потрібно виправити, щоб людина не ходила по колу», – поділилася керівниця Центру з протидії торгівлі людьми БФ «Карітас-Київ» Ірина Бойко. – «Також дуже важливо, що ми з колегами змогли обмінятися досвідом, бо кожен регіон особливий по-своєму. Так ми можемо зробити якісний аналіз послуг, наданих нами, та покращити роботу, що важливо для якості ведення нашої діяльності».
Завершальний день тренінгу у Східниці учасники присвятили інтеграційним командним іграм. Це стало не просто розвагою, а важливим інструментом для розвитку професійних навичок, підвищення ефективності роботи та створення здорового робочого середовища.
Навчання пройшли 25 фахівців з семи локальних організацій Карітас з усієї України. Це спеціалісти у протидії торгівлі людьми з різних галузей: юристи, психологи, соціальні працівники. Вони розповіли, що такі заходи не лише зміцнюють робочі взаємовідносини, а й допомагають розвивати навички, необхідні для успішної роботи в команді та досягнення цілей. Також учасники поділилися, що працюючи у напрямі протидії торгівлі людьми, часто чують сотні історій, сповнених жаху, жорстокості та безнадії. Це впливає на психологічний стан фахівців, оскільки вони кожну історію приймають близько до серця. Тому дуже важливо, що такі тренінги мають можливість зменшити емоційне напруження.
«Навчання для фахівців, що працюють у проєктах по протидії торгівлі людьми, є важливими і потрібними. Саме явище торгівлі людьми змінюється, підходи трафікерів змінюються, війна впливає і на цей злочин, тому ми маємо бути готові до нових викликів і тенденцій. А також дуже важливо формувати спільноту фахівців і давати можливість для обміну досвідом, знаннями і навичками. Власне цей тренінг і дав можливість працівникам з місцевих організацій підвищити свою фаховість та повчитись у тренерів, експертів та більш досвідчених колег», – підсумувала менеджерка проєктів з протидії людьми Карітасу України Наталія Голинська.
Tags: #торгівля людьми