Image

Доступ до питної води для реабілітаційного центру в Полтаві

На тлі перевантажених державних установ дедалі гострішою стає потреба у додаткових просторах, де люди літнього віку, вимушені переселенці та особи з інвалідністю можуть отримати якісну допомогу. Відповіддю на цей виклик став соціально-реабілітаційний центр у Полтаві, який від 2024 року щомісяця надає різноманітні послуги сотням людей і забезпечує обідами ще більше. Завдяки підтримці Cordaid, Карітас Полтава реалізує проєкт з оновлення умов цього закладу, аби зробити його ще доступнішим і безпечнішим для тих, хто потребує допомоги.

Про заплановані роботи в межах проєкту та очікувані результати поговорили з директором Карітасу Полтава – о. Володимиром Раковецьким.

Чому саме Карітас Полтава реалізує цей проєкт? Як вам вдалося переконати донорів у необхідності реконструкції реабілітаційного центру саме в Полтавському регіоні (адже зазвичай подібні ініціативи зосереджені на заході України, де безпекова ситуація стабільніша та прогнозованіша)?

Полтавська область з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році стала лідером з прийому вимушених переселенців. Ми межуємо із Сумською та Харківською областями — регіонами, з яких люди масово втікали від війни. Дехто проїжджав транзитом, а хтось залишився тут — у Полтаві або області.

Сьогодні у місті проживає понад 35 000 людей літнього віку, які залишили свої домівки — часто зруйновані або в окупації, чи у зоні активних бойових дій. Більшість із них розуміє, що залишиться в Полтаві скоріше назавжди. Багато хто живе в колективних центрах, не маючи поряд рідних чи близьких, на чию підтримку міг би розраховувати.

Ці люди мають нагальні потреби — ліки, продукти, засоби гігієни. Але крім базової допомоги вони потребують і соціального супроводу, реабілітації та хоча б мінімального доступу до медичних послуг. І важливо додати, що подібні запити надходять не лише від вимушених переселенців, а й від місцевих мешканців.

Саме тому ініціатива зі створення реабілітаційного центру свого часу за підтримки Карітасу Полтава стала важливим рішенням. Будівля до того простоювала близько 20 років. І наприкінці 2022 – початку 2023 року ми її частково відновили за підтримки міжнародних партнерів, оскільки на той час безпекова ситуація у місті була більш стабільною, що зробило реалізацію проєкту можливою.

Провели часткову реконструкцію — внутрішні та зовнішні роботи, які дозволили запустити ребцентр в дію. На початку 2024 році він розпочав свою роботу. Згодом нам вдалося переконати Cordaid у важливості продовження діяльності центру.

Для якої категорії людей наразі працює реабілітаційний центр?

Основна аудиторія — це вимушені переселенці літнього віку, а також місцеві мешканці вразливих категорій: люди старші 60 років, особи з інвалідністю, малозабезпечені та самотні. Щоденно центр відвідує близько 100 осіб, які користуються різними формами допомоги.

Серед багатьох, хто через війну був змушений залишити рідну домівку, — пан Ігор зі своєю літньою матір’ю. Вони приїхали з Сєвєродонецька. Полтава стала для них прихистком, проте шлях адаптації виявився непростим. Їхня родина потребує підтримки: не лише в побутових питаннях, а й у простому людському теплі, увазі та турботі. У реабілітаційному центрі вони отримують усе необхідне.

Схожа історія у пані Ніни, яка у 2022 році приїхала до нашої громади з Харкова. Попри всі труднощі, вона не втрачає надії й прагне розпочати нове життя на мирній землі. Жінка активно долучається до програм соціальної підтримки: відвідує психолога, бере участь у групах підтримки, отримує гуманітарну допомогу та користується послугами соціального супроводу.

Подружжя – Іван Гаврилович та Світлана Володимирівна — ще одна родина, яку війна позбавила дому. Вони приїхали з Маріуполя. У Полтаві вони починають усе з чистого аркуша. І як ніколи потребують простого людського розуміння, співчуття й підтримки.

Які послуги надає центр?

Центр забезпечує відвідувачів лікарськими засобами, щоденним гарячим харчування, зокрема комплексним обідом, засобами гігієни. Фахівці надають за потреби індивідуальні та групові психологічні консультації. Медсестра проводить заняття з лікувальної фізкультури. Усі охочі долучаються до занять з йоги, скандинавської ходьби та інших активностей.

Також для людей доступні базові реабілітаційні процедури, зокрема: магнітотерапія, пресотерапія, кардіограма, соляна кімната.

Дуже важливими для людей літнього віку є соціальний супровід і змістовне дозвілля. Таким чином, вони мають можливість опановувати нові навички, навчатися, спілкуватися, що сприяє їхній соціалізації. А ще у центрі доступні послуги пральні та сушильні, які полегшують побут людей.

Які інфраструктурні проблеми наразі має будівля реабілітаційного центру?

Будівля не підключена до центральної каналізаційної системи через відсутність технічної можливості. Водопостачання нестабільне через технічні несправності в центральній мережі, тому питну воду доводиться привозити окремо.

Незважаючи на вже виконані роботи, ребцентр має дуже старий дах, який потребує заміни та утеплення. Система вентиляції застаріла, або навіть відсутня у багатьох приміщеннях, особливо на кухні, де вона особливо потрібна.

Що передбачено у межах реконструкції?

Планується буріння свердловини для автономного водозабезпечення та встановлення фільтрувальної станції великої потужності для очищення води. Станція буде здатна частково забезпечити водою і місцеве населення у разі необхідності. А також будівництво нової каналізаційної системи.

Плануємо замінити дах та встановити нову систему вентиляції.

Ці заплановані роботи забезпечать сталу роботу ребцентру, незалежно від зовнішніх обставин.

Які ще виклики існують для безперебійної роботи центру?

Зараз ребентр повністю залежить від електропостачання — усе функціонує на електроенергії: кухня, опалення, освітлення. Особливо складно в зимовий період через зростання комунальних витрат. Наразі ми вже розглядаємо варіанти щодо альтернативного опалення (наприклад, котельня на твердому паливі) або встановлення сонячних панелей.

Також хочемо облаштувати територію центру — створити зону для прогулянок і теплиці, де відвідувачі могли б вирощувати овочі. Це стане для них не тільки терапією, а й джерелом продуктів для обідів.

– Які потреби закриє центр у регіоні?

Після реалізації проєкту центр стане мультифункціональним осередком для людей літнього віку — як переселенців, так і місцевих. Він надаватиме реабілітаційні послуги, соціальний супровід, базову медичну допомогу. Та стане простором для навчання, спілкування та відпочинку.

Який очікується суспільний ефект після виконання проєкту?

Реабілітаційний центр у Полтаві стане ключовим закладом безоплатної допомоги літнім людям із вразливих категорій. Оновлена інфраструктура забезпечить стабільне функціонування систем водопостачання, водовідведення та опалення, що значно підвищить якість послуг.

Проєкт матиме позитивний вплив на рівень здоров’я у місті та сприятиме переосмисленню ставлення до людей похилого віку, які залишаються одні з найменш захищених у час війни.

Бесідувала Світлана Брижа


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

#Caritas_Ukraine_WASH_Program

Categories: News | Новини