Image

«Бібліотека без кордонів» в Карітасі Суми сприяє розвитку та соціалізації дорослих з інвалідністю

160 дорослих і маленьких бенефіціарів інклюзивного простору БФ «Карітас Суми» стали користувачами Бібліотеки без кордонів, яку надала міжнародна неурядова організація Bibliothèques Sans Frontières (Libraries Without Borders)  і отримали доступ до різноманітних освітніх та творчих ресурсів.

Допомога дітям та дорослим людям з інтелектуальною інвалідністю надається в рамках проєкту «Спеціалізована підтримка та допомога дітям, особам з інвалідністю та їхнім сім’ям під час реагування на війну в Україні», що діє на базі БО БФ «Карітас Суми». Діяльність інклюзивного простору відбувається за підтримки Secours Catholique – Caritas France.

Про використання інструментів «Бібліотеки без кордонів» у роботі з бенефіціарами (дорослими, дітьми та іхніми батьками) розповіли спеціалісти та соціальні працівники проєкту.

Початок  – з української поезії під час тривог

Своє знайомство з інструментами «Бібліотеки» відвідувачі інклюзивного простору розпочали з емоційного розвитку, а саме – з читання поезії української поетеси Ліни Костенко. За словами соціальної працівниці  Людмили Говійної, матеріали «Бібліотеки» відкрили у день, коли  повітряна тривога лунала кілька годин поспіль. Усі разом змушені були ховатися в кабінеті інших фахівців – за правилом двох стін. Саме збірка віршів Ліни Костенко у витонченому оформленні привабила увагу дорослих учасників інклюзивного простору, а вже потім зміст заполонив уяву. «У такий спосіб страшні моменти нашого прифронтового сьогодення були дещо знівельовані читанням глибокої поезії Ліни Костенко, що послаблило тривогу та духовно збагатило. А пізніше ми познайомилися і з творчим надбанням Івана Франка, а вже Батька нації – Тараса Шевченка читали і декламували по черзі», – прокоментувала соціальна працівниця.

Корисні матеріали

На думку логопеда Оксани Лопатки, «Бібліотека» наповнена корисними та практичними матеріалами, що роблять заняття з бенефіціарами ефективнішими. Це і спеціальна література для фахівців, дітей, батьків та дорослих бенефіціарів, і освітньо-пізнавально-практичні ігри. А ще – багато матеріалів для творчості.

«Це просто скарбниця – найрізноманітніший кольоровий папір, декілька видів олівців, фломастерів, фарб, навіть для занять Петриківським розписом. Клей і клейовий пістолет на додачу, три види пластиліну… А ще – просто унікальна скринька «Майстерня ідей» з усім, що потрібно для рукоділля, створення поробок і т.д. Я вже не кажу про багато різноманітних розмальовок, як для дітей та їхніх батьків, так і для дорослих бенефіціарів. Усе це використовуються під час майстер-класів різної тематики. Книжки, а це спеціально підібрана література для наших маленьких і дорослих бенефіціарів використовується ними на «ура!», адже тут високоякісна поліграфія, яскраві кольори і дуже добре, що всі вони прошиті, а не проклеєні», – не приховує свого захоплення соціальна працівниця Ганна Гонтарь-Абакумова.

Долучення до світових подій через «Бібліотеку без кордонів»

Технічні засоби «Бібліотеки без кордонів» – окрема тема і окремий автономний куб. Саме клуб, який можна використовувати, коли відсутня електроенергія, і в якому – великий екран, планшети, завантажені ігри, фільми, мультиплікації для різних вікових груп бенефіціарів. Дякуючи такому оснащенню, у той час, коли у Франції відбувалися ХХІІІ літні Олімпійські ігри, під відкритим небом біля інклюзивного простору (знаходиться він на пішохідній вулиці, у центральній історичній частині міста) соціальний працівник Максим Аніщенко створив спеціальний майданчик, де дорослі бенефіціари не тільки стежили за перебігом подій Олімпіади, а ще й інформували перехожих про те, що саме зараз відбувається у Франції. Таким чином, інші люди долучалися до спільного перегляду та обговорення.

«Це посприяло активній соціалізації дорослих підопічних інклюзивного простору, адже вони мали можливість спілкуватися з різними людьми. А перегляд Паралімпійських ігор викликав у наших бенефіціарів не просто багато позитивних емоцій та надихаючих вражень – вони отримали мотивуючий ресурс на роки», – розповідає Максим.

Виставка котиків

Навчаючись побутовим речам, дорослі бенефіціари створили чималу кількість м’яких іграшок – котиків, на  яких спочатку вчилися пришивати лише ґудзики, а потім декорувати. «Навчання простим діям посприяло створення великої виставки робіт, яку ми організували в Сумському приватному музеї «Причал Одіссея». І тут нам стала у пригоді чарівна скринька «Майстерня ідей» з «Бібліотеки без кордонів», – повідомила Людмила Говійна. – У підсумку стався вибух творчості: бенефіціари вирішили прикрашати котиків кожен по-своєму. Зрештою, у кожного вийшов свій неповторний котик – невеличка м’яка іграшка. Тож, колективним рішенням дійшли згоди зробити з цих творчих елементів справжню виставку –  так звану котячу феєрію «На горищі…» у Сумському приватному музеї Одіссея, з яким співпрацює Карітас Суми». 

Після виставки бенефіціари забрали своїх котиків до інклюзивного простору – прикрасили ними величезні вікна, повз які проходить велика кількість перехожих.

Після виставки котиків у Сумському приватному музеї “Причал Одіссея”

Творчість як спосіб самовираження

Одним із занять, які проводять соціальні працівники, є тренінги з самообслуговування. У цей час дорослі люди вчаться простим, побутовим навичкам: доглядати за собою, робити елементарні побутові речі (прибрати зі столу, мити посуд, готувати їжу тощо), щоб бути незалежними у побутовому житті та займаються багатьма іншими корисними справами, такими, наприклад, як виготовлення свічок.  

Різноманітні заняття для дорослих бенефіціарів інклюзивного простору з допомогою інструментів «Бібліотеки без кордонів» спрямовані на розвиток їхніх творчих здібностей, соціальної взаємодії та психологічної підтримки. Через мистецтво, творчі проєкти та спільну роботу підопічні навчаються висловлювати свої почуття, зміцнювати впевненість у собі та розширювати коло спілкування.

Розвиток дрібної моторики у дорослих людей з інвалідністю відбувається завдяки створенню поробок з різних матеріалів.

«Для розвитку творчості у складі «Бібліотеки без кордонів» є все необхідне, і навіть більше», – підсумовує локальна координаторка проєкту Галина Докторович.

Нещодавно одна із бенефіціарок простору пані Наталія створила зі звичайного офісного паперу макет Ейфелевої вежі у техніці конусного паперового моделювання. У цьому творчому процесі їй допомагали інші учасники, адже робота виявилася кропіткою, але цікавою та захоплюючою. В результаті паперова вежа стала центральною композицією на виставці котиків.

Процес створення Ейфелевої вежі з паперу

Після відвідування творчих занять бенефіціари діляться тим, що відчувають: у них поліпшується настрій, зменшується рівень тривожності та зникає почуття ізоляції в суспільстві. Ці заходи сприяють покращенню психологічного здоров’я та підвищенню самооцінки дорослих людей з інвалідністю, оскільки кожен учасник має можливість створити щось унікальне, а також поділитися своїм досвідом та баченням через мистецтво.

Різноманітні інструменти «Бібліотеки без кордонів» стали важливими соціальними мостами, які допомагають дорослим бенефіціарам інклюзивного простору Карітасу Суми не лише інтегруватися у суспільство, але й активно брати в ньому участь, розвиваючи нові стосунки та долаючи бар’єри ізоляції.


Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/

Categories: News | Новини