Основним і найголовнішим нормативно-правовим актом, що визначає та закріплює невід’ємне право на освіту на території України є Конституція України від 28.06.1996 р.
Відповідно до ст. 53 Конституції України право на освіту гарантовано кожному. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Тобто, під конституційним правом на освіту слід розуміти передбачені гарантії, визнані та закріплені у нормах Основного Закону, а також конкретизовані у нормах галузевого законодавства з метою створення умов виконання громадянами низки власних конституційних обов’язків, підтримки солідарності суспільства та збереження культурної спадщини.
В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.
Держава створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів, а також забезпечує виявлення та усунення факторів, що перешкоджають реалізації прав і задоволенню потреб таких осіб у сфері освіти.
Держава забезпечує:
- 1. безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів освіти;
- 2. розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої і післядипломної освіти відповідно до законодавства.
Право на безоплатну освіту забезпечується:
- 1. для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти – за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України;
- 2. для здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та післядипломної освіти – у закладах освіти чи інших суб’єктів освітньої діяльності за рахунок фінансування з державного та/або місцевого бюджетів у порядку, встановленому законодавством;
- 3. для здобувачів вищої освіти – у закладах освіти за рахунок фінансування з державного та/або місцевого бюджетів у порядку, встановленому законодавством.
Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти.
Так, п. 9. ст. 7 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачає, що взята на облік внутрішньо переміщена особа має право на продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету або інших джерел фінансування.
Здобувачі освіти мають право на: | Здобувачі освіти зобов’язані: |
– навчання впродовж життя та академічну мобільність; – індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання; – якісні освітні послуги; – справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання; – відзначення успіхів у своїй діяльності; – свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо; – безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці; – повагу людської гідності; – захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти; – користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів; – доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності; – забезпечення стипендіями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; – трудову діяльність у позанавчальний час; – збереження місця навчання на період проходження військової служби за призовом та/або під час мобілізації, на особливий період; – особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти; – інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення. | – виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти; -поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм; – відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля; – дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності). – повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб. |
Карітас України в рамках програми «Освіта, формація та захист дітей» застосовує інноваційні підходи в роботі, які відповідають потребам дітей і, водночас, є сучасними, безпечними та ефективними для їх розвитку, навчання та психологічної підтримки в умовах кризових ситуацій.
Надання правничої допомоги в захисті прав на освіту входить до кола питань, які надаються юристами мережі КАРІТАСУ. Звернутись до фахівців ви завжди можете за телефоном нашої гарячої лінії: 0 800 336 734 або уточнити своє питання напряму в осередку мережі Карітасу за посиланням: https://caritas.ua/news/merezha-karitasu-dopomagaye-lyudyam/.
Tags: #Освіта