Назва проекту: «Невідкладна допомога засобами до існування громадам, що постраждали від війни в Україні. Одеса».
Сектор: Livelihood
Області: Одеська область
Назви організацій: «Карітас України» та «Карітас Одеса»
Період збору даних: грудень 2023
Дата підготовки звіту по дослідженню: 22.01.2024
Методи збору даних, які були використані: телефонне інтерв’ю. Опитування голів домогосподарств.
Мета: З’ясувати ключові перешкоди з питань працевлаштування у жителів Одеської області.
Ключові результати дослідження:
- Більшість респондентів є безробітними (26 особи) та менша частка опитаних змогли знайти повну або часткову зайнятість (12 осіб).
- В середньому в жителів Одеської області пошуки роботи зайняли від одного місяця до року часу.
- Найвищий показник задоволеності знайденою роботою у Фонтанській громаді та “скоріше задоволені” у Южненській громаді. Найнижчий рівень задоволеності місцем праці в Одеській області та “скоріше незадоволені” в Таїровській і Чорноморській. Найпоширеніша причина незадоволеності роботою полягає в низькій оплаті праці.
- При пошуку роботи респонденти найгостріше відчували такі бар’єри, як невідповідний рівень заробітної плати, невідповідні фізичним можливостям умови роботи. Проте значна частка респондентів, яким вдалося працевлаштуватися стверджують, що як таких бар’єрів не було.
- На питання “Якою мірою ваш дохід покриває ваші базові потреби? (оренда житла/харчування/проїзд/тощо)” більшість респондентів обрали варіанти відповіді “меншою мірою покриває” та “зовсім не покриває”.
- Серед тих, хто відповіли, що наразі не мають роботи, лише половина бажає працевлаштуватись. Найбільше бажання знайти роботу висловили жителі Таїровської області. Найнижча мотивація в опитаних у Южненській громаді.
- Найбільш вагомі перешкоди під час пошуку роботи наступні: “умови роботи не відповідають моїм фізичним можливостям”; “не знаю, де шукати роботу”; “маю проблеми з офіційним оформленням на роботу”; “не маю з ким залишити неповнолітніх дітей”; “опікуюся інвалідом/важкохворим і не маю з ким його залишити”.
- Ті, хто обрали варіант відповіді “Інше”, зазначили, що: “Роботодавці звільняють без пояснення причин. Поводять себе, як “мошейники”. Можливо, через мій вік (64 роки)”; “В громаді взагалі мало вакансій”; “Роботодавці вимагають місцеву прописку”; “Хотілось би повернутись додому”.
- Соціальні виплати та пенсія є основним джерелом доходу в безробітних респондентів Одеської області.
- Середній місячний дохід усіх членів родини/ДГ (з якими проживає респондент) становить – 10 331 грн. Суми відповідей коливалися від 2 000 грн до 23 000 грн. Оскільки середня кількість членів домогосподарства, з якими проживає респондент складається з 3-ох осіб, то можна припустити, що на 1 члена родини/ДГ припадає сума в розмірі близько 3 500 грн на місяць.
- Найвищий показник обізнаності щодо державних програм підтримки у жителів Таїровської громади, також серед опитаних в Южненській громаді та в Одеській області знають про допомогу з питань працевлаштування.
- Серед тих, хто знає про державні програми підтримки, участь в них беруть рівно половина респондентів. А більшість тих, хто відповіли, що не знають про державні програми підтримки при працевлаштуванні, хотіли б дізнатися про них більше.
- Від “Карітасу України” учасники дослідження найбільше очікують допомогу з пошуком роботи/працевлаштуванням та консультаційні послуги.
- Лише 1 особа в Южненській громаді серед усіх опитаних готова працювати за умови отримання мінімальної заробітної плати. Проте більшість опитаних, які бажають знайти роботу відповіли, що готові працювати в соціальних/комунальних службах.
- Бажаний розмір доходу, який міг би задовольнити респондентів станом на зараз – це в середньому близько 17 000 грн на місяць. Відповіді коливалися від 7 000 грн до 35 000 грн.
- Учасники дослідження до повномасштабного вторгнення працювали здебільшого на державній службі, у сфері послуг, на виробництві та на будівництві. Більшість опитаних працювали на посаді фахівця-спеціаліста та звичайного робітника.
Відповідальна за дослідження: Граб Олена Степанівна, фахівець з моніторингу та оцінки проектів.
Tags:
Categories:
Дослідження