Image

Звіт за результатами дослідження оцінки потреб у сільськогосподарській сфері Полтавської та Хмельницької областей, листопад 2023

Назва проекту: Відновлення засобів до існування у сільській місцевості. AGRIS.

Сектор: Livelihood

Області: Полтавська та Хмельницька області

Назви організацій: «Карітас України», «Карітас Полтава», «Карітас Хмельницький»

Період збору даних: листопад 2023

Дата підготовки звіту по дослідженню: 24.11.2023

Методи збору даних, які були використані: телефонне інтерв’ю. Опитування голів домогосподарств.

Мета дослідження: Визначити масштаб і глибину незабезпечених потреб в окремих напрямках сектору LIVELIHOOD у Хмельницькій та Полтавській областях.

Конкретна ціль дослідження: Дослідити потреби домогосподарств в сільськогосподарській галузі з метою забезпечення продовольчої безпеки людей та розвитку сільськогосподарського підприємництва в осіб, які постраждали від повномасштабного вторгнення, враховуючи специфіку найуразливіших верств населення, роботу ринків та присутність інших НГО в цьому секторі.

 Ключові результати дослідження:

– Опитані респонденти Полтавської області отримують нижчий дохід, ніж жителі Хмельницької. Середній розмір заробітку становить від 6800 до 15000 грн на родину щомісячно в обох областях. Середня кількість членів родини становить: 3-4 особи.

– Більшість респондентів мають присадибну ділянку та господарську будівлю.

– Більшість опитаних в обох областях ведуть сільськогосподарську діяльність.

– Найбільш популярні види с/г діяльності у Хмельницькій та Полтавській областях – це вирощування овочів та фруктів, розведення птиці.

– Респонденти займаються с/г діяльністю переважно з метою забезпечення своїх домогосподарств власними продуктами харчування. У Хмельницькому регіоні більша частка тих, хто продає товари власного виробництва.

– Відсутність грошей та людей, які могли б виконувати фізичну роботу – є найбільшими бар’єрами, аби розпочати власну с/г діяльність. Грант у розмірі 50 000 грн міг би допомогти тим, хто планує її стартувати. Також зафіксовано, що “проблеми зі здоров’ям” і “відсутність земельної ділянки” не дозволяють вести с/г діяльність.

– Також у ході дослідження було з’ясовано, що найактуальніші проблеми, які відчувають респонденти у веденні с/г діяльності на сьогодні – зростання цін на продукти харчування та втрата джерела доходу.

– У Хмельницькому та Полтавському регіонах не відчувається проблем пов’язаних з доступом до продуктів харчування.

– Більшість опитаних у Полтавській області вважають, що їх сім’ї недостатньо забезпечені продуктами, в той час коли на Хмельниччині ця частка дуже низька.

– Найбільші проблеми щодо харчування у регіонах пов’язані з бідністю та низьким рівнем доходу, а також із змінами цін на продукти харчування.

– В обох областях респонденти вирощують різні види продуктів харчування та зберігають їх у відповідних умовах або ж консервують, аби уникнути нестачі їжі.

– Більшість опитаних з Полтавщини та з Хмельниччини відповіли, що не відчувають обмеження в доступі до землі або інфраструктури, що перешкоджають власному господарюванню/виробництву.

– Більшість респондентів не володіють інформацією щодо програм допомоги чи соціальних ініціатив для сільських домогосподарств. Рівень поінформованості у Полтавській області нижчий, ніж у Хмельницькій. Було зафіксовано інтерес до підвищення обізнаності щодо таких програм. Респонденти, які знають про програми здебільшого беруть в них участь, зокрема було згадано проект з напрямку livelihood “ELIS” від “Карітасу” та програму підтримки від ДАР (Державного аграрного реєстру).

– Від “Карітасу” учасники дослідження найбільше очікують фінансову підтримку (видачу грантів, мікрокредитів, тощо), а також забезпечення домогосподарств насінням та добривами.

– Серед порад та рекомендацій для організації допомоги найчастіше запити стосувались закупівель різного роду сільськогосподарських товарів.

Відповідальна за дослідження: Граб Олена Степанівна, фахівець з моніторингу та оцінки проектів.

Categories: Дослідження