За останні 2,5 роки вразливість українських дітей до торгівлі людьми надзвичайно зросла. У воєнний час ризики стали вищими, як всередині країни, так і за її межами, що викликає однакове та нагальне занепокоєння громадських організацій.
В умовах постійного переміщення, погіршення соціально-економічних умов та насильства, що калічить життя, діти щодня наражаються на екстремальні ризики для їхнього захисту та зазнають порушень прав. Майже дві третини дітей, які були змушені покинути свої домівки, продовжують наражатися на різні небезпеки у сфері захисту, включаючи розлучення з сім’єю, жорстоке поводження, нехтування, викрадення, фізичну та сексуальну експлуатацію, травми та інвалідність, насильство та торгівлю людьми, психосоціальний дистрес, проблеми з психічним здоров’ям, що призводить до гострої кризи у сфері захисту дітей.
На початку липня в Страсбурзі (Франція), в Раді Європи, відбулися спеціальні тематичні слухання щодо розуміння ризиків торгівлі дітьми України з метою сексуальної та трудової експлуатації. Серед спікерів були присутні керівники Органу Ради Європи по боротьбі з торгівлею людьми GRETA, Комітету ООН з прав дитини, Офісу Координатора ЄС з питань протидії торгівлі людьми, голова Національної соціальної служби України тощо.
Від Карітасу України на слуханнях виступила директорка Департаменту соціальних програм Наталія Крива, яка представила роботу організації у сфері протидії торгівлі людьми, торкнулася питань співпраці з національними партнерами та іншими організаціями громадянського суспільства, а також членами Карітасу в країнах-членах Ради Європи. Розповіла про те, як змінилася ситуація після війни, а також про нові виклики та вразливості на конкретних прикладах.
«Це вже треті слухання в Раді Європи про ризики торгівлі людьми для дітей України з метою сексуальної і трудової експлуатації. Ця тема все більше набуває актуальності в країнах Євросоюзу, тому що зростає небезпека, як всередині нашої країни, так і за її межами, – зазначила Наталія Крива. – Загалом, станом на лютий 2024 року в Європі було зареєстровано близько шести мільйонів українських біженців. За даними освітнього омбудсмена України, понад мільйон українських дошкільнят і мільйон школярів проживають за кордоном, що викликає проблеми з отриманням освіти.60% українських дітей закордоном продовжують навчатися в українських школах онлайн, 50% – не відвідують місцеві школи, що не лише обмежує їх соціалізацію, негативно впливає на успішність, а й збільшує їх вразливість до торгівлі людьми».
Зі слів Наталії Кривої, під час спеціальних слухань в Раді Європи, робоча група дійшла висновків, що потрібно активно продовжувати роботу активізації зусиль з відстеження дітей у процесі переміщення, виявлення ймовірних жертв торгівлі людьми в міграційних потоках, адже наразі дуже мало інформації, а відсутність доказів не означає, що торгівлі людьми не має. Особливої уваги потребують вразливі категорії, зокрема і інтернатні заклади, які евакуювали з окупованих території або регіонів, де ведуться бойові дії до країн ЄС.
«У нас був один такий випадок, і я розповіла про нього під час свого виступув Раді Європи, коли з Херсонської області евакуювали будинок-інтернат, а це 73 дитини з інвалідністю та обслуговуючий персонал, до Польщі в місто Olsztyn. Ця історія стала нам відома, бо їх перевезли в приміщення, яким опікувався Карітас Польщі. Лише діти адаптувалися на новому місці, як в лютому прийшов наказ з України про переведення 11 дітей, без супроводжуючих, в інтернат в Moryn, який відомий не дуже хорошими умовами і ставленням до підопічних. – розповідає Наталія Крива. – Карітас Польщі забив на сполох. Ми написали лист Ірині Сусловій, представниці Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини, відповіді не отримали. Проте, як повідомили мені в Міністерстві сім’ї, праці та соціальної політики Польщі, вона приїжджала туди з перевіркою і цих дітей перевели в інше місце. Але, так чи інакше, вони були переселенні, а це робота не в інтересах захисту прав дитини. Є випадки, що дітей вивозять далі по світу і зв’язок часто втрачається, а відповідно і контроль. А це часто діти з інвалідністю або без батьків, які потребують підсиленої уваги та захисту».
Станом на квітень 2024 року загальна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні становить близько 70 000. Зокрема, внаслідок бойових дій понад 13 000 дітей залишилися без батьківського піклування, а 1 759 з них стали сиротами. Три чверті українських дітей та молоді віком від 14 до 34 років повідомляють, що потребують емоційної або психологічної підтримки.
Станом на кінець червня платформа “Діти війни”, створена Міністерством реінтеграції спільно з Національним інформаційним бюро за дорученням Офісу Президента України, повідомляє, що з початку повномасштабної війни, за даними Генеральної прокуратури України, загинула 551 дитина, 1388 дітей отримали поранення, 15 дітей постраждали від сексуального насильства. За даними Національної поліції України, 1995 дітей вважаються зниклими безвісти. За даними Національного інформаційного бюро, 19546 дітей були депортовані та/або примусово переміщені, хоча за даними з відкритих джерел, 744 000 дітей були депортовані на територію Російської Федерації. Точна кількість постраждалих дітей не може бути встановлена через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України.
Також у липні у Відні (Австрія) відбувся конструктивний діалог щодо торгівлі людьми під час Конференції учасників Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності. У конструктивному діалозі, який цьогоріч був присвячений торгівлі дітьми та органами, взяли участь понад 400 делегатів з 94 країн світу, і Карітас України в тому числі, який представляв громадський сектор України, що працює у сфері протидії торгівлі людьми.
Керівниця програми «Безпечна міграція та протидія торгівлі людьми» Ірина Маєвська та менеджерка проєктів із протидії торгівлі людьми Наталія Голинська, донесли до світової спільноти, що зазначена вище проблема, дуже загострилася в Україні з початком повномасштабної агресії рф і особливо є актуальною в плані примусової депортації українських дітей та їх експлуатації.
«Діти в зонах конфлікту неймовірно вразливі, вони залежать від рішень дорослих в умовах беззаконня. Незважаючи на оприлюднені історії та кількість врятованих дітей, багато інших залишаються у великій небезпеці – розлучені з сім’ями, переміщені та втрачають надію на возз’єднання. Основними причинами такої ситуації є порушення деякими країнами основних принципів Статуту ООН та неповага до основних прав людини, – розповіла Ірина Маєвська. – Об’єднаний демократичний світ повинен зробити пріоритетом репатріацію 19 546 депортованих українських дітей та возз’єднати їх з їхніми сім’ями. Карітас закликає підтримати реінтеграцію цих дітей в українське суспільство та притягнення до відповідальності воєнних злочинців, особливо тих, хто причетний до торгівлі дітьми»
Як приклад торгівлі та експлуатації дітей на окупованих територіях, представники Карітасу України розповіли історію 17 річної дівчинки, яка на початку війни потрапила в полон російських військових.
«Виявлена нашою організацією 17-річна дівчина була захоплена з дому і під дулом автомата змушена була витягати з вантажівки тіла і трупи російських солдатів, які вже по кілька днів, а то й тижнів, лежали на полі бою, і переносити їх до моргу. Її експлуатували, били на допитах, принижували погрожували протягом кількох днів, – каже Наталія Голинська. – Вона втрачала свідомість, не могла робити те, що її змушують. Дівчинці дивом вдалося врятуватися. За неї заступилися місцеві жителі. Зараз вона переїхала на захід України, відновилася та з допомогою місцевого Карітасу вже, навіть, відкрила свою справу!»
Фахівці зазначають, що є недоліки у впровадженні національного механізму перенаправлення (НМП) та надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми. Існують розбіжності у кількості виявлених постраждалих від торгівлі людьми державними соціальними службами та НУО. Наприклад, центр Карітасу по протидії торгівлі людьми у Львівській області за останні 12 місяців зареєстрували 30 постраждалих, а Карітас Чернівці – 18, проте місцеві соціальні служби у Львівській області надали офіційний статус лише 3 особам, а у Чернівецькій – 0.
Найбільш вразливою групою є внутрішньо переміщені особи, особливо ті, які не мають документів, що посвідчують особу, і не можуть отримати доступ до державних пільг або програм допомоги, що підвищує їхню вразливість до торгівлі людьми. Серед 12 випадків торгівлі дітьми, виявлених Карітасом, троє дітей були примушені до жебракування, всі з сімей внутрішньо переміщених осіб.
Також викликом для протидії торгівлі людьми є нечітке законодавство щодо сурогатного материнства. У 2023 році було викрито масштабну схему торгівлі новонародженими : слідство встановило факти незаконного вивезення за кордон 8 немовлят та попередило спробу вивезення ще однієї дитини під час воєнного стану.
Ще одна потенційна категорія молоді, яка може зазнати торгівлі людьми та експлуатації – це юнаки, які мають страх перед призовом до армії. Ці діти до 18 років, виїжджаючи за кордон, без супроводу дорослих стикаються з високими ризиками через економічні труднощі та мовний бар’єр. Вони часто неохоче звертаються по допомогу або повідомляють про експлуатацію через страх депортації та призову до армії. Цей ризик існує і всередині країни, де чоловіки-жертви торгівлі людьми можуть не бажати повідомляти про це з аналогічних причин.
«Основними підсумками цьогорічного конструктивного діалогу в ООН можна назвати наступні пункти, які підтримали усі учасники. Зокрема, це необхідність підвищення рівня обізнаності, освіти та превенції у громадах, особливо серед дітей та молоді; залучення осіб, що постраждали від торгівлі людьми до процесу прийняття рішень; звернення уваги на причини торгівлі людьми, залучення громад до активного виявлення постраждалих та надання їм допомоги, а також дотримання принципу не застосовування покарань до жертв торгівлі людьми», – акцентувала Наталія Голинська.
За результатами, як конструктивного діалогу в ООН, так і спеціальних тематичних слухань в Раді Європи щодо торгівлі дітьми, представники Карітасу України провели чимало неформальних зустрічей, здійснили обмін кращими практиками та досвідом, що дасть позитивні наслідки для майбутньої діяльності і нових проєктів.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/