Підтримати проекти стосовно реагування на кризові та надзвичайні ситуації можна натиснувши на кнопку “Зробити пожертву”:
Карітас України допомагає людям долати наслідки війни ще з 2014 року, після незаконної російської анексії Криму та захоплення частини Донбасу. Тоді на прифронтовій частині Донеччини і Луганщини надавали гуманітарну допомогу та опікувалися внутрішньо переміщеними особами по всій країні. Цей досвід став у нагоді з початком повномасштабної війни росії проти України 24 лютого 2022 року.
Під час повномасштабної війни основний виклик для Карітас України полягав в масштабності реагування. Стало очевидним, що за такої величезної кількості проблем і потреб, які спричинила російська агресія, необхідно різко зрости, як у плані обсягів гуманітарного реагування, так і в плані спектру надання гуманітарних послуг.
Особливо цінною в цей період була матеріальна, фінансова, експертна, моральна і духовна підтримка від наших закордонних партнерів, які швидко відгукнулися на біль і потреби постраждалих від війни українців.
Географія гуманітарного реагування Карітасу України охоплює всю територію України, включно з нещодавно звільненими, але за винятком тимчасово окупованих територій. Характер реагування в різних регіонах дещо відрізняється, відповідно до потреб постраждалих людей і громад, а також надзвичайних ситуацій спричинених війною.
В гуманітарному реагуванні Карітасу на масштабну гуманітарну кризу спричинену війною залучені:
● 46 місцевих організацій Карітасу;
● Понад 380 парафій Української Греко-Католицької Церкви;
Одне з завдань гуманітарного реагування покращити умови проживання ВПО в громадах, де вони оселилися. І дуже часто – це не великі міста, а маленькі містечка та села, де соціальних послуг зовсім мало. До гуманітарного реагування Карітасу зараз залучено парафії УГКЦ на базі яких реалізовується проєкт гуманітарного реагування для забезпечення потерпілих від війни необхідними базовими речами та послугами.
● Понад 6500 працівників і волонтерів, які працюють у місцевих центрах і національному офісі та залучені до різних видів гуманітарної діяльності. В проєкті зібралася максимально вмотивована і професійна команда об’єднана спільними цінностями та розумінням наскільки системною має бути подальша наша робота з підтримки постраждалих від війни, відновлення та відбудови України.
З 24 лютого 2022 року по листопад 2023 року мережею організацій Карітас України надано майже 4,5 мільйони послуг для 3 мільйонів осіб.
Вся робота з гуманітарного реагування Карітасу будується на основі міжнародних гуманітарних стандартів. Вміст гуманітарних чи гігієнічних наборів формується відповідно до технічних стандартів і рекомендацій профільних кластерів, які очолюються ООНівськими організаціями. Відповідно, це ж стосується і стандартів надання психосоціального супроводу.
Важливою особливістю гуманітарного реагування Карітасу є те, що осередки Карітасу працюють не лише у великих містах, адже велика частина ВПО проживають у громадах сіл і маленьких містечок. Тому мобільні групи здійснюють регулярні виїзди, щоб надати допомогу тим, хто її потребує. На виїздах працівники надають ті ж послуги, що і в містах – видача гуманітарної допомоги (продуктові та гігієнічні набори, реєстрація на грошову допомогу) та послуги юриста, психолога, кризового менеджера та кейс-менеджера. Особливо така допомога цінна для громад, які проживають у прифронтовій зоні.
У питаннях надання гуманітарної допомоги постраждалим від війни людям і громадам Карітас активно співпрацює та координує свою роботу з органами центральної і місцевої влади та місцевого самоврядування.
Гуманітарна допомога надається:
· людям, які перебувають в безпосередній близькості до зони бойових дій;
· внутрішньо переміщеним особам;
· постраждалим від війни людям та громадам;
· мешканцям і громадам деокупованих міст і сіл.
Особлива увага приділяється вразливим категоріям:
· багатодітним сім’ям (3 дитини і більше);
· одиноким батькам/опікунам, що проживають разом з дітьми;
· вагітним /годуючим мамам (діти до 2 років);
· самотнім людям похилого віку (60+);
· людям з інвалідністю (першої чи другої групи);
· важкохворим;
Карітас України здійснює гуманітарне реагування за 6 основними напрямками:
1.Продовольча безпека та економічне відновлення: надано майже 2,4 мільйони послуг.
Продуктова безпека:
· Забезпечення гарячим харчуванням (організація роботи кухонь, благодійних їдалень, гарячих обідів) в центрах колективного перебування для ВПО;
· Роздача індивідуальних та сімейних продуктових наборів;
· Забезпечення спеціальним дитячим харчуванням;
Економічне відновлення:
Карітас України має досвід реалізації проектів з відновлення джерел існування з 2015 року на Сході України та буде і надалі продовжувати допомагати бенефіціарам за напрямками:
· Забезпечення працевлаштування: підбір вакансій, професійна орієнтація, гранти на перенавчання, гроші за роботу, фінансова грамотність тощо;
· Розвиток агросектору: надання коштів та знань для ведення індивідуального фермерського господарства для власного споживання, агробізнес-гранти для сімейних фермерських господарств;
· Створення робочих місць: бізнес-тренінги, менторська підтримка, бізнес-гранти, соціальне підприємництво.
Карітас України надав 131 бізнес-грант малому бізнесу на суму 180 тис грн кожен
2. Вода, санітарія, гігієна: надано понад 1,25 мільйона послуг.
Ключовим напрямком роботи сектору ВСГ є відновлення пошкоджених війною систем водопостачання, а також забезпечення екстреного реагування у постраждалих та ново звільнених територіях.
Етап Екстрене реагування:
· Забезпечення питною водою (бутильованою та водовозами);
· Відновлення/облаштування та утримання колективних точок доступу до води;
· Гроші для гігієни;
· Забезпечення індивідуальними та сімейними гігієнічними наборами; Спеціальними гігієнічними наборами для дітей і людей з інвалідністю.
Етап Стабілізація включає:
– Відновлення систем водопостачання в громадах та ключових установах;
– Встановлення в громадах та ключових установах фільтрувальних станцій для очищення води до норм питної води;
– Підтримка санітарних і гігієнічних умов в колективних центрах проживання ВПО;
– Забезпечення прийнятних санітарних умов в ключових установах (навчальних закладах та закладах охорони здоровʼя).
3.Прихисток: надано понад 500 тис послуг
Карітас України комплексно реагує на потреби громадян та громад в житловій сфері, які є наслідками російського вторгнення. Вже зараз пропонуємо стратегічні рішення для житлової сфери:
· Надання гідного, безпечного і комфортного місця проживання для внутрішньо переміщених осіб у колективних центрах. Лише цього року вже відремонтували 25 колективних центрів для ВПО і відповідно покращити умови проживання в них;
· Обладнання приміщень для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб: організація місць для сну, приготування їжі, гігієни;
· Надання наборів для облаштування побуту (постіль, посуд, одяг, тощо);
· Грошові гранти на оренду житла. І тут є важливим, що ВПО не лише отримають кошти на оренду житла протягом 6 місяців, а й допомогу з пошуку достойного житла та встановленням цивілізованих відносин з орендодавцем.
· Цільові гранти на відновлення пошкодженого обстрілами житла. Дрібні і середні ремонти (заміна пошкоджених обстрілами вікон і дверей, ремонт даху) . В цьому році кількість відновлених домогосподарств вже наблизиться до 9 000. Громадяни мають можливість не лише скористатися ремонтними роботами від підрядників Карітасу, а й самостійно зробити необхідні роботи за кошти надані Карітасом України та донорами. Такий підхід до здійснення ремонтів сприяє оперативному реагуванню на потреби громадян і достатньо швидкому відновленні гідних умови для проживання постраждалих родини.
· Надання мешканцям прифронтових зон будівельних наборів для швидких ремонтів будинків і квартир пошкоджених обстрілами, поки немає можливості зробити ремонти.
· Відновлення соціальної інфраструктури в Харківській області і плани масштабувати таку допомогу громадам в інших регіонах у цьому і наступному році.
· Реалізація пілотного проєкту з встановлення комфортних 20 модульних будинків для на Київщині та Харківщина для сімей, що втратили житло внаслідок війни.
· Грошові гранти на компенсацію комунальних послуг протягом зимового періоду;
· Забезпечення сонячними станціями та генераторами, водонагрівачами, твердопаливними котлами об’єктів критичної інфраструктури (пологові будинки, лікарні, соціальні центри, ключові навчальні заклади, шелтори, де проживає багато переселенців), особливо за умов енергетичної кризи спричиненої обстрілами росії;
· Забезпечення твердим паливом на зиму (дрова, пелети) або видача грошового гранту на їх закупівлю.
4.Здоров’я: надано понад 100 тис послуг
· Організація доставки з-за кордону медичних гуманітарних вантажів з ліками та обладнанням, необхідними для лікування поранених і постраждалих від війни у медичних закладах і лікарнях;
· Надання базових сімейних медичних аптечок першої до медичної допомоги;
· Надання медичних грантів/ваучерів на ліки.
5.Захист: надано понад 530 тис послуг
Карітас України комплексно реагує на потреби громадян та громад в у сфері гуманітарного захисту та консультування. Вже зараз Карітас пропонує стратегічні рішення для захисту вразливих категорій населення (постраждалих від війни, ВПО, людей у складних життєвих обставинах, людей з інвалідністю, ветеранів та членів їхніх родин). Це надання психологічних, юридичних консультацій, допомоги із представництва інтересів перед державними та недержавними структурами, послуги із кризового консультування та кейс-менеджменту.
Створено та діють 35 кризових центрів у місцевих осередках Карітасу по всій території України. У 2022 році допомогу в них отримали майже 47 тис бенефіціарів. З початку 2023 року ця цифра сягає понад 14 тис людей.
В кризових центрах вразливі категорії населення можуть отримати психологічні, юридичні консультації, послуги з кризового консультування та кейс-менеджменту.
· Юридичні консультації, де соціально вразливі категорії населення можуть отримати правову допомогу з відновлення документів (паспорту, трудової книжки, документів про освіту, пенсійного посвідчення, документів, які підтверджують інвалідність, документами на нерухомість тощо), кредитних питань, підготовкою документів до суду. А також отримати інформацію про свої юридичні права та обов’язки, можливості отримання соціальних пільг та гарантій (пенсій, соціальних виплат, виплат з інвалідності та безробіття).
· Психологічні консультації, де бенефіціари мають змогу отримати психологічну допомогу. Щоб нормалізувати психоемоційніий стан бенефіціара, психологи здійснюють консультування клієнтів кризового центру, а також у складі виїзної мобільної групи, виїжджають до бенефіціарів, які не мають змоги дістатися до кризового центру.
Крім того, на базі кризових центрів психологи організовують групи самодопомоги, щоб бенефіціари могли поділитися тим, що переживають, зрозуміти, що вони не самі та отримати підтримку не тільки від психолога, а й від інших клієнтів кризового центру.
· Кейс-менеджмент та кризове консультування.
Кейс-менеджери та кризові консультанти надають допомогу бенефіціарам з індивідуального та групового представництва інтересів та захисту прав перед державними та недержавними організаціями, здійснюють консультування бенефіціарів, за потреби скеровують бенефіціарів до інших проєктів та організацій, які надають соціальні послуги у громаді. Також кейс-менеджери здійснюють соціальний супровід бенефіціарів. Таким чином бенефіціари мають змогу отримати допомогу з оформлення або відновлення документів, реєстрацією місця проживання чи перебування, пошуку рідних і близьких, відновлення родинних та соціальних зв’язків. Крім того, є можливість отримати матеріальну допомогу. Завдяки кейс-менеджменту вразливі категорії населення отримують інструменти, які надалі допомагають їм самостійно долати життєві виклики.
· Психосоціальний супровід дітей у рамках «Просторів дружніх до дитини».
Це середовище в якому відбуваються заходи, спрямовані на задоволення потреб дитини у захисті, психосоціальному розвитку, додатковій освіті та якісному відпочинку. Психологи залучені до роботи і з батьками, і з дітьми та допомагають дітям навчитися справлятися зі стресом і підвищеною тривожністю. Педагоги та аніматори організовують навчальні та розважальні заняття.
· Організація роботи денних дитячих таборів при осередках Карітасів та виїзних літніх дитячих таборів (рекреаційні зони західної України);
Соціальна згуртованість:
Підтримка місцевих громад у надзвичайних ситуаціях та мирного їх співіснування:
· Активізація та розвиток територіальних громад через фасилітацію та співпрацю у гуманітарній відповіді;
· Трансформація конфлікту та розбудова миру за допомогою діалогу та інтеграції ВПО та інших постраждалих груп;
· Розвиток культури волонтерства;
Карітас активно підтримує та розвиває соціальну згуртованість, бо за досвідом 2022 саме допомога волонтерів та об’єднання людей допомагає громадам вижити в найскладніших ситуаціях.
Всього до мережі Карітас України від початку повномасштабного вторгнення доєдналось понад 6 500 волонтерів.
Фасилітатори здійснюють супровід громад (територіальних та релігійних) у розподілі гуманітарної допомоги інклюзивним чином, вирішенні проблем громади та гуртуванні. Також важливим компонентом є сприяння мирному співіснуванню, це і здійснення гуманітарної дії за принципом «Не нашкодь» та конфліктної чутливості, і реагування на конфлікти. Для цього співробітники Карітас навчаються навичок трансформації конфліктів та ведення діалогу.
Адвокація:
· Представництво інтересів ВПО перед місцевими громадами, що допоможе адаптувати людей до змінених умов життя.
6. Грошова допомога: надано майже 170 тис послуг
· Надання багатоцільової грошової допомоги в розмірі 3 600 грн протягом 3 місяців;
· Надання стабілізаційної грошової допомоги 3 600 грн протягом 6 місяців.
Характер гуманітарного реагування в різних регіонах України дещо відрізняється, відповідно до потреб людей.
Наприклад: на сході України осередки Карітасу залучені до евакуації людей із районів наближених до зони активних бойових дій або постійних обстрілів. Звідси людей доправляють у прихистки на заході України. Також на сході України активно діють виїзні мобільні групи, які доставляють продуктові та гігієнічні набори, питну воду у містечка і села, наближені до зони активних бойові дії, які вже майже рік без світла, води, газу. Також беремо участь у відновленні житла, яке було пошкоджене внаслідок ракетних обстрілів. На заході України, де перебуває велика кількість ВПО, Карітас облаштовує прихистки та забезпечує їх всім необхідним.
З середини 2022 року Карітас почав помічати відносну стабілізацію гуманітарної ситуації в певних частинах України і це означало, що можна поступово переходити від екстреного реагування на гостру гуманітарну кризу до стабілізаційної допомоги, щоб підтримати людей, які намагаються знайти собі нове місце у нових умовах, підтримати людей в їхньому бажанні жити і рухатися далі, незважаючи на жахливі речі, які їм довелося бачити і пережити. Тому був запущений процес максимального інтегрування гуманітарних видів допомоги, розвиткових програм і соціальних послуг.
Наголошуємо: види і об’єми допомоги, яка надається окремими осередками мережі Карітас України можуть відрізнятися або ж взагалі не надаватися. Це стосується грошової допомоги на оренду житла, багатоцільової грошової допомоги, грошової допомоги на відновлення пошкодженого житла, компенсацію комунальних послуг і закупівлю паливних матеріалів. Також може відрізнятися вміст продуктових та гігієнічних наборів.
Така відмінність пов’язана з тим, що в окремих осередках можуть реалізовуватися різні гуманітарні проекти, які фінансуються різними донорами.
Інформацію про те, яку саме гуманітарну допомогу зможуть запропонувати запитуйте в найближчому осередку Карітасу.
Фінансування програми здійснюється за кошти міжнародних донорів та приватні пожертви.