Цільова програма Карітасу України, яка має на меті розвивати потенціал та спроможності дітей і молоді, розширювати їхні права та можливості, сприяти їхньому особистісному розвитку, самореалізації та життєстійкості.
Основні стратегічні напрямки роботи охоплюють як гуманітарні, гуманітарно-стабілізаційні так і соціально-розвиткові інтервенції:
- Забезпечення безпечного, інклюзивного та сприятливого середовища для дітей, які постраждали від війни.
- Забезпечення послугами з соціально-емоційного навчання, розвитку емоційного інтелекту, комунікаційних навичок, психосоціальної підтримки, навчання щодо безпеки та захисту дітей.
- Забезпечення доступу до матеріально-технічного забезпечення та навчальних програм, в тому числі неформальна освіта та надолуження освітніх втрат.
- Забезпечення додаткових спеціалізованих навчальних та розвиваючих послуг, надолуження освітніх потреб, просвіта, профорієнтація, надолуження прогалин у соціальних та життєвих навичках.
- Розвиток безпечного, підтримуючого та сприятливого середовища в сім’ї.
- Посилення інтеграції, культурної формації дітей та молоді, формування соціальної активності, фінансова грамотність та екоосвіта.
- Забезпечення якості психосоціальних, соціально-педагогічних та інших послуг для дітей та сімей з дітьми, шляхом підвищення кваліфікації фахівців.
- Аналіз, гармонізація та вдосконалення стандартів роботи, методологічних підходів, технологій та принципів, які впроваджуються Карітасом в рамках програми.
- Розробка та впровадження інноваційних підходів, методологій та технік.
152 тисячі послуг було надано програмою у 2023 році.
Працювали з:
- 46 104 дітьми та підлітками,
- 10 413 батьками та опікунами,
- 13 206 педагогами та учасниками освітнього процесу.
До діяльності проєктів було залучено:
- 860 співробітників Карітасу з кваліфікацією в галузі педагогіки, психології та інклюзії,
- 800 молодих волонтерів.
21 проєкт, включно із багатосекторальними проектами, був реалізований у 2023 та 2024 роках
Дитячі центри та Простори дружні до дитини у мережі благодійних організацій Карітасу України
- “Діти та війна” (Карітас Німеччина)
- “Готуємо дітей та молодь до майбутнього” (Карітас Австрії, Карітас Іспанії, KinderMission)
- “Простір, дружній до дитини в 16 громадах. 2023 рік” (Карітас Франція, Нунціатура, Карітас Швеції)
- «Простір дружній до дитини в м.Бердичеві» (Спілка Українських Організацій Австралії)
- «Простір дружній до дитини в м.Підкамінь» (Карітас Словенія)
- «Простори дружні до дитини в 3 локаціях» (CNEWA, Карітас Норвегія)
- “Реагування на критичну ситуацію ВПО та постраждалого місцевого населення: зміцнення громад у східних та західних областях України” (UHF)
- Простори дружні до дітей в рамках “Реагування на надзвичайну ситуацію” (Emergency Appeal 2024)
- Простори дружні до дітей в рамках проекту “Спеціалізована підтримка та допомога дітям та людям з інвалідністю та їхнім сім’ям під час реагування на кризу в Україні (Сумська та Чернігівська області)” (Caritas France).
- Простори дружні до дітей в рамках проекту “Гуманітарна допомога для людей, які постраждали внаслідок війни в Україні” (NIN, Caritas Austria)
- Простори дружні до дітей в рамках проекту “ECHO – Надання ефективного доступу до захисту та базових потреб для постраждалого від конфлікту населення в прифронтових районах на півночі та в центральній частині України” (ECHO, Caritas Austria)
- Кризова підтримка осіб, які постраждали від конфлікту в Харкові, Україна (CRS)
Супровід кризових родин
- “Міцна сім’я для кожної дитини” (Карітас Корея)
- “Новий безпечний дім” (Спілка Українських Організацій Австралії)
Кімнати Карітасу в закладах освіти
- “Стійкість та Розвиток: Психосоціальна підтримка дітей, батьків та вчителів у школах Тернопільська, Хмельницька та Одеська області” (Карітас Австрія, Renovabis)
- “Освіта не може чекати: психосоціальна підтримка дітей у школах. 2023 рік” (UNICEF Ukraine)
Інновації та професійна підримка спеціалістів
- “Методичний освітній проєкт” (Карітас Корея)
Табори та рекреація
- Реабілітаційно-оздоровчі табори для дітей в Італії та в Україні (Карітас Італія, Карітас Австрії, Карітас Іспанії, Карітас Литви, KinderMission, UNESCO)
- Дитячий футбол «Кубок Карітасу 2023», «Кубок Карітас 2024» (волонтерська ініціатива, Карітас Румунії, Карітас Норвегія)
Розбудова потенціалу
- “Забезпечення сталості методологічних підходів у роботі з дітьми та молоддю” завершено (Карітас Німеччини)
Адвокаційний компонент
21. Дитячі та молодіжні центри в рамках проекту “Адвокація сталого надання соціальних послуг для вразливого населення, яке постраждало внаслідок конфлікту в Україні, у п’яти центрах Карітасу в рамках реформи децентралізації” діючий (BMZ і Карітас Німеччини)
В рамках проєктів програми отримали фінансову та методологічну підтримку:
- 50 «Просторів дружніх до дітей»
- 42 Кімнати Карітасу в загальноосвітніх школах
- 40 груп раннього розвитку для дошкільнят при парафіях та громадах
- 14 соціальних центрів для дітей та молоді
- 2 дитячі садочки і 1 початкова школа, які мають ліцензію як заклади освіти
- 2 програми соціального супроводу для сімей із дітьми в кризових ситуаціях
- 1 прихисток для вимушено переселених матерів з дітьми
- 1 навчальна програма на платформі Прометеус
Потреби, виклики та актуальність :
Стійкість та безперервність фінансування вже створених послуг. Потреби в оплаті персоналу, який працює з дітьми та дорослими, оренди приміщень. Перерви у фінансуванні призводять до втрати фахівців та частої ротації, вимушених переїздів, втрата або пошкодження обладнання, меблів та інвентарю. Сталість роботи проєктів покращує благополуччя дітей під час війни, адже потрібна достатня кількість часу на побудову стосунків, регулярність персональних зустрічей, безперебійні заняття із групами. Індивідуальні послуги вузьких спеціалістів також не можуть перериватись до завершення кейсу, оскільки це може ще більше травмувати людину.
Забезпечення відповідності міжнародним стандартам, прозорості, підзвітності та висвітлення перед бенефіціарами, громадськістю та партнерами вимагає достатнього ресурсу для адміністративного апарату та допоміжного персоналу, на який зазвичай важко знайти фінансування.
Допомога у процесі повернення дітей із непідконтрольних територій, викрадених дітей, або дітей-сиріт із-за кордону є новим викликом, потребує швидкого реагування та додаткових ресурсів, а саме координатора, юриста, психолога або психотерапевта, коштів на відшкодування батькам/опікунам транспортних витрат, проживання, інші базові потреби дитини та її родичів/опікунів.
Забезпечення альтернативними джерелами енергії, іншим обладнанням та інвентарем на випадок блекауту та погіршення умов у холодну пору року для створення належних умов для роботи дитячих центрів – акумуляторами, потужними павербанками, дизельними генераторами та пальним до них, ліхтарями та лампами на батарейках, термосами для гарячої води, спальниками та ковдрами тощо.
Посилення співпраці із Міністерствами (МОН, Мінсоц, Мінтот) та гармонізація підходів, участь у вдосконаленні освітніх, соціальних послуг, впровадження нової послуги Resilience center, Програми психосоціальної підтримки дітей у освітніх закладах та інших програм, які потенційно можуть фінансуватись державним коштом, для виконання цього завдання потрібно додаткові людські та матеріальні ресурси.
Розвиток та вдосконалення нових навчальних програм – Дошкільна освіта, Дитяче підприємництва і профорієнтація, Дитяче і молодіжне самоуправління та інші програми.
Якщо ви бажаєте підтримати програму “Освіта, формація та захист дітей” Карітасу України – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Та оберіть цільове призначення платежу. Дякуємо!