Image

Різдвяна свічка Карітас: символ єднання та українського Різдва

Ми об’єднуємо людей та бізнеси, що поділяють цінності взаємодопомоги, добра та милосердя. Єднання та інтеграція – наша сила, тому цього року ми співпрацювали з найтеплішою свічковою майстернею «Просто Миколка»  й створили лімітовану серію особливих «Різдвяних свічок Карітас» в рамках акції “Різдвяна свічка”.

«Різдвяна свічка Карітас» – це маленьке зібрання українських Різдвяних символів та розповідей про автентичні традиції, що пов’язані з кожним із них. 

Найголовніша традиція вкладена в «Різдвяну свічку Карітас»  – об’єднання навколо світла. На Святвечір, коли вся родина збереться за святковим столом, запаліть свічку, візьміться за руки, відчуйте тепло єднання. Уявіть, що так само робить безліч українських родин – великих і малих, в Україні й за кордоном, присутніх разом за одним столом, і поєднаних онлайн. На мить станьте частиною великого незламного народу, що є світлом одне для одного. 

Вітаю!

Я – «Різдвяна свічка Карітас» і моя мета розказати про традиції, які єднають покоління українців під час Різдвяних свят. Адже Різдво – це найтепліше свято для кожної української родини, та найсвітліше – для всього людства. 

Дивіться-но, в мені зібрано багато символів: вогонь, калита, зірка, павук, баранець і дідух. Кожен з них – ключ до створення теплих Різдвяних спогадів на прийдешній рік.

Вогник

Традиція запалювати свічку на Святвечір походить із давнього Вифлеєму. Там, у печері, де народився Ісус, вогонь підтримується безперервно протягом тисячоліть. 

Уявіть собі: понад дві тисячі років, незважаючи на війни, стихійні лиха та інші потрясіння, люди єдналися, аби не дати згаснути цьому вогнику надії. Коли ми запалюємо свічку в родинному колі на Святвечір, відчуваємо єдність не лише одне з одним, а й з усіма людьми на планеті, які мають у серці цінності добра й взаємодопомоги.

Калита

Різдвяні свята – це не лише Святвечір і Різдво, а ще з десяток свят до й після 25 грудня. 30 листопада, наприклад, святкують день вшанування пам’яті апостола Андрія Первозванного. В народі його називають «Калита»  і вважають святом молоді. Парубки й дівчата збираються на вечорниці в хаті, де немає дорослих, гуртом готують пісну вечерю, співають, танцюють та розповідають небилиці. 

Головна розвага – кусання калити, пісного коржа з діркою посередині. Її підвішують до стелі, і кожен по черзі намагається її відкусити, не торкаючись руками. При цьому є Пан Калитинський, що заважає це зробити, бо смішить всіх присутніх. Цікаво, що парубкам на Андрія дозволяли бешкетувати. Наприклад, вони могли закинути віз на дах або винести ворота за село. Це був єдиний час, коли за такі жарти на них не сварилися. 

Зоря або Звізда

Різдвяна зірка – це звістка про народження Ісуса, символ перемоги світла над темрявою. Традиційно Свята вечеря 24 грудня розпочиналася після того, як на небі зійде перша зірка. Також восьмикутну зірку ви неодмінно бачили у колядників. 25 грудня вони розносять благу вістку про народження Христа – колядують і христославлять під зіркою. 

Робили зірки з обруча від решета і дерев’яних планочок. Прикрашали їх промасленим кольоровим папером, стрічками, дзвониками, китицями. У центрі був образ Богородиці з Немовлям. Той, хто носить зірку, зветься Звіздарем, він знає всі колядки й веде перемовини з господарями: «Панове господарі, чи дозволите заколядувати? Чи господарю, чи господинці, чи господарській дитинці?»

Павук

Цей ромб, зроблений із соломинок, – символ захисту оселі. За легендою, павуки заплели вхід до печери, де ховалася Марія з новонародженим Ісусом, і армійці лихого царя Ірода не змогли їх знайти. 

Павуків робили з соломинок, що зберігалися у снопі дідуха ще від жнив, а нанизували їх на кінську волосину. Мереживом з таких ромбів та ромбиків оздоблювали хати на Різдвяні свята – вішали на сволок під стелю. Невагомі павуки, що закручуються від найменшого руху повітря, виглядають справді заворожливо і автентично.

Дідух

Три ніжки, на яких тримається наша свічка – це ніжки дідуха, або діда. Він є головним символом Святвечора разом зі свічкою, кутею та узваром. Це останній обжинковий сніп жита чи пшениці, який не жали, а зберігали в коморі до Різдва. 

Дідух є символом достатку і надії на те, що Господь і надалі буде прихильним до нас. Дідуха ставив на покуті столу найстарший чоловік в родині. Коли дід чи батько виносили дідуха, то могли промовляти так: «Помагай, Боже, на щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб було ліпше як торік, щоб родилось жито, пшениця, всяка пашниця – сто кіп, коням, коровам на обрік».

Благодійну акцію «Різдвяна свічка» Карітас України проводить вже протягом 20 років. Цьогоріч ви можете замовити особливі «Різдвяні свічки Карітас» для свого кола колег, підтримавши таким чином благодійний збір на річний курс арттерапії для онкопацієнтів Київської обласної дитячої лікарні та Охматдиту. 

Приєднатись до акції, придбавши свічку на сайті “Просто Миколка”:

Маєте бізнес? Ми пропонуємо особливі умови для участі! Це ваша можливість зробити внесок у добру справу, а також залучити нових клієнтів, які цінують соціально відповідальні бренди.

mpolianovska@caritas.ua