Моніторингові візити – це важливий інструмент для оцінки реалізації проєктів, програм чи діяльності на місцях.
Програма Карітасу України «Освіта, формація та захист дітей», яка розвиває потенціал дітей і молоді, розширює їхні права, можливості та сприяє особистісному розвитку, самореалізації і життєстійкості, реалізує 19 проєктів у мережі місцевих організацій фонду по всій Україні.
І саме моніторингові візити дозволяють перевірити, чи відповідає виконання заявленим цілям, стандартам і планам. Під час таких візитів оцінюється якість роботи, прогрес у досягненні результатів та їхній вплив на цільову аудиторію.
Впродовж семи днів у жовтні 2024 року в рамках проєктів «Готуємо дітей та молодь до майбутнього» та «Стійкість і розвиток: психосоціальна підтримка в освіті в умовах воєнного часу в Україні» відбулась низка моніторингових візитів до дитячих центрів Карітасу Коломиї, Карітасу Івано-Франківська та Карітасу Одеси.
Разом із представником донора Карітасу Австрії Євою Чермак локації відвідали керівник програми «Освіта, формація та захист дітей» Зоряна Лукавецька, менеджерки дитячих проєктів Ірина Пухняк і Марина Мартиненко, а також менеджерка проєкту «Домашня опіка» Анастасія Фартушняк.
«Я на власні очі відчула виклики, з якими доводиться стикатися дітям і співробітникам проєкту під час війни, як-от тривога чи страх втратити родину, – зазначила Єва Чермак. – Але ще більше я була вражена високою мотивацією та любов’ю, яку виявляють співробітники проєкту, які роблять величезний внесок у навчання, соціалізацію та виховання дітей в Україні».
Карітас Коломия
В дитячому просторі Карітасу Коломия відбулась зустріч із заступником директора Карітасу Коломиї отцем Василем Латчуком та командою проєкту – Христиною Кучерук, Христиною Ільчук, Яною Захарук та Катериною Фещенко. Єва Чермак і колеги з Карітасу України змогли багато дізнатись про напрямки роботи та програми, спрямовані на підтримку дітей і сімей, які потребують допомоги.
Особливу увагу було приділено спілкуванню з мамами-опікунками чотирьох будинків сімейного типу, чиї діти є активними учасниками програм центру. Жінки поділилися своїм досвідом співпраці з Карітасом та державними органами. «Співпраця з Карітасом для нас надзвичайно важлива, адже діти, яких ми виховуємо, мають непросту історію. Вони зростали в різних інституційних закладах, і це створює певні труднощі в комунікації та вихованні», – зазначила одна з мам. Вона також підкреслила, що психолог і соціальний педагог проєкту надають значну підтримку дітям, допомагаючи їм соціалізуватися через відвідування центру та місцевої школи.
В останні роки Карітас багато уваги приділяє побудові стосунків між батьками та дітьми всередині родин. Більше про це можна почитати у коментарі від Зоряни Лукавецької, а на практиці гостя з Карітасу Австрії могла побачити це на спільному занятті для батьків і дітей в Карітасі Коломия. Часто під час таких регулярних активностей учасники діляться на команди та виконують завдання, спрямовані на покращення взаємодії в сім’ї. «Мета цих занять – навчити батьків слухати дітей, давати їм право на власний вибір і прийняття рішень», – пояснила психологиня проєкту.
Моніторинговий візит також дозволив гостям відвідати кулінарний майстер-клас. Проведення таких заходів є однією з унікальних ініціатив центру Карітасу Коломия. Учасники разом готують страви, вивчають основи гігієни, правила здорового харчування та знайомляться з культурою споживання їжі. «Ці майстер-класи допомагають дітям розвивати м’які навички, що стануть у пригоді в побуті, а також сприяють формуванню відповідального ставлення до харчування», – зазначає соціальний педагог.
Важливою складовою моніторингових візитів є виявлення потенційних проблем і ризиків, які можуть завадити досягненню цілей. Даний візит показав представниці донора об’єктивну картину реалізації проєкту на локації та потребу місцевого населення у таких послугах. «Діти не мають можливості відвідувати альтернативні клуби чи позашкільні заклади, оскільки їх немає в доступі на ринку соціальних послуг для населення, – пояснює менеджерка проєкту «Готуємо дітей та молодь до майбутнього» Ірина Пухняк. – В більших містах є платні розвиваючі простори, але батьки бенефіціари, які опинилися у складних життєвих обставинах не можуть їх оплачувати».
Карітас Івано-Франківськ
У рамках візиту до Карітасу Івано-Франківськ також було організовано відвідування дитячого центру, де вдалося поспілкуватись з командою проєкту – Лесею Дорош, Тетяною Гуровою, Ольгою Кравченко та Марією Дворською, а також побачити роботу соціального педагога з групою дітей. Юні бенефіціари приходять до центру одразу після школи, виконують там домашні завдання та беруть участь у творчих заняттях. «Ми створюємо для дітей змістовне дозвілля, що сприяє формуванню життєвих навичок і соціальної адаптації. Вони не лише готують уроки, але й навчаються працювати в команді та комунікувати з однолітками», – розповіла соціальна педагогиня центру.
Також було відвідано Центр життєстійкості, створений для підтримки ментального здоров’я людей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Ця установа функціонує в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» і реалізується у співпраці з Міністерством соціальної політики України. «Наш центр відкритий для сімей військових, полонених, безвісти зниклих чи загиблих, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та родин, які виховують дітей з особливими потребами. Ми також надаємо допомогу всім, хто потребує психологічної підтримки», – запевнив координатор центру.
Окрім контролю, моніторингові візити підтримують виконавців на місцях і сприяють налагодженню комунікації між організацією та партнерами. Завдяки зворотному зв’язку вони дозволяють не лише фіксувати досягнення, а й документувати успішні практики для подальшого використання. Тож на завершення відбулася підсумкова зустріч гостей із працівниками проєкту. Разом було проаналізовано наскільки ефективно використовуються ресурси та знаходяться можливості для підвищення якості роботи та інтеграції дітей у безпечне середовище. «Ми прагнемо, щоб кожна дитина почувалася впевнено і мала ресурси для розвитку, незалежно від складних обставин у її житті», – підсумували працівники центру.
Карітас Одеса
Під час візиту до Одеси Єва Чермак та команда Карітасу України змогли потрапити на ранкові заняття в дитячому центрі для дітей дошкільного віку. Однак через часті повітряні тривоги всі, включно з дітьми та дорослими, змушені були спускатися в укриття.
«Воєнні дії та регулярні повітряні тривоги суттєво ускладнюють виконання запланованих активностей проєкту, але безпека всіх учасників залишається пріоритетом, – пояснює Ірина Пухняк. – Тривоги і загрози вимагають гнучкого підходу до організації роботи, постійної адаптації графіку та заходів для мінімізації впливу цих форс-мажорних обставин на загальну продуктивність».
У день моніторингового візиту команда проєкту Світлана Колодчин, Вікторія Проскурня, Тетяна Зеленська та Тетяна Пшенична продовжили роботу в укритті, організувавши для дітей каністерапію – заняття із залученням тренованих собак. «Ми починаємо з того, що навчаємо дітей розуміти поведінку собак, обговорюємо різні ситуації, а лише потім переходимо до роботи, – розповів кінолог. — Лише після адаптації діти грають із собаками, віддають команди та отримують позитивний емоційний досвід».
Під час візиту вдалося поспілкуватися з батьками, які регулярно приводять дітей до центру. «Ми відвідуємо центр кілька разів на тиждень, і це велика підтримка для наших дітей, – поділилася одна з мам. – Особливо ми вдячні психологу пані Тетяні Пшеничній, яка працює з дітьми за спеціальними методиками, такими як використання балансирів. Це допомагає розвивати координацію, моторику та навіть підтримує дітей із затримкою психічного розвитку чи аутистичним спектром».
Також команда відвідала школи Білгород-Дністровської громади в межах проєкту «Стійкість і розвиток: психосоціальна підтримка в освіті в умовах воєнного часу». У селі Козацьке було проведено зустріч з адміністрацією та вчителями місцевої школи, під час якої обговорили навчальний процес і психосоціальну підтримку учнів. «Ми оглянули шкільну інфраструктуру та укриття, щоб переконатися, що учні мають безпечні умови навіть під час тривог», – зазначає менеджерка проєкту Марина Мартиненко.
Наступний візит відбувся до Крутоярівської гімназії, де відбувся майстер-клас із психологічної підтримки із застосуванням методик розвитку емоційного інтелекту та технік релаксації. Ці інструменти допомагають як учням, так і вчителям знижувати рівень стресу.
Завершився візит у Старокозацькому ліцеї, де було проведено низку активностей для підтримки педагогів і учнів. Під час цього заходу Ірина Пухняк, менеджерка проєкту Карітасу України, зазначила, що важливо не опускати за дужки також психологічний стан тих, хто турбується про інших – членів команди. «Постійний стрес, зумовлений війною, складні умови роботи та емоційні виклики негативно впливають на них. Необхідно знаходити додаткові ресурси для підтримки благополуччя команди, адже важливо підтримувати її стійкість для успішної реалізації проєкту. Особливу увагу слід приділяти організації психосоціальної допомоги для працівників, а також їхньому професійному розвитку та емоційній підтримці», – зазначила менеджерка підсумовуючи моніторинговий візит.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримувати благодійний проєкт – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: