
У червні 2025 року понад 60 провідних фахівців та організацій, які працюють з багатоцільовою грошовою допомогою (МРСА) в Україні, об’єдналися та оприлюднили відкритий лист до донорів та гуманітарної спільноти. Лист під назвою «Гуманітарне перезавантаження: обґрунтування єдиної допомоги. Позиція практиків грошової допомоги в Україні» містить чіткий і недвозначний заклик: не можна допустити зменшування обсягів МРСА – як не можна забирати у людей вибір і гідність.

Експерти-практики вказують:
- МРСА – це найефективніший, прозорий, гнучкий і людиноорієнтований інструмент підтримки у кризі.
- Допомога МРСА економічно вигідна для гуманітарних організацій через відсутність логістики та мінімальні супутні витрати.
- Гроші дозволяють людям самостійно визначити пріоритетні потреби: їжа, ліки, оренда житла, гігієна тощо.
- В умовах скорочення гуманітарного фінансування МРСА дає більше за менші ресурси.
Та попри це, обсяги МРСА в Україні стрімко скорочуються.

«У травні–червні 2025 року Карітас України надав грошову допомогу усього лише 786 найбільш уразливим людям у Донецькій, Запорізькій та Харківській областях. Загальна сума допомоги склала 8 488 800 грн.», – зазначає керівник програми MPCA, департамент економічного відновлення МБФ Карітас України, Василь Жгун. – «Це менше ніж 10% від усіх звернень щодо грошової допомоги, які надійшли до нашої гарячої лінії лише за два останні місяці. Фактично кажучі, ми змушені робити тяжкий моральний вибір – кого підтримати, а кому відмовити»
Згідно з оцінкою потреб (EA 2025), яку Карітас України здійснив у червні 2025р. у прифронтових регіонах, 85% людей назвали саме грошову допомогу найнеобхіднішою формою підтримки. Там, де втрачено все — МРСА дає шанс вижити та зберегти гідність.
Дані моніторингу команди МРСА показують:
- 92,9% отримувачів задоволені процесом від реєстрації до виплат
- 96,7% вважають МРСА зручною формою допомоги
- 91,8% вказали, що отримали допомогу вчасно
- Але лише 64,9% вважають суму допомоги достатньою. Відповідь проста: її просто недостатньо для виживання.
Серед отримувачів МРСА – здебільшого вразливі категорії: люди з інвалідністю, важкими захворюваннями, самотні літні, багатодітні родини.


Забезпечення доступу до багатоцільової грошової допомоги в умовах затяжної гуманітарної кризи — це не лише ефективне рішення, а й крок до збереження людської гідності. Саме через таку допомогу люди мають змогу зробити вибір, подбати про найнеобхідніше та зберегти відчуття контролю над власним життям — навіть у найважчі часи.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: