Ми разом у співпраці з Карітасом Миколаїв та Карітасом Херсон реалізовуємо проєкт «Підтримка жителів постраждалих від війни регіонів та внутрішньо переміщених осіб (ВПО) під час 2024-25». Через нього ми забезпечували потребуючих дровами та готівкою для сплати комунальних послуг. Цей проєкт допомоги відбувся завдяки фінансуванню Міністерства закордонних справ Данії. Дуже дякуємо Карітасу Данії за підтримку!
Серед наших бенефіціарів є багатодітні сім’ї, зокрема пані Євгенії та пані Тетяни з Вознесенська, що на Миколаївщині. Обидві жінки переживають труднощі, адже не мають стабільної роботи і змушені обходитися соціальними виплатами, яких часто ледь вистачає на базові потреби.
«Не вистачає фінансів і роботи немає. Всі ці роки я якось сама купувала необхідне, але цього року стало дуже важко», ‒ розповідає Євгенія, вона виховує трьох дітей ‒ двох синів і доньку.
Бенефіцірка дізналася про допомогу на зимування від Карітасу через соціальні мережі. Змогла зареєструватися на отримання твердого палива. Євгенія зізнається, що не очікувала, що все відбудеться так швидко і буквально за місяць їй привезуть дрова, адже на реєстрації людей було більше сотні.
Тепер жінка може не переживати за тепло у своєму будинку, адже воно взимку буде, як і в її сусідки Тетяни, яка теж виховує трьох дітей. Але в Тетяни ситуація дещо складніша з будинком, адже він був пошкоджений осколками російського снаряду влітку цього року.
«Я малу скинула на підлогу, коли вікно розбилося. Осколок такий залізний влетів. Добре, що виноградники трохи затримали те, що летіло, бо хата стара», – згадує пані Тетяна. Попередні роки, каже, триматися було простіше – заробітна плата і соціальні виплати якось дозволяли зводити кінці з кінцями, зараз це вкрай важко.
«Попередні роки купувала дрова сама, з “дитячих” виплат. Зараз роботи немає, хіба громадські. Постійно живу в борг, тому допомога дровами як ніколи актуальна», — пояснює Тетяна. Коли дізналася про можливість отримати допомогу від Карітасу, зраділа.
«Мені подзвонили, сказали, що можна оформити допомогу як багатодітній родині. Я дуже вдячна організації, що дітки тепер в теплі будуть», – говорить бенефіціарка.
Обидві багатодітні сім’ї отримали по 7 метрів кубічних дров. Цього їм має вистачити на опалювальний сезон.
Інша бенефіціарка з Миколаївщини вісім місяців прожила під російською окупацією. Надія Дем’янівна ділиться своїми спогадами: «Мені не те, що страшно не було, я зла на них була», – каже жінка. – «Коли в нас тут окупація була, я ходила на кладовище. А в нас тут пости були. Я підходила до них і питала: якого чорта ви прилізли сюди? Вас сюди ніхто не кликав. Вони казали: Ми приїхали сюди за грошима».
Про допомогу від Карітасу Надія Дем’янівна дізналася від сусідів. На електроенергію їй щомісяця доводиться витрачати майже третину пенсії. Автономне опалення свого часу вона не провела, тож грілася електрообігрівачами.
«Мені багато не треба, одну кімнату зачиняю, вмикаю обігрівач і так гріюся. Газове індивідуальне опалення дорого провести, та й сенсу нема вже», – розповідає бенефіціарка. Надія Дем’янівна із тих людей, спілкування з якими залишає особливий післясмак і щемливі спогади. У житті вона пережила дві найбільші втрати – втрати власних синів, але зберегла доброзичливість, внутрішні світло і силу.
«Ви дали нам дуже багато. Низький вам уклін, що ви нам допомагаєте», – подякувала вона благодійникам за грошову допомогу на комунальні послуги від проєкту «Підтримка жителів постраждалих від війни регіонів та внутрішньо переміщених осіб (ВПО) під час 2024-25».
На Херсонщині тих, хто пройшов окупацію, на жаль, більше. Пані Ольга залишалася в окупованому селі Сонячне, а діти з внуками змушені були виїхати до Одеси через постійні обшуки російських військових. Вона розказала, як окупанти щоразу ретельно перевіряли кожний куток їх дому і як страх був постійним супутником під час таких візитів.
Такі історії нагадують нам, що за кожними цифрами та статистикою стоять люди зі своїми унікальними долями та випробуваннями і якою важливою для цих людей є підтримка.
Нині в посмішці пані Олі бачимо її неприховану радість, а в очах – щиру вдячність за подароване тепло. Завдяки проєкту вона отримала кошти на оплату газопостачання.
Бенефіціарка поділилася, що без цієї допомоги було би дуже скрутно. Адже вона має низьку пенсію, а чоловік – у передпенсійному віці і, на жаль, тривалий час без роботи, тому що в селі її знайти дуже важко.
А пані Олександрі з містечка Гола Пристань, що на Херсонщині, завдяки проєкту доставили безкоштовні дрова на зиму.
“Бабушка Шура із Гопрів”, як вона про себе говорить з посмішкою, жила в окупації, коли росіяни підірвали Каховську ГЕС і її житло затопило. Гопри – це скорочення від «Гола Пристань». Три ночі і два дні пані Олександра сиділа на горищі власного будинку.
«Задня стіна вже поплила, хата розвалювалася, з горища мене знімали наші голопристанські волонтери, дякую їм! Тоді перевезли нас у Залізний Порт, дочка поки мене там розшукала та заплатила гроші, щоби мене вивезли через окуповану частину України, Росію та Білорусь. Як заїхали в нашу Україну, перейшла вже кордон, упала на коліна і землю цілувала, – розплакалась бенефіціарка після цих спогадів. – Така рада, що додому в Україну добралася! Діти мене забрали до себе спочатку, дякую їм. Мені тут операцію зробили, а вже, як окріпла трохи, то перебралась в будинок сестри в Зеленівці. Вона виїхала, а я так і живу тут, бо ж не хочеться нікому заважати та й спокою хочеться на старість. Є ще люди добрі на світі, що допомагають і підтримують. Велике спасибі Карітас за допомогу дровами, привезли під хату, тепер буду грітись в холоди».
Наші сильні люди дуже надихають. Попри труднощі більшість з них залишаються добрими і привітними.
Якщо Ви бажаєте пожертвувати кошти Карітасу України та підтримати нашу діяльність з допомоги потребуючим – перейдіть за посиланням: https://caritas.ua/donate/
Tags: